Австрія повернула Україні понад тисячу приватних листів, вивезених під час Другої світової війни

Частину листів, датованих 1941 роком, вже повернули родинам одержувачів

12:54, 25 жовтня 2018

Музей Відня передав «Національному музею України у Другій світовій війні» 1215 листів, які забрали на поштамті Кам’янця-Подільського у червні 1941 року та вивезли до Австрії. Через понад 70 років понад половина листів знайшла своїх адресатів, повідомив «Укрінформ».

«Крім наукової зацікавленості, наукової складової, ми розпочали ще й свою гуманітарну місію – знайти адресатів. Ми вручити їм копії цих листів. Наразі вручені 652 листи», — повідомила заступниця директора музею історії України у Другій світовій війні Любов Легасова.

Гендиректор Міжнародного музею Відня Габріела Цуна-Краткі зазначила, що після того, як в архівах були віднайдені чотири запаковані коробки з листами, ухвалили рішення передати їх в Україну, звідки вони були незаконно вивезені на початку німецько-радянської війни.

«Ухвалили рішення, що Австрійська Республіка має повернути все законним власникам. Навіть якщо минулого понад півстоліття, навіть якщо не якісь коштовні об’єкти, а приватні листи», – зазначила вона.

Листи під час війни до Австрії вивіз офіцер Вермахту Густав Ольшлегер. У Технічному музеї Відня в архівах їх віднайшли лише в 2000-х роках. Нецензуровані листи різними мовами датовані червнем-липнем 1941 року. Їхні автори – радянські військовослужбовці різних військових частин і різних родів військ, прикордонники південно-західних кордонів, цивільне населення.