Кабінет міністрів України таємно фінансує ультраправі екстремістські групи у рамках реалізації державних освітніх програм. Про це йдеться у публікації авторства журналістів проекту Bellingcat Олексія Кузьменка та Майкла Колборна, яка була оприлюднена у вівторок, 16 липня.
Як йдеться у матеріалі, в рамках програми «національно-патріотичного виховання» молоді українська влада виділяє грантові кошти, які використовуються ультраправими організаціями для нарощування свого впливу і залучення нових прихильників.
Bellingcat зазначає, що з початку 2019 року Кабінет міністрів України виділив на різні національно-патріотичні освітні проекти 8 млн грн. З них 845 тис. грн отримали філії українських організацій, серед яких «Національний корпус» та організації «C14». Представники останньої, зокрема, підозрюються у вбивстві скандального журналіста-українофоба Олеся Бузини в квітні 2015 року.
Bellingcat вказує, що обидві організації були названі «націоналістичними групами ненависті» в доповіді з прав людини Держдепу США за березень 2019 року.
Група зазначає, що обидві групи привернули увагу міжнародної спільноти у 2018 році через їхню роль у нападах на членів ромської меншини в Україні, представників ЛГБТ-руху, феміністок та журналістів. Крім того, в 2019 році, ці ж групи брали участь у протистоянні з українськими правоохоронцями у Києві та в Черкасах. Однак не зважаючи на це, вони отримують державне фінансування згідно з рішенням Міністерства молоді та спорту, прийнятим у грудні 2018 року та на основі програми «Національно-патріотичне виховання».
«Серед цілей Міністерства освіти і науки України – «заохочення зростаючої особистості до активного протистояння українофобії, аморальності, сепаратизму, шовінізму та фашизму». Проте заявлена мета українського уряду навчати молодих людей протистояти фашизму, здається, суперечить постійному фінансуванню урядом проектів від крайньо правих і неонацистських груп для реалізації цих цілей», – йдеться в матеріалі Bellingcat
«Рішення українського уряду фінансувати ці проекти надає групам додаткове джерело легітимності, а також дає додатковий імпульс їх зусиллям по залученню молоді до своїх лав», – зазначають автори дослідження і вказують, що український уряд фактично фінансує радикалів у той час, коли сама Україна отримує фінансову допомогу з боку держав-донорів.
Зазначимо, що раніше журналісти-розслідувачі Bellingcat стверджували, що представники українського батальйону «Азов», який входить до Національної гвардії, систематично співпрацюють з американськими праворадикальними екстремістами для просування власної міжнародної програми.