Міжнародна експертно-журналістська група Bellingcat, яка займається пошуком даних з відкритих джерел (супутникові знімки, геолокація, соціальні мережі), представила новий звіт щодо причин катастрофи пасажирського літака Boeing 777 малайзійських авіаліній (рейс MH17), у якому виклала детальну інформацію про російську бригаду, якій, за даними активістів, належала установка «Бук-М1» і до яких входили оператори установки.
Bellingcat поклала відповідальність за збиття літака на Міністерство оборони РФ та президента Росії Володимира Путіна. Про це йдеться у комплексному звіті, зробленому на основі аналізу відкритих джерел та опублікованому на сторінці Bellingcat.
«У звіті надано інформацію про 14 офіцерів 2-го дивізіону 53 бригади (частково приховавши їх обличчя), серед яких є командири розрахунку «Буків», що входили в дивізіон. Детально розказано про Сергія Борисовича Мучкаєва, командира 53-ої зенітно-ракетної бригади, а також вище керівництво, зокрема про начальника ППО 20-ї гвардійської загальновійськової армії Олексія Золотова та про начальника ППО Західного військового округа Андрія Коханова. При цьому відповідальність за вбивство пасажирів МН17 зі зброї, представленої російським збройним силам, яка вірогідно управлялась російськими військовими, врешті лежить на Міністерстві оборони РФ і Верховному головнокомандувачі Збройних сил Росії Володимирі Путіні», – йдеться в узагальненні Bellingcat.
У попередніх доповідях Bellingcat встановила, що «Бук», з якого могла бути випущена ракета, прибув до російсько-українського кордону із селища Маршала Жукова (Курська область). Там розташована база 53-ї зенітно-ракетної бригади, до одного з дивізіонів якої, за даними Bellingcat, був приписаний «Бук».
Загалом у звіті 5 розділів, кожен з яких містить окремий аспект діяльності 53-ої бригади. Bellingcat детально описали роль бригади у російських збройних силах, у тому числі підрозділів пов'язаних із «Бук-М1». Описуються солдати бригади та їх записи у соцмережах.
В опублікованій версії активісти приховали обличчя та імена цих військових. Однак, за даними Bellingcat, повна версія звіту передана Нідерландам, які очолюють міжнародну спільну слідчу групу.
Автори звіту зуміли визначити особи десяти офіцерів 2-го батальйону, один з яких міг віддати наказ. Однак хто саме це зробив, експерти Bellingcat наразі сказати не можуть, тому у звіті зазначені лише їхні імена та перші літери прізвищ, а обличчя на фотографіях навмисно розмиті. Проте точний склад екіпажу повинен бути відомий командиру батальйону та/або командиру бригади, тому що саме вони повинні були відібрати солдатів і офіцерів для управління «Буком», запевняють автори звіту.
Bellingcat вдалося встановити, що посаду командира батальйону в той період ймовірно обіймав Дмитро Трунін. У свою чергу, його начальником, командиром 53-ї зенітно-ракетної бригади був Сергій Мучкаев. Автори розслідування припускають, що Мучкаев віддавав накази про переміщення 2-го батальйону і, зокрема, про транспортування ЗРК «Бук» на українську територію. Хоча, за оцінками експертів,чи самостійно приймав Мучкаев рішення про транспортування ЗРК на територію України – це знаходилося в компетенції вищого командування.
Тому завершують список міністр оборони РФ Сергій Шойгу з двома його першими заступниками – Валерієм Герасимовим і Аркадієм Бахіним. А також президент Росії Володимир Путін, який за Конституцією є верховним головнокомандувачем ЗС РФ. Всі ці люди були задіяні у прийнятті або виконанні рішення про перекидання військової техніки до російсько-українського кордону і в Україну, переконані автори розслідування.
Раніше група активістів-розслідувачів Bellingcat, провівши власне дослідження на основі аналізу соціальних мереж та інших відкритих джерел, підготувала звіт, у якому ідентифікувала 20 російських військових, причетних до катастрофи літака рейсу МН-17. Цей звіт з іменами та фотографіями військових група передала нідерландській прокуратурі. Також активістам Belligcat, вдалося встановити, що «Бук», яким було збито літак малазійських авіаліній, є російським комплексом, який перебував у складі 53 бригади, що дислокується біля Курська.
Нагадаємо, 17 липня 2014 року біля Тореза Донецької області був збитий літак компанії Malaysia Airlines Boeing 777, що слідував рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур. Загинули всі 298 осіб, що знаходилися на борту. Україна і Захід підозрюють, що літак збили бойовики чи російські військові на Донбасі. Росія це заперечує.