Без таланту нічого не може відбутися, – Вікторія Лук’янець

09:55, 18 травня 2009

– Таланти є всюди – в Україні, на Заході. В Україні, як і в Європі, театри переповнені. Це свідчить, що оперне мистецтво потрібне, і потрібне обмеженому колу людей.

 

 

Вікторію Лук'янець, примадонну Віденської опери, в Україні, за її голос, з любов'ю називають "срібним соловейком". Попри те, що її спів звучав у найвідоміших операх світу - Метрополітен-опера, Ла Скала, Віденський оперний театр, а доля подарувала можливість співати разом із такими тенорами, як Лучано Паваротті, Пласідо Домінго, Хосе Карерас, Лео Нуччі, вона залишається надзвичайно простою і «доступною» людиною. Вікторія Лук'янець одна з небагатьох оперних співачок, якій вдалося гармонійно поєднати творчість, досягти світового визнання і зберегти родину. Ця тендітна жінка на сцені просто заворожує своїм голосом, а коли у її виконанні звучить «Молитва», то складається враження, що у цей момент виконавиця справді спілкується з Богом.

Про плани на майбутнє, творчість та Львів Вікторія Лук'янець розповіла в ексклюзивному інтерв'ю ZAXID.NET

 

- Вікторіє, ви вже багато років живете в Австрії, не сумуєте за Україною? Як часто буваєте вдома, графік шалений - ви для себе, родини жити встигаєте?

-Я дуже сумую за Україною, і коли їду з Відня, то завжди кажу, що їду з дому до дому. 

Щодо часу для своєї родини, то можу сказати так: коли людина любить свою сім'ю, близьких, вона завжди все встигає, знаходить час і для сім'ї, і для роботи.

 

- Коли ви вирішили стати саме оперною співачкою - більшість молоді мріє про поп-сцену? Як важко давалися здобутки в Україні, за кордоном?

- Рішення стати саме оперною співачкою виникло у мене після вистави «Руслан і Людмила» Михайла Івановича Глінки, яку я бачила у Національній опері в Києві, із Євгенією Мірошниченко, світла їй пам'ять, у головній ролі. Мені тоді було 12 років, і вистава, все, що відбувалося на сцені, справило на мене надзвичайно глибоке враження. Тоді я вирішила, що хочу бути тільки оперною співачкою. Мій шлях у мистецтві не був легким, бо коли все робити по-справжньому, тоді досягти чогось дуже складно. Проте, радість, коли твоя робота дає реальні результати, здається значно більшою за ті втрати, які ти віддав на це.

 

- Як різниться світ опери у нас і на Заході?

- Для мене існує справжнє оперне мистецтво, яке запалює людські серця, і немає значення, де це відбувається - в Україні чи за кордоном.

 

- Коли їхали працювати за кордон, чи думали, що станете зіркою світової опери? Чи важко було здивувати насичений оперою Відень?

- Я ніколи не думала про славу, а просто працювала і мріяла... Чи важко мені було здивувати віденську публіку? Мабуть, мені вдалося здивувати Відень своєю щирістю у мистецтві, бо публіка завжди відчуває фальш. У житті щирість дуже важлива.

 

- Відомі ваші враження щодо дуету з Лучано Паваротті, ви його часто порівнюєте зі сонцем. З ким ще хотіли б ви заспівати?

- Я мала щастя заспівати з такими виконавцями оперного світу, з якими співати навіть не мріяла, навіть не наважувалася думати такого. Це Паваротті, Пласідо Домінго, Хосе Карерас, Микола Гяуров, Ренато Брусон, Лео Нуччі, Роландо Панерай, молоді виконавці - Марчело Альварес, Хуан Дієго Флорес, Рамон Варгас. А з ким би я хотіла заспівати дуетом?.. Вже на небесах із Паваротті...

 

- Якою мірою, на вашу думку, опера має бути класичною, чи допускає вона відступи від канонів? Чи були пропозиції і спроби реалізувати свій талант в інших видах мистецтва? Як ви плануєте надалі розвиватися в опері?

- Я співала у класичних і більш сучасних модерних постановках. Канони... Якщо режисер зробив постановку по-справжньому, то тоді наче і канонів жодних не існує, бо це талановито, переконливо. Для мене не стояти на місці означає вчитися, а потім виконувати нові ролі. Цього сезону я заспівала дві нові партії - Мімі « La Boheme» («Богема») Джакомо Пучіні та Розалінди в опереті Йоганна Штрауса «Die Fledermaus» («Летюча миша»). Я постійно роблю нові програми.

 

- Вам подобається музика, яку слухає донька, чи пішли б ви з нею на рок-концерт? Можливо, у вас є улюблені не оперні виконавці?

- О, мені дуже подобається музика, яку слухає моя донька і, звичайно, я би пішла з нею на рок-концерт. Серед моїх улюблених виконавців є Фреді Меркурі «Queen».

 

- Повертаючись до світу опери, зі сторони видається, що він казковий, а про шоу-бізнес говорять, що там треба пробиватися ліктями. Опера - це так само такий бізнес, де без ліктів не обійтися? Чи можливо, щоб людина без таланту «пробилась» на світові оперні сцени, наприклад, завдяки пресі?

- Я вірю у те, що без таланту нічого не може відбутися. Для оперного співака так само важливі і преса і реклама. Але важливо, щоб «підтримка» митця, і у пресі також, була із відчуттям міри і реальним поглядом на його творчість.

 

- Чи може оперний співак поєднувати власне оперне мистецтво і шоу-бізнес, як скажімо, це робить Микола Басков?

- На мою думку Микола Басков чудовий співак і шоу-мен. Але оперний співак це дуже серйозна професія...

 

- Так склалося, що практично у кожній опері світу працюють таланти з України. Чи, на вашу думку, це говорить про те, що тут опера потрібна лише обмеженому колу людей, чи про те, що закордоном немає своїх талантів?

- Таланти є всюди - в Україні, на Заході. Артистам необхідно подорожувати, спілкуватися із митцями з різних країн, це потрібно для досвіду. В Україні, як і в Європі, театри переповнені, і це говорить про те, що оперне мистецтво потрібне, і потрібне певному обмеженому колу людей.

 

- Аудиторія прихильників опери різниться у нас і закордоном? Як виховати любов до класичної музики у молоді?

- Між прихильниками у нас і закордоном великої різниці немає - вони люблять оперу пристрасно і назавжди. Виховати любов до класичної музики можна, наприклад тоді, коли вона звучить і з радіо, і на телебаченні є «бажаним гостем», і звичайно, коли в родині є серйозне ставлення до цього мистецтва - діти ходять до музичної школи або співають у хорі.

 

- Ви в одному із інтерв'ю сказали, що на Заході можна стати зіркою лише, коли є вільним співаком і «не належиш» жодному театру?

- Так, це відповідає дійсності і так склалося, що співак може стати зіркою, коли він вільний.

 

- Ви настільки проникливо виконуєте «вашу» «Молитву», що складається враження, наче дійсно кожного разу звертаєтеся до Богородиці, якщо можете розповісти, то скажіть, про що молите в Бога?

- Виконуючи «Молитву» Ірини Кириліної я дійсно молюся... Молю про мир і злагоду в моїй родині, моїй країні.

- Якщо говорити про музику в Україні загалом, то оцініть, наскільки якісний музичний продукт пропонують українцям?

- На це запитання мені важко відповісти, не можу судити, бо в Україні, на жаль, буваю рідко, і ці відвідини не є тривалими у часі.

 

- У вас дуже щільний графік виступів, чи не плануєте втішити прихильників вашого голосу випуском аудіодиску?

- Я би це зробила із великим задоволенням, але це зараз для мене на часі.

 

- Що можете сказати про Львів у просторі європейської опери?

- Скажу, що Львів - це місто в великими традиціями класичного і оперного мистецтва, і воно, як завжди, посідає гідне місце у просторі європейської культури.

 

- Львів часто порівнюють із Віднем, ви часто буваєте в нашому місті, бачите його розвиток, це твердження відповідає дійсності: наскільки місто, люди змінюються з часом?

- Я з радістю і захопленням спостерігаю за тим, як змінюється і розквітає мій улюблений Львів. Я люблю людей, які тут живуть, маю у Львові багато друзів і  шанувальників. Місто Лева - прекрасне місто!