6 травня у львівській книгарні «Є» відбулася публічна дискусія на тему “Грані читання: книжка для дитини — вимушена необхідність чи аналог гри? Як зробити читання цікавим?” Родзинкою заходу була участь у дискусії Барбари Космовської – авторки підліткової прози з Польщі.
Письменниця Барбара Космовська розповіла про особливості літератури для підлітків та практику її популяризації у Польщі. "У мене найважчі читачі. Я знаю, що пишу книжки для тих, хто їх не читає і не купує. Але за написанням книг завжди стоїть ідея", - прокоментувала Б.Космовська свою читацьку аудиторію. Як зазначила авторка, молодь – особлива цільова група, зі своїми проблемами і соціальними потребами. Спад зацікавлення підлітків літературою пов'язаний із тим, що вона надто віддалена від реального життя сучасних "тинейджерів". Саму ж письменницю на написання книг про підлітків надихнув досвід виховання двох доньок.
За словами Барбари Космовської, на початку століття у Польщі стартувала загальнонаціональна громадська кампанія фонду "ABCXXI – Уся Польща читає дітям", спрямована на повернення зацікавлення художньою літературою серед дітей та молоді. Головне гасло кампанії – "Читайте дітям по 20 хвилин щодня". Як зізналася письменниця, ідея кампанії, запозичена з досвіду США, дала добрі результати на теренах слов’янської Польщі. Пізніше фонд почав організовувати щотижневі читання дитячої літератури у дитячих садочках, спрямовуючи свої акції як на великі міста, так і на провінцію. Для читання дітям книжок запрошували передусім відомих серед громади осіб, наприклад, бургомістрів, поліцейських тощо. Як стверджує Б. Космовська, такі регулярні акції сприяли зацікавленню дітей читанням. Фонд організовує також літературні ігри для учнів, а польські вчителі беруть участь у конкурсах сценаріїв таких ігор.
Важливу ініціативу у сфері популяризації читання серед шкільної молоді висунув Польський інститут книги, організувавши при бібліотеках національну мережу дискусійних книжкових клубів. Проект, скерований в першу чергу на учнів та студентів, зацікавив також дорослих.
Сама Барбара Космовська приділяє багато часу літературним зустрічам з читачами. "Я їжджу по усій Польщі з літературними зустрічами. Трапляється, що протягом тижня у мене заплановано близько десятка зустрічей", - зізналася письменниця.
Вона також наголосила на потребі залучення творів сучасної дитячої літератури у шкільні програми. "Таким чином надихнемо школярів до читання", - додала письменниця.
За словами Б.Космовської, розвиткові юнацької літератури в Польщі сприяють численні конкурси, що відбуваються при видавництвах. Такі конкурси відкривають імена нових творців молодіжної літератури.
Як повідомила перекладач і генеральний директор видавництва "Урбіно" Божена Антоняк, видавництво веде переговори про придбання прав на публікацію українського перекладу книг Барбари Космовської.
Додаймо, ініціатором дискусії був Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва у Львові та Львівській області. Як зазначила модератор дискусії, президент Центру Уляна Гнідець, наступним заходом Центру буде міжнародний симпозіум "Література. Діти. Час", що відбудеться 1-5 червня.
Барбара Космовська – польська письменниця, випускниця польської філології у Гданському університеті, викладач історії літератури у Поморському університеті (м.Слупськ). Відома як автор творів для підлітків, зокрема книг "Буба" (головна премія на загальнопольському конкурсі романів для дітей та юнацтва, 2002 р.), "Позолочена рибка" (польська літературна премія Книга Року 2007, перша премія на Літературному конкурсі ім. Астрід Ліндгрен, організована Фондом ABCXXI — "Уся Польща читає дітям"), "Буба: картярський сезон" (2007), "Пушка" (2008). Книгу "Приватна територія" названо найжіночнішим романом Б. Космовської, у 2001 вона перемогла на літературному конкурсі "Щоденник польської Бриджит Джонс" та увійшла до списку бестселерів, опублікованому у газеті Rzeczpospolita.