Банкіри придумали новий спосіб вибивання боргів з українців

09:19, 19 листопада 2013

Банки і колекторські компанії придумали новий спосіб вибивання боргів з позичальників. Крім дзвінків і листів вони ще почали розклеювати за місцем проживання клієнта оголошення-попередження з фотографіями.

Причини такої атаки на боржників банкіри пояснюють тільки неофіційно. «Власники вимагають від своїх банків збільшення прибутку. І фінансисти сьогодні не звертають уваги на розмір заборгованості, чи це борг на 45 грн, чи на 5-8 тис. грн. Самі банкіри фото не розклеюють, а залучають до цього треті структури, нерідко навіть рекламні агентства», - повідомив заступник голови одного з банків, пишуть Вести.

Як зазначає адвокат Ростислав Кравець, раніше банки практикували тільки наклейки: на дверях квартир залишали оголошення, що тут мешкає боржник, і вказувався телефон банківського працівника для погашення заборгованості.

З фотографіями найчастіше працюють колекторські фірми. «Вони діють за принципом: «На війні всі методи хороші». Як би там не було, а фотосесію для майбутніх розсилок проводять банківські клерки (якщо вони згодом передають справи клієнтів колекторам, то віддають разом з ними і фотобази). Більшість банків практикують фотозйомку позичальника за допомогою веб-камери під час підписання кредитного договору за згодою самого позичальника», – наголошує старший юрист юридичної групи LCF Олена Волянська.

Банківські працівники визнають, що мають базу фотографій клієнтів, однак участь у розклеюванні знімків дрібних боржників заперечують.

Більш великими акціями банкіри погрожують великим неплатникам. «Банки можуть використовувати білборди з фотографіями недобросовісних позичальників за заставними кредитами на великі суми, корпоративними позиками, кредитами на малий і середній бізнес. Враховуючи вартість розміщення таких оголошень, мова йде про заборгованість на значні суми», –зазначила директор департаменту по роботі з заборгованістю банку "Ренесанс Кредит" Ольга Варламова.

Юристи кажуть, що дії банків протизаконні. "Розміщення зображення боржника без відкриття кримінального провадження та резолюції слідчого або суду є порушеннями статті 308 Цивільного кодексу. По ній, фотографії з зображеннями фізосіб можуть публікуватися і поширюватися лише за згодою цієї людини", - зазначив партнер юридичної фірми Vox Legum Михайло Спасов. Винятками можуть бути лише два випадки - якщо фото дозволяється поширювати під час розшуку зниклих людей або злочинців.

В інших випадках боржник має право навіть на компенсацію. Для цього треба подати позов на банк або колекторську компанію і відстояти свої права. "Боржник може розраховувати на захист своїх честі і гідності, а також на компенсацію моральної шкоди", - сказав адвокат Костянтин Цуперяк.

Нагадаємо, що фахівець Світового банку Олександр Паньков на ХІІІ Міжнародному економічному форумі у Трускавці сказав, що внутрішні позики дуже дорогі для підприємців, і пересічні підприємці просто не можуть дозволити собі брати кредити в Україні.