На Львівщині зріє техногенна катастрофа. Це пов’язано з колишнім державним підприємством «Полімінерал», у недіючих соляних шахтах якого трапляються обвали, через що мешканці потерпають від підземних поштовхів. Так, нещодавно у Стебнику зафіксували несильний землетрус. Найбільше його відчули мешканці вулиці, яка примикає до траси Дрогобич-Трускавець.
«Ми сиділи на кріслі, обідали, і тут як махануло», – згадує пан Богдан, який мешкає у Стебнику.
Землетрус справді був незначним. Амплітуда коливань була лише 3 бали. Але сейсмологи кажуть, що у цьому районі трясе вже не вперше.
«Дрібні землетруси почали реєструвати, тільки починаючи з минулого року – в районі Дрогобича, Трускавця, Стебника. За розрахунками вони розкидані, але це пов’язано з помилкою визначення епіцентру», – зазначив заввіділу сейсмічності Карпатського регіону Сергій Вербицький.
А ще сейсмологи підозрюють, що нещодавній землетрус швидше техногенний, аніж природній, і пов’язаний з колишнім державним підприємством «Полімінерал». Тут понад 60 років у шахтах видобували калійну сіль. Тепер роботи не ведуть, а порожні шахти затоплюються. Тож керівництво не приховує, що трясло від обвалу.
«У нас почалося руйнування міжкамерних ціляків. Поверхня камери обрушується і може викликати техногенний землетрус амплітудою 3-4 бали», – розповів головний інженер Іван Фаб’як.
Тут також кажуть, що від обвалів рятуються спеціальним розсолом. Його заливають у шахти, аби стовпи, які тримають землю, не впали. Єдина проблема – на утворення спеціального розчину треба час. Тож усі шахти убезпечать лише за 5-6 років. Якщо вірити керівництву колишнього підприємства «Полімінерал», то техногенної катастрофи статися не може. Але вони вже сьогодні не приховують, що скликають комісію з надзвичайних ситуацій, адже є величезна територія, де під землею, а саме на відстані 60 м починає руйнуватися ґрунт, і це може призвести до обвалу.
Ці небезпечні ділянки якраз проходять через вже існуючий автошлях Дрогобич-Трускавець. Кілька років тому обабіч дороги вже утворювалися порожнини, які заповнилися водою. Місцеві кажуть, що і зараз де-не-де на полі просідає земля. Але яка насправді ситуація із цими шахтами – вже рік не можуть довідатися екологи.
«Оскільки це об’єкт підвищеної небезпеки, то їх щорічно перевіряють, але востаннє нас не допустили до планової перевірки, відтак ми миттєво зреагували і написали позовну заяву до суду», – зазначив начальник Державної екологічної інспекції Львівщини Микола Маланич.
Але суд постановив, що екологи втручаються у приватні справи. Якщо ж підозри науковців справдяться,то невдовзі на цьому полі може утворитися величезне соляне озеро.