Аваков пояснив обставини закупівлі бронежилетів «у Коломойського» за «дико завищеною ціною»

20:52, 2 серпня 2014

Глава МВС України Арсен Аваков роз’яснив обставини закупівлі бронежилетів за начебто «дико завищеною ціною».

Про це він написав на своїй сторінці Facebook в суботу, 2 серпня.

«Минулого тижня деякі видання та діячі підняли крик на тему закуплених МВС для потреб спецпідрозділів і Нацгвардії бронежилетів «у Коломойського», за «дико завищеними цінами», - написав він.

За його словами «бронік», як його розуміли на Майдані в грудні – це була жилетка з металевою пластиною спереду і ззаду.

«Незрозуміло, чи міг він захистити – точніше зараз зрозуміло – ні від чого б вони, ті «біоніки» нас не захистили. Але раніше я й, мабуть, Ви думали інакше. Зараз зрозуміло, що сучасний військовий бронежилет – це складна інженерна конструкція з броньованими пластинами, кевларовими вставками, купою усіляких кріплень, навісок та іншого…», - пояснив він.

Аваков пояснив, що коли почалися бойові дії і стало зрозуміло, що підрозділи сил АТО мають проблеми із захистом, У МВС і Міноборони почали працювати над вирішенням проблеми того, де взяти професійні бронежилети.

В результаті з’ясувалося, що єдине українське підприємство яке здатне виготовляти бронежилети відповідного класу захисту переповнене замовленнями від армії на місяці, кевларових касок не було зовсім. Саме тому у МВС було прийнято рішення купувати бронежилети за кордоном.

«З'ясувалося, що просто так теж не візьмеш. Квоти, дозволу ЄС, НАТО та інше. Звернулися до МВС Польщі – з проханням допомогти. Колеги підключилися – поступилися нам, по суті, частиною своєї квоти», - написав Аваков і пояснив, що у правоохоронному відомстві було вирішено брати найсучаснішу модель бронежилета максимально високої якості і ступеня захисту, бойового стандарту НАТО.

За словами глави МЗС переведення грошей з казначейства, а також перипетії з прийняттям закону щодо звільнення від мита жилетів, касок та інших спецзасобів, займали багато часу, тому Аваков вирішив особисто звернутися до Ігоря Коломойського з проханням авансувати закупівлю жилетів і особливо касок, які були потрібні «на вчора».

«Ігор Валерійович довго не думав – ні про що не питав – допоміг відразу. Жилети та каски ці, майже всі вже захищають хлопців на війні, перевірені, зручні – це найкраще, що є у нас на озброєнні із засобів захисту... Так ні ж, знайшлися розумники, критики, розвели славослів'я .. Журналісти із задоволенням почали тиражувати «смажене»», - підкреслив Аваков.

На думку Арсена Авакова у тій ситуації тримісячної давності купити дешево, простіше і швидше цих бронежилетів було неможливо.

«Не буде так. Мої принципи формування наших бойових одиниць – не брати вчорашнє, не латати старий мотлох, не ганятися за дешевизною на шкоду якості… Мова про життя людей, їх впевненості у своєму захисті, а значить, в боєздатності бойових одиниць в цілому», - переконаний Аваков.

За його словами куплені жилети і каски нині захищають підрозділи в зоні АТО. Окрім Нацгвардії їх передали до спецбатальйонів МВС – «Київ-1», «Азов», «Львів», «Дніпро-1», а також до підрозділів Миколаївської, Вінницької, Хмельницької, Дніпропетровської, Донецької (Маріуполь), Кіровоградської, Волинської, Рівненської областей...

«У понеділок (4 серпня, - ред.) іде останній запас разом з київськими батальйонами «Київ-2» і «Золоті ворота», які вирушають в бойову зону. Загалом, треба б купити ще тисячі три таких броне-комплектів захисту, однак завод-виробник, в рамках своїх контрактів з Міноборони і МВС Польщі, зможе нам виготовити, на жаль, тільки тисячу», - пояснив Аваков і наголосив, що силові відомства знову оголошують тендер – за максимальною планкою і вимог, і захисту.

«Будемо дивитися, чи зможе хтось крім слів запропонувати реальний продукт з реально високим стандартом якості», - повідомив міністр.

У липні 2014 року за результатами тендеру Департамент матеріального забезпечення МВС України отримав дві пропозиції: від ТОВ НВП «Темп-3000» та ТОВ ВКФ «Авіас». Перше підприємство пропонувало поставити бронежилети «Корсар» власного виробництва за ціною 8 тис. грн за одиницю і захисний шолом за ціною 2,6 тис. грн, а друге – бронежилет KWM (5-й клас захисту) за ціною 18 тис. 387 грн і шоломи захисні за ціною 3 тис. 91 грн.

Глава МВС пояснив, що продукція ТОВ «Авіас» була на порядок вищою за якістю у порівнянні з «Корсарами» ТОВ «Темп-3000». Усі спецзасоби «Авіаса» - виробництва Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego «MASKPOL» SA, Польща. Якісні та технічні характеристики цієї продукції відповідають даній категорії в країнах НАТО, а саме: бронежилет укомплектований кевларовими щитками, які прикривають зони нижньої частини спини, паху, боків, плечей; каски дозволяють також захищати шию і плечі.

В комплект поставки польських бронежилетів входять натільна сорочка, кріпильні сумки для предметів і розвантаження, причому всі аксесуари - знімні і можуть бути розміщені на бронежилеті з урахуванням індивідуальних потреб бійця. Спеціальна сумка, для всього набору. Каски, крім спеціальної системи м'якого кріплення, покривають знімним тканинним захисним чохлом і внутрішньої шапочкою з натуральної бавовни.

У пропозиції фірми «Темп-3000» дані доповнення були відсутні.

Крім того, учасники конкурсу повинні були надати сертифікати якості продукції, а також протоколи випробувань, проведених Державним науково-дослідним інститутом МВС у 2014 році щодо відповідності пропонованої продукції вимогам профільних стандартів ДСТУ та ГОСТ.

Учасники ТОВ ПКФ «Авіас» надали документи в повному обсязі, в тому числі копії сертифікатів, зареєстрованих у державній системі сертифікації УкрСЕПРО і протоколи випробувань, виданих у липні 2014 року. Крім того, фірма «Авіас» висловила готовність здійснити поставку протягом 7 - 10 днів з моменту підписання договору.

Фірма «Темп-3000» надала протокол випробувань іншого типу бронежилета, ніж той, який був заявлений до постачання і не мала сертифікату відповідності якості продукції, а також не була в стані вказати терміни поставки продукції.

«Таким чином, комітет конкурсних торгів МВС України прийняв рішення про співпрацю з ТОВ ВКФ «Авіас», - пояснив міністр.

Комплекти індивідуального захисту були поставлені для потреб спецбатальйонів МВС і Нацгвардії за ціною заводу-виробника, тобто, фірма «Авіас» відмовилася від винагороди за цю угоду враховуючи наявність зовнішньої військової загрози і складну ситуацію із забезпеченням бійців Національної гвардії України, які беруть участь в антитерористичній операції.

Уряд Польщі сприяв в оформленні дозволу з боку НАТО на те, що дана продукція була вилучена з резервного фонду Міністерства оборони Польщі.

«МВС України висловило подяку МВС Республіки Польща та особисто Міністру внутрішніх справ Польщі пану Бартоломею Сенкевичу за сприяння у здійсненні даного проекту. Я доручив співробітникам міністерства відкрити всі матеріали - опублікувати і фото скани сертифікатів, і скани документів і фото з випробувань. Та вони є на багатьох сайтах - наприклад частина є тут на офіційному сайті МВС», - резюмував Арсен Аваков.