Біля зруйнованого польського пам'ятника у Гуті Пеняцькій на Львівщині працює слідчо-оперативна група. Правоохоронці певні, що наруга над меморіалом – не справа рук місцевих, найімовірніше, тут діяли провокатори, можливо, не українці. Особливо поліцію зацікавив напис «слава».
«Людина, яка писала це слово ("слава" - ред.) на пам'ятнику, почала писати, а потім не знала, як написати букву "в". До того ж, тут всі символіки на купу – праві сили так не роблять», – розповів начальник ГУ Нацполіції Львівщини Валерій Середа.
На пам'ятнику балончиком намалювали жовто-блакитний стяг, чорно-червоний прапор і свастику.
Лише після того, як фото зруйнованого меморіалу з’явились в інтернеті, про вандалізм дізнались мешканці сусіднього села. Йосип першим приїхав на місце злочину.
Ми приїхали, сліди були по снігу, все вже лежало, ще я бачив, як білий бус тут проїжджав», – розповів місцевий мешканець Йосип Вегера.
Та білий бус поїхав, а сліди добряче замело снігом. Свідків також не було. Пам'ятник стоїть за кілька кілометрів від найближчого села в засніженому полі, у таку пору тут рідко побачиш людину.
Сільський голова сусідньої Голубицької сільської ради розповіла, що для мешканців навколишніх сіл цей пам'ятник – святиня.
«Кожного року до нас приїздила польська делегація, і ми проводили спільну молитву, польські і українські священики», – розповіла сільська голова Любов Крутяк.
Нагадаємо, у 1944 році польське село Гута Пеняцька гітлерівські каральні загони знищили дощенту. Жінок і дітей зібрали разом до кількох будинків і підпалили. Усіх чоловіків зібрали разом до місцевої польської каплиці і розстріляли. Вижила лише одна людина з майже 800.
Про трагічну сторінку історії села заговорили польські й українські експерти у 2009-му. Тоді і встановили цей меморіал. І саме напередодні чергового вшанування пам'яті трагічно загиблих поляків і трапився акт вандалізму.
Нагадаємо, сьогодні вранці, 10 січня, у Бродівський відділ поліції надійшла інформація про те, що в селі Гута Пеняцька пошкоджено пам’ятний знак загиблим внаслідок трагічних подій 1944 року полякам.
Підозри викликає те, що інформація про вандалізм з’явилася першою на російських інформаційних сайтах ще 9 січня – до того, як про це дізналися в селі.
«Це чергова провокація для того, аби загострити українсько-польські відносини, простежуються дії третьої сторони, бо відразу ця інформація з'явилась на російських інтернет-ресурах, а вже потім почали тиражувати українські ресурси», – розповів секретар Державної комісії збереження пам'яті Святослав Шеремета.
Російські ЗМІ у руйнуванні звинувачують «Правий сектор». Вандали не полінувались створити нову сторінку з логотипом організації і завантажити туди відео, створювали її точно не знавці української мови, – розповів керівник НВР «Правий сектор» на Львівщині Тарас Хамер.
«Це є провокація! Чітко спланована проти нашої організації, ці сили хочуть нас розсварити з поляками – нашими сусідами. Ці дії ми вважаємо безглуздими. Ми не маємо до них жодного стосунку», – зазначив Тарас Хамер.
Польський консул певний, хтось хоче погіршити українсько-польські стосунки, але це навряд чи вдасться.
«Хтось хотів, щоб це вплинуло, але присутність тут представників української влади, наших друзів, доказує, що це не буде впливати на наші взаємини», – вважає консул Польщі у Львові Мар'ян Орліковський.
Додамо, що посол Польщі в Україні уже скерував дипломатичну ноту до МЗС України через зруйнований пам’ятник у Гуті Пеняцькій, а поліція відкрила кримінальне провадження за ч.3 ст.161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або релігійних переконань) ККУ.