Азербайджан готовий надати Нагірному Карабаху особливий статус

09:52, 26 червня 2016

Президент Азербайджану Ільхам Алієв допустив можливість отримання Нагірним Карабахом особливого статусу у складі Азербайджану, повідомляє місцеве інформагентство APA.

«Нагірний Карабах ніколи не отримає незалежності, на історичних землях Азербайджану ніколи не буде створена друга вірменська держава. Це головне питання. Що стосується статусу Нагірного Карабаху, це питання майбутнього. Звичайно, певний статус може бути наданий», – сказав він.

Зокрема, Алієв послався на наявність у складі Азербайджану Нахічеванської автономної республіки, зазначивши, що такий статус не повинен порушувати територіальну цілісність країни.

Конфлікт у Нагірному Карабасі почався ще в 1980-ті роки у зв’язку з масовим рухом на підтримку ідеї перепідпорядкування Карабаху Вірменії.

Рух призвів до відтоку з регіону етнічних азербайджанців. Все це призвело до рішення радянської влади у січні 1989 року ввести в регіоні пряме управління з утворенням Комітету особливого управління Нагірно-Карабаської автономної області.

У відповідь 1 грудня 1989 року Верховна рада Вірменської РСР і Національна рада Нагірно-Карабаської автономної області ухвалили спільну постанову про включення Нагірного Карабаху до складу Вірменії.

Збройні сутички почалися в 1990 році, а наступного року за участю радянської армії була проведена операція «Кільце», наслідком якої стала повна депортація 24 вірменських сіл.

Повномасштабні бойові дії почалися вже після розвалу СРСР у 1992 році та тривали до травня 1994 року, коли за участю Росії було підписано мирну угоду.

Згідно з нею, відбулося «заморожування» конфлікту, при цьому невизнана Нагірно-Карабаська республіка контролює 13,4% території Азербайджану: крім самої колишньої Нагірно-Карабаської області, це кілька азербайджанських районів, прилеглих до Нагірного Карабаху – так званий «пояс безпеки», зазначає «Європейська правда».