Komisja Wenecka ogłosiła wniosek wobec projektu ustawy "O językach na Ukrainie", przewidującej rozszerzenie zakresu funkcjonowania języka rosyjskiego w kraju. Zdaniem KW, w razie przyjęcia dokumentu język rosyjski zostanie przyrównany do urzędowego. Autorzy projektu ustawy nie zgadzają się z taką opinią i proponują poddać zagadnienie językowe pod referendum.
Przypomnimy, ustawa uznaje ukraińsko-rosyjską dwujęzyczność i pozwala na swobodne funkcjonowanie języka rosyjskiego w dokumentach oficjalnych, ustawodawstwie i szkolnictwie.
Komisja Wenecka we wniosku akcentuje specyficzny charakter problemu językowego na Ukrainie. "Z jednej strony, ponad 60% ludności przyznaje się do narodowości ukraińskiej, z innego - ponad 60% używa języka rosyjskiego w charakterze języka komunikacji codziennej. Przypisy projektu ustawy wobec języka rosyjskiego mogą być interpretowane jako zamiar autorów postawić język rosyjski na jeden poziom z urzędowym wbrew Konstytucji" - zaznaczono w dokumencie – pisze gazeta „Kommersant-Ukraina”.
Zdaniem ekspertów, Ukraińcy rozmawiają po rosyjsku dlatego, że nie mają "praktycznych nawyków mówienia w języku ukraińskim". "Według projektu ustawy, w języku mniejszości narodowej powinno rozmawiać co najmniej 9% mieszkańców regionu. Ale w takim przypadku język rosyjski będzie językiem mniejszości narodowej w każdym regionie" – podkreślają przedstawiciele Komisji Weneckiej i proponują sprecyzować liczbę języków mniejszości narodowych przy organizacji następnego spisu ludności.
Autorzy projektu ustawy uważają, że wniosek KW nie jest konstruktywny. "Kiedy przygotowywaliśmy ustawę o językach, nasza praca otrzymała pozytywną ocenę Gabinetu Ministrów, Rady Europy. Z nami się zgodzili, że język rosyjski nie może zostać potraktowany jako język innych mniejszości narodowych i wymaga szczególnego stosunku. A więc byłem bardzo zdziwiony, usłyszawszy wnioski przedstawicieli komisji" – powiedział Ołeksandr Jefremow, lider frakcji Partii Regionów w ukraińskim parlamencie.
Przypomnimy, dokument ten zarejestrowali w Radzie Najwyższej 7 września 2010 deputowani Ołeksandr Jefremow (Partia Regionów), Piotr Symonenko (Komunistyczna Partia) i Serhij Hrynewecki (Blok Łytwyna).
Projekt ustawy wywoływał liczne protesty, a 27 listopada 2010 roku przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Łytwyn skierował go do Komisji Wenecji.