Байка про самоврядування

Конституцію із закону прямої дії знову перетворюють на якийсь підручний акт глави держави

12:50, 1 вересня 2015

Скільки б не розказували високопоставлені тролі (спікер, лідер фракції чи міністр) про те, що "децентралізація" за сценарієм Банкової - це якісь суперові реформи, в результаті яких реальну владу отримають місцеві громади, лише одна стаття пропонованих змін (118-та) геть спростовує ці теревені.

"Стаття 118. Виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти. Особливості здійснення виконавчої влади у Києві та Севастополі визначаються окремими законами. Префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету Міністрів України Президент України. Префект є державним службовцем. Префект під час здійснення своїх повноважень відповідальний перед Президентом України, підзвітний та підконтрольний Кабінетові Міністрів України.

Наступна, 119-та стаття, дещо виписує повноваження префекта. Проте саме положення "Виконавчу владу здійснює префект" відкриває майже необмежене прле для маневру.

Відтак поняття самоврядування може звестися до такого мінімуму, якого ми не бачили навіть за Кучми чи Януковича. А може і не звестися. Бо Конституцію із закону прямої дії знову перетворюють на якийсь підручний акт глави держави - як тому заманеться, так і трактуватимуть Основний Закон.

А мораль цієї байки така: попередні зміни до Клнституції за сценарієм Банкової у ВР таки треба було схвалити, аби можна було далі імітувати "мінський процес". Але для цього варто було пояснити депутатам і людям ситуацію так, як вона є, а не дурити людей "децентралізацією" та іншими неологізмами.

До речі, це маніпуляція в традиціях совка. Бо ще Горбі на так званий березневий референдум 1991 року щодо збереження СРСР виніс маніпулятивне формулювання де в одному запитанні йшлося і про демократичний розвиток країни, і про збереження іпмерії.