Айтівець збудував на Дніпропетровщині повністю автономний будинок

16:35, 29 вересня 2023

Київський фронтенд-девелопер Роман Ільєнко облаштував в Обухівці Дніпропетровської області повністю автономний будинок на випадок відключень світла, повідомляє DOU. Ділянка, модульний будинок та його облаштування обійшлися у 33 тисячі доларів.

У виробника замовили модульний будинок, у якому було можливо обрати площу, наповнення, скоригувати планування кімнат, замінити покриття підлоги тощо. Укриття в будинку немає через високий рівень підземних вод в Обухівці.

На ділянці, що належить до садового товариства, є трансформаторна підстанція, яке забезпечує електроенергією. Для води зробили власну свердловину з насосом. Якщо взимку не користуватися водою постійно, вона замерзає у шлангах і ті тріскають, тож варто подбати про її обігрів. Як джерело резервної електроенергії обрали інвертор на 5 кВт. Для освітлення, інтернету і роботи водяного насоса вистачає інвертора на 3 кВт. Надто дешевий інвертор може згоріти від мережі.

Серед батарей Роман вибрав літій-залізо-фосфатний акумулятор, який має значно більше циклів перезапуску порівняно з літій-іонним. Інвертор і акумулятори мають бути сумісними за напругою. Саме тому айтівець відмовився від вже готової батареї, натомість замовив з Європи 16 акумуляторних комірок, до яких під’єднав плату контролю BMS, що контролює заряджання та розряджання батареї. Зібраний власноруч акумулятор виявився й дешевшим: 10 тисяч гривень проти 16 тисяч за готовий. Такого акумулятора вистачає на день.

Як додаткове джерело живлення обрали сонячні панелі, оскільки бензиновий генератор не є ідеальним варіантом через забруднення навколишнього середовища, до того ж дорогий у використанні (приблизно від 50 гривень за годину роботи) і потребує обслуговування. Натомість сонячних панелей достатньо для роботи водяного насоса, освітлення будинку, інтернету, заряджання ґаджетів, а також частково для опалення.

У будинку використовують енергоефективні обігрівачі з термостатами, які нагрівають повітря конверторним методом, а предмети довкола – інфрачервоним опаленням. Також вони лише підтримують задану температуру і не працюють цілодобово. На випадок повного блекауту в будинку є піч-комин на дровах. До неї додали радіатори, щоб максимально ефективно розсіювалося тепло. На печі також є конфорка для приготування їжі.

Для туалету використовують звичайний бетонний септик. У септику зробили гідроізоляцію та заселили спеціальні бактерії, що переробляють відходи.

Також Роман планує купити Starlink. Нині в будинку – оптичний інтернет, який, зі слів провайдера, має працювати до 10 годин без світла.