Банкіри не бояться, що кіпрська криза налякає українських вкладників

21:13, 18 березня 2013

Курс гривнi уникне впливу кiпрської кризи, але довiра до банкiв може опинитися пiд тиском, вважають банкіри.

"На курс гривнi це нiяк не вплине. Безумовно, такий крок кiпрської влади є найгiршою iлюстрацiєю до ступеня надiйностi та безпеки заощаджень у банках загалом", - сказав перший заступник голови правлiння Промiнвестбанку В'ячеслав Юткiн, пише Інтерфакс.

За його оцiнкою, разове введення податку на депозити на Кiпрi не призведе до вiдтоку депозитiв з українських банкiв: занадто малий перелiк iнструментiв для збереження заощаджень, i альтернативи депозитам практично не iснує.

Аналогiчної точки зору дотримується i директор казначейства та фiнансових iнститутiв банку "Надра" Тарас Кияк.

"В Українi iснує безлiч iнших чинникiв, якi можуть вплинути на курс гривнi, - макроекономiчнi, полiтичнi, сезоннi тощо. Введення разового податку на депозити на Кiпрi в коротко- та середньостроковiй перспективi до них не належать", - сказав вiн.

За оцiнкою експертiв, ситуацiя на Кiпрi не справить прямого впливу й на економiку України.

"Ми не очiкуємо вiдтоку iноземних iнвестицiй з України й не припускаємо, що буде приплив грошових коштiв в Україну. Щодо повернення коштiв українського походження, то, ймовiрнiше, їх просто переведуть в iншi офшори або, наприклад, до Швейцарiї", - сказав Т.Кияк.

В.Юткiн вважає, що ситуацiя на Кiпрi не призведе до вiдтоку iнвестицiй iз банкiвського сектора.

"У перiоди адаптацiї до таких нововведень серйознi iнвестори, найiмовiрнiше, утримаються вiд рiзких рухiв", - сказав вiн.

При цьому вiн зазначив, що частина коштiв українського походження з кiпрських банкiв повернеться в Україну у виглядi iнвестицiй, що загалом сприятливо позначиться на українськiй економiцi.

"У вiдсотковому спiввiдношеннi це може бути 10-15%, у грошовому - $8-10 млрд", - уточнив вiн.

Голова правлiння Першого українського мiжнародного банку Сергiй Черненко вважає, що Україна не ухвалюватиме такого податкового рiшення.

"Введення такого податку ... може спонукати систему до нового витка кризи гривневої лiквiдностi, який ми спостерiгали минулого року напередоднi виборiв, коли населення масово забирало депозити з банкiв. У результатi кошти повернулися в систему, але банкам довелося запропонувати вкладникам "премiю" у виглядi найвищих у Європi вiдсоткiв за вкладами. Все це мало негативнi наслiдки для економiки", - сказав банкiр.

Старший радник Альфа-Банку (Україна) Роман Шпек дотримується аналогiчної точки зору.

"Це було б у явнiй формi антисоцiальне рiшення, яке не може пiдтримати жодна полiтична сила країни. На вiдмiну вiд Кiпру, ситуацiя в банкiвськiй системi України є стабiльною. Українськi банки успiшно виконують свої зовнiшнi та внутрiшнi зобов'язання i не потребують для цього пiдтримки держави у форматi таких непопулярних рiшень", - сказав вiн.

Експерт вважає, що кiпрська криза не вплине на поведiнку вкладникiв в Українi.

"Ми не очiкуємо вiдтоку депозитiв з українських банкiв", - сказав вiн.

Як інформував ZAXID.NET, Олег Соскін вважає, що оподаткування вкладів на Кіпрі сколихне український бізнес.

Як пише Радіо Свобода, парламент Кіпру відклав у неділю дебати з приводу запровадження спеціального податку на банківські вклади. Як повідомив речник парламенту, обговорення, спершу було заплановане на другу половину дня в неділю, тепер перенесене на вівторок.

Внаслідок проблеми фінансового сектору Кіпру, Євросоюз узгодив виділення країні 10 млрд євро допомоги. Однак влада Кіпру зобов’язується цим ввести одноразовий збір у розмірі 9,9% на депозити кіпрських банків розміром понад 100 тис. євро.