Банкіри пропонують внести зміни у Податковий кодекс

14:00, 26 червня 2010

Банки не хочуть розкривати банківську таємницю і тому пропонують авторам проекту Податкового кодексу передбачити консолідований варіант сплати податків з доходів фізичних осіб з депозитів у разі, якщо фінустанови робитимуть це замість своїх клієнтів як податкові агенти.

Про це під час чергового засідання Фінансового прес-клубу, організованого Лігою фінансового розвитку, «Дзеркалом тижня» і проектом USAID «Розвиток фінансового сектору» (FINREP), заявили голова правління «Укрсоцбанку» Борис Тимонькін та голова правління банку «Фінанси та кредит» Володимир Хливнюк.

Під час дебатів про систему адміністрування цього податку Тимонькін зауважив, що для банків сплата податки від загальної суми депозитів «є найбільш простим способом: банки повністю не зацікавлені їх занижувати». Технологічно ж варіант сплати податку за кожного вкладника окремо, за словами банкіра, може призвести до розкриття банківської таємниці.

На думку Володимира Хливнюка, це питання особливо актуалізується з огляду на високий рівень тінізації української економіки (за оцінками голови правління банку «Фінанси та кредит», це — близько половини економіки). Експерт зазначив, що було б доцільно, щоб «найближчі 5 років банки перераховували податки консолідовано».

Водночас заступник голови Державної податкової адміністрації Сергій Лекарь зауважив, що для податкової «кошти, які вкладені на депозити, навіть не є об’єктом інтересу, тому що це легальні кошти, отримані і вкладені до банку».

«На нашу думку, в банку не може бути якихось тіньових доходів, які порушують те чи інше законодавство», — сказав Лекарь.

Окрім того, він підкреслив, що взагалі не зрозуміло, «про яку таємницю сьогодні йдеться, тому що давно в Європі її вже немає».

За словами представника ДПА, варіант «залишити просто нарахування на фонд нарахованих процентів — це неправильно, тому що такого прикладу історія не знає».

«На сьогодні в Європі є незначна кількість практики, де нарахування справді проводиться знеособлено. Якщо ти персоніфікуєшся, то тебе оподатковують за ставкою 10%. Якщо вибираєш не персоніфікацію — тобто загальну суму нарахування, тоді до тебе застосовують ставку 35%», — пояснив Лекарь.