Bellingcat довела російське походження установки «Бук», що збила літак MH17

Дослідники Bellingcat виявили фото ЗРК «Бук», зроблене в Росії до катастрофи MH17

10:09, 5 червня 2017

Команда Bellingcat заявила, що їм вдалося виявити «відсутню ланку» для ідентифікації російського «Бука», що збив малайзійський «Боїнг». Вони знайшли фотографію, на якій видно маркування негабаритного вантажу на «Бук 332», зняту до його транспортування в колоні в червні 2014 року, пише УНІАН.

«На фотографії, знятій російським механіком, імовірно, навесні 2013 року, видно «Бук 332» з тими ж білими транспортними маркуванням, що було видно на ньому в Україні незадовго до і незабаром після збиття MH17. Ця фотографія «Бука 332», на якій повністю видно бортовий номер, а також маркування негабаритного вантажу, — остання за часом зйомки з виявлених нами, знятих до його транспортування в колоні в червні 2014 року, коли друга цифра бортового номера була вже зафарбована», - йдеться в повідомленні на сайті Bellingcat.

Дослідники підкреслюють, що білі цифри, маркування центру мас і негабаритного вантажу на цій фотографії знаходяться в тих же місцях, що і на фотографіях і відео з «Буком 332», знятих в Росії в червні 2014 року і в Україні в липні 2014 року.

Повідомляється, що фотографія механіка була знята в парку техніки бригади, що можна встановити за ще однією фотографією, знятою там же і завантаженою курсантом в серпні 2014 року. На цій фотографії видно той же рожевий контейнер для ракет «Круг», що і на фотографії «Бука 332», знятій механіком.

Ця установка «Бук» була ідентифікована як «Бук 332» 53-ї зенітно-ракетної бригади (військова частина 32406) завдяки перерахованим вище загальним рисам.

Парк техніки 53-ї зенітно-ракетної бригади на фотографії, завантаженій курсантом 3 серпня 2014 / Bellingcat


Ця фотографія має геотеги в парку техніки 53-ї бригади в селищі Маршала Жукова під Курськом. Достовірність геотега підтверджується порівнянням елементів фотографії з супутниковим знімком.

Фотографія механіка, ймовірно 2013 року, на якій видно «Бук 332» / Bellingcat

Відзначається, що знайдений фотоальбом механіка був завантажений в лютому 2015 року, проте в ньому не зазначене ні ім’я механіка, ні інформація, де і коли були зняті фотографії.

Bellingcat повідомили, що журналістці РБК Інні Сидорковій вдалося поспілкуватися з людиною, пов’язаною з цією фотографією. За її словами, чоловік підтвердив, що це механік зі знімка «Бука 332» і, за його спогадами, в 2013 році він знаходився в Курську.

На питання журналістки, чи можливо, що це 2014 рік, він відповів, що «це можливо».

Крім фотографії «Бука 332», в цьому альбомі присутні фотографії машини 9А85 комплексу «С-300», машини спеціального призначення (можливо, 9С52 «Поляна-Д4» і ще однієї установки комплексу «Бук-М1»).

Bellingcat вдалося встановити особу механіка і виявити кілька сторінок в соцмережах. На одній з цих сторінок присутня фотографія «Бука 332», а на іншій — дві інші фотографії, також присутні в альбомі 2015 року.

Фото з однієї зі сторінок механіка в соцмережах, завантажена 31 березня 2013 року, на якій він сидить на установці «Бук» / Bellingcat

«Беручи до уваги, що всі ці фотографії були викладені 2015 році в одному альбомі, а також незамальований номер машини і інформацію, отриману журналісткою РБК Інною Сидорковою, стає ясно, що дана фотографія практично напевно була зроблена в 2013 році, хоча існує невелика ймовірність того, що вона була зроблена навесні 2014», – підсумували автори розслідування.

Окрім того, дослідницька група Bellingcat встановила особи сімох водіїв, які брали участь у транспортуванні «Буків» (в тому числі «Бука 332», з якого був збитий літак МН-17) з Курська до Міллерово на кордоні з Україною в колоні, поміченій 23-25 червня 2014 року.

Один з водіїв, Дмитро З., 24 червня 2014 року опублікував фотографію своєї вантажівки і установки «Бук» під номером 232 53-ї зенітно-ракетної бригади. Геолокація цієї фотографії показала, що вона була знята в районі Варварівки на трасі Р-185, на маршруті колони з «Буками» 23-25 червня 2014 року.

У доповіді також зазначені водії, які могли мати відношення до перевезення «Бука 332» з Міллерово на російсько-український кордон.

Доповідь зі справжніми іменами і незаретушованими фотографіями водіїв спрямована міжнародній Спільній слідчій групі (ССД), що розслідує загибель MH17.

Водночас у Bellingcat відзначили, що їм не вдалося однозначно встановити, хто був водієм вантажівки під номером «4267 АН 50», що перевозила «Бук 332» у колоні 23-25 червня 2014 року.

Як інформував ZAXID.NET, Boeing 777 компанії «Малайзійські авіалінії» рейсом з Амстердама в Куала-Лумпур розбився 17 липня 2014 року неподалік від Донецька. Всі 298 людей, які перебували на борту, загинули. Завершення розслідування щодо МН-17 очікується навесні 2017 року.

28 вересня 2016 року міжнародна група слідчих офіційно підтвердила, що Boeing 777 «Малайзійських авіаліній» над Донбасом збили з території, яку контролювали бойовики з ракетної установки «Бук», привезеної з Росії і вивезеної туди після збиття літака.

Під час оголошення результатів розслідування було заслухано переговори бойовиків, які СБУ оприлюднила незабаром після трагедії.

Водночас слідчі зауважили, що говорити про причетність Росії до цієї трагедії поки зарано. Цю заяву вже відкоментувала євродепутатка від Німеччини Ребекка Хармс, яка зазначила, що приватних «Буків» немає.

7 січня 2017 року у журналіста, що прибув з України, в амстердамському аеропорту «Схіпхол» вилучили предмети, знайдені на місці падіння літака. Серед них виявився і фрагмент людської кістки. ДНК-тест показав, що кістка належить одному із загиблих пасажирів рейсу MH17. Жертва була раніше ідентифікована. Через цей інцидент родичі жертв катастрофи MH17 вимагають відновити пошукові роботи в Україні.