«Аве, Дубневич!»

Як учням та вчителям львівської школи потрапити у популярну сатиричну програму

09:30, 28 березня 2015

Простодушний народний депутат від Львова Богдан Дубневич навряд чи сподівався такого розголосу, публікуючи у соцмережах відеоролик з подяками на свою адресу, який йому надіслали вдячні учні та вчителі львівської школи №23.

У 4-хвилинному ролику, який в своїй сатиричній програмі «Утеодин» вже встиг висміяти Майкл Щур, учні та вчителі 23-ої школи Львова дякують депутатові Богдану Дубневичу за нові пластикові вікна, комплект парт та столів і відремонтоване шкільне подвір’я.

Це відео, яке за два тижні переглянули уже понад 15 тис. користувачів,  Богдан Дубневич опублікував 13 березня на своєму каналі в YouTube. Щоправда, ролик від Майкла Щура, який висміює «відеоподяку», популярніший – менш ніж за тиждень його переглянули втричі більше людей.

Користувачі соцмереж відразу ж звинуватили вчителів у виховуванні у дітей підлабузництва, знайшли аналогії із радянськими часами та пропонували подати на вчителів до суду. Мовляв, не можна дітей у холодну погоду змушувати проводити на вулиці стільки часу у вишиванках.

«Можливо, ми подякували заголосно»

Директор школи №23 Любов Милян розповіла ZAXID.NET, що реакція в соцмережах її вразила.

«Можливо дійсно я, з огляду на свій малий керівний досвід, мала б передбачити, що може бути після цього. Але я все ж не розумію, що відбулося - зроблена добра справа, і не одна. І батьки, і діти подякували так, як вони вважали за потрібне», - каже Любов Милян.

За її словами, ідея зробити відеоподяку Дубневичу спала на думку спонтанно, до того ж саме учням – під час святкування Дня національного гімну 10 березня. Відтак вишиванки, які також обурили багатьох, одягались не спеціально, а саме тому, що у школі було свято. Знімав відео батько двох школярів, які навчаються в школі, а саму відеозйомку провели під час шкільної перерви.

До того ж, відео Дубневичу надіслали приватно, навіть не припускаючи, що той оприлюднить його в інтернеті, а тим більше, що воно викличе таку реакцію. Сама ж дирекція школи подякувала політику окремо – офіційним листом.

«Діти самі прийшли до мене і показали коментарі до відео в інтернеті. Мовляв, ми не розуміємо, що там пишуть «совдепія», «раби» і тому подібне», - дивується Милян.

«Не бачимо в цьому нічого поганого»

Під час інтерв’ю з директором школи, до розмови доєднались ще троє мам. Одна із них – Галина Корецька, присутня на скандальному відео – в моменті, де показано 1А клас.

Корецька також щиро дивується із реакції на відео і не бачить нічого поганого в тому, що її дитина у ньому з’явилась.

«Ми нормально ставимось до цього - якщо людина нам зробила подарунок, виступила меценатом: зробила нам подвір'я, аби діти могли там гратися, відпочивати. Тим більше, що це була дитяча ініціатива, їх ніхто не змушував робити це відео», - доєднується до розмови інша мама Любов Ковач.

Ще одна мама,  Ірина Різник, називає себе активною користувачкою інтернету. Каже, що ще не бачила жодного відео на YouTube без негативних коментарів.

«Ви знаєте, в інтернеті кожен висловлює свою думку. Можете переглянути будь-яке відео - позитивне чи негативне - у ньому завжди здайдуть щось погане, - каже Різник. - Не розумію, чому це перекрутили в такий негатив, коли людина зробила позитив. Якщо у нас діти протягом зими хворіли, від того, що у класах холодно – а тепер маємо теплі приміщення».

Хотіли подякувати

Найактивніші учні-учасники відео, які, до того ж, є членами шкільного парламенту, розповідають, що ідея подякувати Дубневичу за допомогою відео визріла між ними давно. Нещодавно вони брали участь у конкурсі відео «Збережемо тепло сердець», де співали український гімн англійською мовою. Саме цей конкурс певною мірою надихнув їх і на створення відеоподяки.

«Ідея зробити відео виникла у нас, бо в школі багато чого змінилося на краще. І ми подумали, що просто написати лист буде якось банально. А якщо подякувати таким живим словом, то щирість такої подяки буде більшою», - каже дев’ятикласниця Діана Москвіта.

На запитання, чи знає вона, хто такий Богдан Дубневич, відразу ж відповідає, що «народний депутат України», проте щодо партії вагається. Каже, що неодноразово бачила Дубневича вживу – зокрема, на шкільному конкурсі, де той був співорганізатором.

«Вже коли все таке оновлене, ти приходиш - така гарна атмосфера, то навіть більше бажання ходити до школи»,  - каже дівчина.

Учениці також не погоджуються із негативною реакцією на відео в інтернеті і кажуть, що все-одно записали б відеоподяку Дубневичу. Також вони додають, що під час зйомок на шкільному подвір'ї було тепло навіть у вишиванках, тож вони не мерзли.

«Це було від щирого серця. Те, що ми хотіли сказати, ми сказали. А люди завжди знайдуть до чого придертися», - каже інша дев’ятикласниця Даніела Павлишин.

«Якби кожен депутат бодай якусь лепту вносив для покращення добробуту школи, то, я думаю, ми би всім дякували. Ми б цілі фільми знімали, не тільки відео», - доєднується до розмови вчителька історії Марія Хащівська.

Згадка про радянські часи

Управління освіти Львівської міської ради відеоподяка Дубневичу теж не залишила байдужим.

«Виглядає це все жахливо. Коли я побачила, як чемно сидять діти, наскільки це все було зорганізовано - я собі ж відразу провела паралель із Радянським Союзом», - сказала ZAXID.NET донедавна очільниця управління освіти, а нині директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради Галина Слічна.

Вона розповіла, що наразі вже відбулася попередня розмова з директором  школи, яку попросили прояснити ситуацію довкола появи відео.

Слічна зауважує, що нічого поганого в тому, що школи приймають благодійні внески, нема. Адже з невеликим фінансуванням, яке є в галузі освіти, вони не можуть самі вирішувати свої проблеми.

«Однак в мене виникає питання, чому таких флешмобів чи відео не організовували на подяку, наприклад, батьківській громаді кожної окремо взятої школи Львова? Батьки дуже багато допомагають – якби не вони, взагалі не знаю, як би ця освіта виживала б», - каже Слічна.

Допоміг рідному округу

Сам Богдан Дубневич, з легкої руки якого відео потрапило до інтернету, не бачить нічого поганого в тому, що воно набуло такої популярності.

«Ну і що з того, що воно надіслане приватно? Якщо це надіслане мені, то чому я не можу зробити його публічним? Ви бачили, скільки там переглядів?»,  - сказав Дубневич в коментарі ZAXID.NET.

На зауваження про велику кількість негативних коментарів та дизлайків (оцінок «не подобається») на YouTube, Дубневич відповів, що це все пишуть «негідники, які чимось вічно незадоволені».

«Я допомагав, допомагаю і буду допомагати», - завершує розмову Дубневич, забувши уточнити, що школа №23 територіально входить до 118-го виборчого округу Львова. Саме тут восени минулого року нинішній нардеп від партії УДАР отримав перемогу на позачергових виборах до Верховної Ради.