Батько «шокової терапії» в Польщі, колишній віце-прем'єр і міністр фінансів Польщі озвучив список конкретних пунктів реформ, які Україна повинна реалізувати. Про це він сказав у інтерв'ю виданню «Дзеркалу тижня».
«Демонополізація. Де є список монополій, які треба розбити, тобто створити реальну конкуренцію? Масова дерегуляція. Чи є комісія? Причому комісія найвищого рівня. Адже в парламенті багато хороших людей, котрі могли б швидко створити комісію з дерегуляції. Причому паралельно запровадити такі механізми, щоби раптом не стали відроджуватися нові регуляції. І це дуже важливий пункт», - сказав Бальцерович.
Наступний момент, за його словами, це критерії оцінки. По-перше, Україна повинна збільшити до себе довіру з боку фінансових ринків. Механізми цього дуже прості - стабілізація гривні та зниження інфляції.
«І перше, і друге дуже важливе для людей. Це залежить від консолідації бюджету, тобто зменшення витрат, які у вас дуже великі. Люди мусять розуміти, що консолідація бюджету - це ключ до стабілізації. Навіть коли йдеться про такі прикрі речі, як підвищення тарифів. Якщо це відбувається, то стабілізується гривня. А в умовах правильної монетарної політики і стабілізації гривні починає швидко знижуватися й інфляція», - розповів Бальцерович.
Далі, на думку польського політика, необхідна стабілізація банків, для чого потрібні нові капітали, тобто власники приватних банків мають збільшити розміри капіталів.
«Це мають зробити самі власники, а не держава. У приватних банків нагромадилися погані кредити, банки потребують резервів, отже потрібно збільшувати розмір капіталу. Це дуже конкретний пункт», - зазначив політик.
Наступним важливим для України пунктом йде приватизація.
«Знову ж, гранично конкретно. Я не кажу, що приватизувати потрібно абсолютно все. Але відкладати приватизацію не можна. Якщо буде стабілізація, а при успішній реалізації програми вона можлива через кілька місяців, тоді підвищаться і ціни на підприємства», - розповів своє бачення Бальцерович.
Також, на думку експерта, потрібно розробити план сепарації «Нафтогазу».
«Бо «Нафтогаз» - це дуже серйозне питання. І потрібно розділити видобуток, зберігання та транспортування. Адже аргументів на користь того, що «Нафтогаз» повинен продовжувати існувати в нинішньому вигляді, немає. По-друге, якщо я правильно розумію ситуацію, то у вас деякі великі підприємства просто не платили «Нафтогазові». І якщо це так, то з цим потрібно щось терміново робити. Тому що борги «Нафтогазу» - це борги бюджету. І санація «Нафтогазу» - це дуже важлива частина оздоровлення бюджету. Отже, всі без винятку боржники мусять погасити борги. Причому так, щоб про це було відомо суспільству», - упевнений Бальцерович.