«Автобуси по факту стоять. Нема водіїв»

Керівник львівського управління транспорту в прямому ефірі ZAXID.NET LIVE

20:50, 21 вересня 2017

З початком осені робота громадського транспорту, який і раніше не особливо тішив львів’ян, значно погіршилась. Львів’яни нарікають на тисняву, брак автобусів на маршрутах, хамство водіїв. У чому причина і чи може мерія навести хоч якийсь лад на ринку громадських перевезень?

У прямому ефірі ZAXID.NET LIVE – керівник управління транспорту Львівської міськради Олег Партика. Веде програму головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.

***

Традиційно пропоную на початку подивитись коротенький сюжет про цю проблему.

***

Живеш далеко від кінцевої - вважай не пощастило. Житлові квартали ростуть як на дріжджах, а от маршруток і далі бракує. В годину пік в автобус не запхаєшся.

Віта, чекає на маршрутку: «Просто всі забиваються перед тим на зупинках і все

Нереально запхатись?

Так. Не реально»

Хоча є і мікрорайони, де і переповнений транспорт – за щастя.

Ірина, мешкає на Рясне-2: «Я живу в Рясне -2 і дуже погано вони ходять. особливо, 30-ий хочуть знімати, я вчора з водієм розмовляла».

І ще – не вкладаються у графік, з'їжджають з маршрутів. Словом, у львівських пасажирів чимало зауважень.

Андрій Михайлович, пенсіонер: «Маршрутками перестав їздити, бо наглість водіїв мене вже дістала».

Олег, львів'янин: «В неділю їду я 25-м до Кордуби. Він бере ще за дві зупинки чи як запитує: всі там до готелю, бо я не хочу туди доїжджати чи всі туди їдуть. Ну як це так, ще падає дощ, а може там біля готелю його хтось чекає, надіється? А він не хоче».

Перевізники ж нарікають на дорогі запчастини, паливо, та навалу пільговиків. Та й водіїв не просто втримати за мінімальну зарплату. Відтак, на рейс виїжджає менше автобусів, а водії працюють понад норму.

Олександр Струтинський, заступник директора АТП-1: «Для того, щоб ми себе комфортно почували, в плані того, щоб... то нам треба порядка ще 30 водіїв, щоб у нас не було переробок, щоб ми могли планово відпускати людей в відпустку».

На покращення ж, на разі, не сподіваються. У тому ж АТП - 1 кращі водії звільняються та виїжджають на заробітки до Польщі.

***

Отже, пане Партика, ви вже півроку очолюєте управління транспорту Львівської міськради.

Виконую обов’язки.

Так, у статусі виконувача обов’язки. Як вам – дивитись такі сюжети?

Я для початку прокоментую. Стосовно 30-го маршруту. Щось собі водій придумав, мабуть. Ніхто не збирається щось знімати – маршрут працює і буде працювати надалі.

Стосовно водіїв-хамів, як сказав старший чоловік. Такі водії, звичайно, є, таких водіїв ми викликаємо до себе в управління, робимо очну ставку, запрошуємо скаржника, якщо він є, і в більшості випадків ми оголошуємо їм догану. Це однозначно. Хто себе дуже хамськи веде або повторно – звільняється з роботи.

По Рясне. Так, дійсно була проблема. З понеділка на Рясне ми додали автобуси, зокрема великі машини – поїхали у кількості шести штук, а з понеділка мають поїхати уже сім великих машин для покращення перевезення пасажирів.

Я так розумію, що ви якось так реагуєте лише тактично – пішли скарги, ви там додали автобусів?

Ні. Є автобуси, появляються водії, закриваємо проблемні питання. Дуже багато водіїв позвільнялися і поїхали на заробітки за кордон, оскільки там зарплата зараз набагато більша, ніж у нас і зовсім інші умови праці – нові автобуси, інший рівень.

Ми вернемось ще до водіїв. Але зараз мерія є розпорядником усіх маршрутів. Мерія позбавила маршрутів фактично усіх приватних перевізників. Лише одна маленька фірма, здається «Успіх-БМ», ще має маршрути. Якщо мерія забрала ці маршрути, передала їх комунальному підприємству АТП-1, то чому стало гірше?

На початку року був оголошений конкурс на визначення перевізників у Львові. Але цей конкурс фактично не відбувся, оскільки він заблокований рішеннями Дніпровського суду. Сьогодні лише два перевізника мають договори – це «Міра і К» і АТП-14630, і «Успіх-БМ» має договір до 20 жовтня. «Фіакр Львів» їздить без договору на перевезення, як і АТП-1, але їздить виключно за рішенням виконавчого комітету.

Все таки – мерія забирає маршрути у приватних перевізників. Який наступний крок? Навіщо забирати, якщо не можна налагодити роботу?

Наступний крок – провести конкурс перевізників на маршрути, щоб усі працювали у правовому колі, мали договори. Сьогодні немає можливості укласти договір з АТП-1 і з «Фіакр Львів». Конкурс ми не провели, тому що заблоковано в судах.

Окрім того, сьогодні ми навіть не можемо провести конкурс на маршрути «Успіху-БМ», який теж закінчився, бо він теж заблокований у судах. Після завершення всіх судових спорів і рішень буде оголошено новий конкурс і який, маю надію, буде проведений без супроводу судів.

Два приватних перевізника – «Міра і К» і АТП-14630 оскаржили в суді і виграли справу про те, що в них забрали їх маршрути.

Ні, це не так.

Це так. Про це писали медіа і ми про це писали.

Не так. За порушення умов договору були скеровані в автотранспорті підприємства листи про розірвання договору. Вони наш лист на розірвання оскаржили в суді і суд нам заборонив розривати з ними договори. Тобто це не так, що ми захотіли і розірвали. Були порушення договору.

Мерії заборонили розривати договори. Чому ж тоді в обох судах не з’явився жоден представник мерії і не було наведено навіть причин для суду, чому розривають договір?

Причини були надані і роз’яснені.

У рішенні суду чітко вказано, що не було надано.

Суд вважав, що це не є підставою. Скажемо так.

Можливо, саме тому суд і приймає такі рішення? Коли ми говоримо, що суди заблокували, то це передбачає якусь злу волю судів. Зараз ми бачимо, що мерія не дуже й хоче насправді розривати ці договори. Якщо не приходити в суд, не подавати документи…

Управління транспорту не має свого юриста, інтерес управління транспорту у суді представляє юридичний департамент ЛМР. Тому я не готовий відповісти, чому не було представника.

У квітні 2017 року ви вже очолювали управління транспорту. Тоді укладались нові договори із перевізниками і там вперше були передбачені штрафні санкції про те, що перевізника можна оштрафувати на розмір однієї мінімальної зарплати (3200 грн) за кожне порушення. Зокрема, не випуск обумовленої кількості автобусів на маршрут. А такі порушення відбуваються щодня. Скільки перевізників оштрафували?

Штрафи на перевізників не накладались, оскільки зараз немає такої юридичної можливості.

Чому? Ви ж договір уклали?

Тільки з двома перевізниками. І нам суд заборонив вчиняти дії якісь по тих договорах. Тобто фактично зараз не можна накласти штраф ні на кого.

А на якій підставі зараз взагалі існує громадський транспорт? Адже договорів немає.

На підставі рішення виконавчого комітету [Львівської міськради]. Це єдиний варіант, щоб забезпечити курсування громадського транспорту в місті. Якби цього не зробили, фактично, підприємства на сьогодні не мали би жодних підстав курсувати на своїх маршрутах. Спершу ми уклали тимчасові договори, потім суд заборонив укладати тимчасові договори. Після цього вирішили це питання рішенням виконавчого комітету.

Чи ви якось оскаржуєте ці рішення судів?

Звичайно, юристи працюють над цим, ходять на суди, але суди переносяться. Наступний суд у Дніпрі, якщо я не помиляюся, відбудеться в жовтні.

Бо таким чином це може дійти до якоїсь надзвичайної ситуації, чого б дуже не. Ви згадали про брак водіїв. Лише в АТП-1 є офіційно 56 вакансій водіїв. У чому причина? Чому нема водіїв?

Водії тікають у зв’язку з тим, що за кордоном більша заробітна плата. У середньому у водіїв, які виїхали, заробітна плата є 1200 євро на місяць. На жаль, в Україні заробітна плата не сягає таких масштабів. Є 3200 гривень мінімальна заробітна плата, є трохи більше водії заробляють.

Наскільки я розумію, АТП-1 є комунальним підприємством, яке належить мерії. Це спільна власність усіх львів’ян. Що нам заважає збільшити і поставити конкурентну зарплату водіям?

Не заважає нічого. Сьогодні спілкувався з керівником АТП-1. Підписують галузеву угоду, зарплата буде поступово підвищуватись. Для водіїв зокрема. Так, щоб зарплату 20 тисяч поставити, такої можливості немає.

А чому немає? Ми втрачаємо набагато більше. Наприклад, мерія має своє комунальне підприємство, воно могло би бути зразком для всіх приватних. Я думаю, що львів’яни би проголосували за те, щоб видати 100 водіями зарплати по 20 тисяч, але вони будуть їздити по графіку і будуть охайно вдягнені.

Над підняттям зарплати на сьогоднішній день працюємо. Але поступово, не одразу така велика сума.

Хіба ж це вирішить питання конкуренції з Польщею, де зарплата, як ви кажете, 1200 євро?

Частково так. Але більшість водіїв там ідуть не на автобуси працювати, а на вантажні автомобілі. Тобто там, де немає пасажира.

Ви знаєте, скільки щодня виїжджає автобусів у Львові на маршрути?

У середньому виїжджає близько 500 автобусів на маршрути.

Це достатньо? Бо насправді є скарги…

Не цілком достатньо. Транспорту трошки є замало. Але це знову ж таки пов’язано… Це старі автобуси, які важно піднімати. Це гнилі «Еталони», як ви бачили, «Богдани», які треба фактично замінювати. Вони вже старі, мають ресурс 4, 5, 8, 10 років, у залежності від того, коли його купляли. І, знову ж, брак водіїв. Тобто автобуси по факту стоять. Немає водія.

Тобто автобуси є, а водіїв бракує. То чи не варто справді радикально підняти зарплату водіїв?

В більшості автобуси стоять у приватних підприємств. У більшості випадків.

В АТП-1 ні?

Стоять, але не така значна кількість.

А чому приватні підприємства тримають автобуси, які простоюють? Це геть нелогічно з точки зору бізнесу.

Нелогічно з точки зору бізнесу, але водії приходять, працюють тиждень і звільняються. Тобто плинність кадрів є. Сподіваємося, що це все налагодиться з часом.

Тобто, я так розумію, ці догани, якими ви їх лякаєте, їм до одного місця.

Частково, скажемо так. І є проблема також для перевізників – це питання пільгових перевезень. Це теж спонукає…

Давайте про пільги. Наприклад, в Івано-Франківську школярів возять уже, здається, другий сезон безкоштовно.

У нас теж школярі не сплачують.

У нас школярі сплачують 50%, зобов’язані…

Водії не беруть з них кошти.

Водії не беруть? Послухайте, в мене доньці 15 років. Беруть водії, я вам скажу.

У мене таких звернень і скарг немає.

Я не кажу, що є скарги. Просто я до того, що у Франківську це можуть якось компенсувати і безкоштовно возити школярів. Я розумію, що це якісь витрати з міського бюджету.

На цей рік з бюджету виділили 20 мільйонів гривень на відшкодування пільгових категорій пасажирів. На місто Львів це всередньому 15-20% від потреби. Як ви знаєте, пільги передбачені чинним законодавством і держава зобов’язана відшкодовувати перевізникам. Але не так давно ці повноваження буди перекинуті на місця.

А як ви визначаєте кількість пільговиків, що треба відшкодовувати перевізникам, і взагалі пасажиропотік?

Є 24 категорії пільговиків. Це пенсіонери, інваліди, АТОвці і всі категорії. І перевізник подає розрахунок кожного місяця.

А на підставі чого?

Є коефіцієнт, є формула. За цим коефіцієнтом розрахунок подається. І їм певна сума компенсується.

На кожен маршрут є окремий коефіцієнт?

Так. Тобто коефіцієнт є один. Але на тому маршруті працює 15 автобусів, на тому – 20, на тому – 6, на тому – 8.

Добре. Але виїхало насправді 6, бо так сталося, поламалися…

Від загальної виручки розраховується коефіцієнт. Вони показують, яку вони виручку зібрали, і від цієї виручки розраховується коефіцієнт. Це по пільговиках. Тобто, якщо заробили мільйон за місяць, до нього застосується коефіцієнт…

Але ви не знаєте, чи вони мільйон за місяць заробили. Можливо вони заробили 500 тисяч, а можливо півтора мільйони.

Це все бачить податкова.

По чому? Квитків немає, є чиста готівка, яка ходить.

Вони звітуються в податкову. Вони зібрали, наприклад, мільйон, заплатили податки. Тобто податкова це все бачить, їм нема змісту дурити і податкову, і себе, і нас.

Але податкова бачить тільки те, що вони подають, що ми заробили от… яку я захотів суму, таку і подав. А перевірити це все неможливо.

Вони подають по тій сумі, яку показують в органах Державної фіскальної служби.

У мене ще є таке питання. Були скарги транспортних активістів, що АТП-1 відмовляється оприлюднити дані про свої обігові кошти, хоча це комунальне підприємство. Чому?

Я почув перед ефіром це питання від вас. До мене не було такого звернення від активістів. Я ситуацією на сьогоднішній день не володію, хто кому що відмовився надавати. Якщо дійсно таке було, ми розберемося, відповідно будуть покарані винні.

Окрім загальних проблем, пропоную сюжет глянути про, м’яко кажучи, паскудний технічний стан громадського транспорту.

***

Заходиш у маршрутку – не факт, що вийдеш цілий-здоровий. Зважаючи на стан автобусів, пасажири все частіше калічаться. От нещодавно на Турківщині четверо людей в «Еталоні» отримали опіки, коли зірвало кришку бачка системи охолодження двигуна.

Пані Галина, потерпіла: «З дитиною сіли коло шофера наперед, де його стоїть мотор, і мотор закипів, вода закипіла, вистрілило і нас опекло. Зразу люди зробили паніку, всі почали пищати, відкрийте двері».

У маршруток на ходу відмовляють гальма та відлітають колеса. Іржа та пліснява в салонах і поламані крісла вже нікого не дивують.

Ганна, львів'янка: «Маршрутки , у яких не закриваються двері, у яких брудно. Стільці пошарпані, подряпан».

Однак контролювати ситуацію не можуть ні транспортники, ні поліція. Навіть щоденний огляд їм не під силу.

Сергій Небесний, начальник обласного управління Укртрансбезпеки: «На превеликий жаль, ми не можемо це перевірити, оскільки сьогодні ми не можемо зайти на підприємства, перевіряємо тільки на рейді».

В Асоціації перевізників виправдовуються – нового транспорту – не більше 15%. Решта – старі автобуси з пробігами 400-700 тис. км. Капітальний ремонт одного такого – щонайменше 250 тис. грн. Перевізники кажуть – не мають таких грошей. Тим часом, на Львівщині з початку року маршрутки фігурували у майже 130 ДТП.

***

Отже, пане Партика, хто несе відповідальність за такий стан маршруток?

На превеликий жаль управління транспорту не має повноважень здійснювати технічний огляд транспортних засобів. Коли ще працювала ДАІ, у них був відділ автотехнічної інспекції, який виїжджав в АТП і мав повноваження здійснювати такі перевірки. І, як казав пан Небесний, був накладений певний мораторій на здійснення перевірок. Тобто [раніше] вони приїжджали в АТП на випуск і здійснювали огляд – чи справний автобус, чи не справний, [перевіряли] якість протекторів і так далі. Але зараз діє мораторій.

На сьогоднішній день, я недавно в інтернеті прочитав, що такі повноваження надали нашій новій поліції. Тобто сподіваємося, що буде плідна співпраця і вони будуть здійснювати цей огляд і перевірки на випусках.

Крім того, я особисто їду на випуски на лінії і оглядаю ці автобуси. Бувають автобуси в жахливому стані і я не випускаю їх на маршрут, забороняю керівнику АТП. Працівники мої також їздять на рейди – ми це все фіксуємо, спілкуємося з перевізниками. Так, є велика проблема. Перевізники ремонтують автобуси, оновлюють салони за можливості, автобуси фарбують, підварюють...

Я розумію. Але якщо би такі перевірки, про які ви говорите, були ефективні, не траплялося б таких випадків, коли відпало колесо, відмовили гальма і так далі. А вони, на жаль, стали звичними. От чого ми чекаємо? Бо ви ж розумієте, що у випадку трагічного ДТП, де загине з десяток людей, полетять голови всіх і безпосередньо ваша? Несете ви відповідальність чи не несете, вас можуть посадити в тюрму за таке.

Ну, мене не посадять. Це не належить до управління транспорту – здійснювати технічний огляд транспортних засобів Ще раз наголошую: це є повноваження безпосередньо Укртрансбезпеки і на сьогодні, наскільки я знаю, дали такі повноваження патрульній поліції.

У нас вже мало часу лишається. Ще є в нас кілька питань з фейсбуку, ми оголошували там тему програми. Чи буде запроваджено курсування автобусів в режимі «звичайний», замість «маршрутний таксі», як це є зараз, бо це є порушенням?

Ці питання зараз опрацьовуємо. Найближчим часом, думаю, винесемо це питання на засідання виконавчого комітету.

Чи планують і чи може мерія перебрати на себе всі приміські маршрути в радіусі 10 км від міста, бо виникають ці проблеми сполучення «міські – приміські» маршрутки?

Це питання ми обговорювали. Це можливо реалізувати за згодою обласної адміністрації і тільки при впровадженні електронного квитка.

Чи ви зверталися хоча б попередньо з такими пропозиціями...

Так, ми спілкувалися... Точніше попередній керівник [управління транспорту ЛМР] Віктор Щир спілкувався з областю по цьому питанню. Наради проводимо і, думаю, що це буде реалізовано. Такі маршрути, як №121, №114, які фактично курсують 90% по місту Львову і десь виїжджають за місто на 2-3% зі схеми, думаю, логічно було б включити у нашу транспортну мережу.

Наш час вичерпався, на жаль. Нагадаю, сьогодні у нашій студії був керівник управління транспорту Львівської міськради Олег Партика.