Берлінська арт-стіна

Як символ тоталітаризму став об'єктом мистецтва

12:51, 13 серпня 2015

«Якщо безліч маленьких людей у ​​безлічі маленьких місць будуть робити малі справи, вони зможуть змінити світ». Ця фраза написана на залишках Берлінського муру. Його будівництво розпочалося 13 серпня 1961 року.

Стіна пролягала через міські вулиці, будинки, лінії залізниці та метро Берліну. Влада НДР за наказом Москви вирішили закрити кордон. У ніч на 13 серпня натягнули колючий дріт, а через кілька днів почали власне будівництво муру. Прикордонні будинку розселили, станції транспорту закрили.

Для німців це стало сюрпризом: багато жили, навчалися у східній частині, а працювали в західній тощо. Були розділені сім'ї. Для переходу кордону був потрібний спеціальний дозвіл, тисячі людей з 1961 по 1989 рік перетнули його нелегально, сотні були вбиті і поранені на кордоні.

Але, попри свій зловісний характер, Берлінський мур став ще і найбільшою в світі галереєю вуличного мистецтва.

У 1989 році мур знесли, бетон розтрощили на друзки, які тепер можна придбати у берлінських сувенірних крамницях. Проте зберігся фрагмент стіни довжиною понад 1 кілометр. Сьогодні він вкритий малюнками і називається «Галерея східної сторони».

У 1990 році 116 художників з 21 країн перетворили ці 1316 метрів суперукріпленого бетону в найдовшу в світі галерею під відкритим небом.

Проте малюнки дуже швидко пошкодили та розписали традиційними для туристів-вандалів написами «тут був…».

У 2009 р при підготовці до святкування 20-річчя падіння Берлінської стіни був проведений ремонт вартістю €2 млн. Були закладені діри, знята фарба, а твори мистецтва створено наново. Щоправда, зі 100-та художників 8-м відмовилися займатися самоповтором.

У 2013 р були знесені 23 метри стіни з 3-ма творами мистецтва з метою звільнити місце для будівництва розкішного готелю. Це було зроблено незважаючи на люті протести, які очолював Девід Хассельхофф, популярний актор та співак, відомий за серіалами «Лицар доріг» і «Рятувальники Малібу».

Протести тривають і досі, деякі берлінці вимагають знести залишки стіни, щоб темне комуністичне минуле назавжди залишило Берлін.

Проте наразі більшість все-таки вважає, що графіті на ній є творами мистецтва, які необхідно зберігати. Зараз ця галерея під відкритим небом охороняється державою як пам'ятка історії та культури і є одним із найпопулярніших туристичних об’єктів міста.

Серед численних графіті найвідомішим, мабуть, є знаменитий поцілунок Брежнєва і Хонеккера. «Господи, допоможи мені вижити серед цієї смертної любові» Дмитра Врубеля став уже символом і одним із найпізнаваніших зображень у світі.

На графіті Біргіта Кіндера «Спробуй краще» східно-німецький «Трабант» пробиває Берлінську стіну, щоб потрапити на Захід. Поруч із зруйнованим ділянкою знаходяться різнокольорові голови роботи Тьєррі Нуара. На їхньому тлі, а також навпроти психоделічної роботи Шаміля Гімаєва, де найбільше люблять фотографуватися туристи.

Багато творів мають політичний підтекст або нагадують про жахи Холодної війни, як наприклад «Перестрибує через стіну» Габріеля Хаймлера тощо.

Сьогодні цю галерею відвідує понад мільйон туристів на рік.