Спроби силового захоплення Львівської міськради з вимогою відставки мера співпали у часі з ініціативою частини депутатів Львівської міськради про дострокове припинення повноважень міського голови. Радикалізація політичної боротьби разом із бездіяльністю поліції породжує багато запитань про подальший розвиток політичної ситуації в місті. Сьогодні у студії ZAXID.NET LIVE міський голова Львова Андрій Садовий. Доброго вечора, пане Андрію.
Дай, Боже, здоров’я вам, добрий вечір.
Щоб ввести в контекст наших глядачів, пропоную переглянути сюжет, який підготувала наша журналістка Вікторія Іваськевич.
***
Полем бою стала львівська мерія. Почалося з того, що троє міських депутатів у минулу п’ятницю заявили, що хочуть відставки мера Садового, і підготували відповідну ухвалу. Під нею підписалися голова фракції БПП Петро Адамик, депутат того ж блоку Григорій Козловський та голова фракції «Свобода» Маркіян Лопачак. Вимогу відставки депутати пояснили постановою суду від 30 січня позаминулого року. Тоді Апеляційний адмінсуд визнав протиправною бездіяльність мера та виконкому щодо роботи Грибовицького сміттєзвалища.
Маркіян Лопачак (голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міській раді): «За пів року часу Садовий не зміг дати конкретного жодного питання – ні по Грибовицькому сміттєзвалищі, ні яким чином буде розвиватися місто Львів, як буде виходити з сміттєвої кризи».
Хоча на брифінгу озвучили інші причини. Зокрема, Садовому закидають те, що він пішов у відпустку на час президентської кампанії. А ще часто їздить у відрядження і пропускає сесії міської ради. Спочатку вимагали негайної відставки, а за кілька днів передумали і заявили, що готові почекати до парламентських виборів.
Не готові чекати члени розвитку громади Української спілки учасників АТО та Національного корпусу. Вони влаштували під Ратушею безстрокову акцію з вимогою відставки Садового. Попри те, що їхній протест збігся у часі з появою ухвали про відставку, пікетувальники кажуть, що нічого не знають про ініціативу депутатів.
Іван Спринський (учасник вуличної акції): «Я вперше чую про таку ухвалу, тобто мені до вас сказала журналіст, що є така ухвала, але я про неї щойно почув. Мета акції – вже зараз, після того, як вони вилили безліч бруду на всіх, хто вимагав прозорості і гласності, – це відставка міського голови та його заступників».
Ці ж люди минулого тижня зірвали засідання колегії, намагалися взяти Ратушу штурмом та зірвали засідання виконкому. У середу натовп таки ввірвався в мерію – тоді ледь не затоптали керівника «Адміністрації міського голови» Євгена Бойка. Він у лікарні з травмою селезінки.
Поблукавши коридорами Ратуші менше години, нападники розійшлися – якраз встигли до приїзду поліції. Зараз інцидент розслідують, відкрито кримінальне провадження за статтею «хуліганство».
***
Андрію Івановичу, ви вчора заявили, що за штурмом Ратуші (ви написали про це у Facebook, дослівно написали) «стоять представники БПП у Львові». Лідер фракції БПП в міській раді Петро Адамик вже відреагував: заявив, що це брехня. У вас є якісь докази причетності БПП до цього беззаконня?
Два депутати БПП – це є Адамик і [Григорій] Козловський – підготували ухвалу про відсторонення Садового. Як це можна не пов’язати між собою?
Як депутати вони мають абсолютне право готувати такі проекти ухвал – це їхня політична робота. Але те, що відбувається, коли штурм, коли напади на людей, виламування дверей… Ви можете сказати, що вони координують цих людей?
Це все чітко скоординовані процеси, чітко проплачені, і вони відбуваються не перший раз. Якщо ви проаналізуєте подібні дії впродовж останніх трьох-чотирьох років, ви побачите ті самі дійові особи. Їх ніхто не затримує, їм ніхто не пред’являє жодних звинувачень.
Скажу вам більше – що більшість із них працює під прикриттям. Тому що коли почалася сміттєва блокада у Львові, власне багато з тих людей були учасниками таких псевдо протестів – вимагали невідомо що. А непокараність – вона людей, знаєте, окриляє: вони роблять нові злочини і нові злочини. Подивіться, скільки було таких випадків.
Я розумію. Справді, там багато є людей з тих, що штурмували, які й блокували вивіз сміття, і так далі. Ви називаєте конкретну партію. Представник цієї партії у Львові каже, що це брехня, якщо у вас є якісь докази – назвіть прізвища організаторів і зверніться в поліцію. Ви маєте якісь ці докази, що це Адамик чи Козловський? Хто координує цих людей?
Та я думаю, що ви напряму можете їх спитати.
Вони заперечують.
А що ви хотіли – щоби вони це підтвердили?
Я думав, що ви наведете якісь докази.
Чекайте, слідство розпочате, його веде поліція. І я думаю, що будуть відповідні висновки зроблені. Просто я, знаєте, вже звик до таких дій по відношенню до себе. Ми ж повинні розуміти глибинні причини. Близько 80% міст в Україні – вони перебувають під впливом криміналітету напряму. Ці люди контролюють гроші, бюджети, дуже часто мери виконують тільки презентаційні функції. У Львові цього немає. У Львові громада має безпосередній вплив на місто – а криміналітету це не подобається. Вони дестабілізують ситуацію, хочуть захоплювати владу.
І ви ж повинні розуміти, що наступні вибори в органи місцевого самоврядування восени – трошки більше року. Тому розкачують цей корабель, дискредитують, запускають різну фейкову інформацію. Я думаю, що їм з того нічого не вийде. Але вони пробують.
Цю ухвалу про вашу дострокову відставку зареєстрували троє депутатів. Якщо стосунки зі «Свободою» (один з депутатів був від «Свободи») у вас традиційно напружені, то стосунки з Адамиком і Козловським досі були цілком приязні. Що змінилося зараз? І фракція БПП вас підтримувала навіть в часи сміттєвої кризи – міська фракція відстоювала інтереси міста і підтримувала вас, хоча сміттєва криза координувалася з Адміністрації президента.
Я би не робив акцент виключно на партійну приналежність. Є певне середовище. Люди між собою дуже добре знайомі, координують – просто вирішили показати силу, вирішили показати, хто в хаті господар.
А чим це зумовлено, що змінилося? Зміна президента? Що?
Можливо, використовують цей момент – що змінився президент. Певна вакханалія, тому що силовики не знають, як реагувати.
Взагалі дивна ситуація. Якщо брати події середи – напад на Ратушу почався близько 11:10. Зразу був викликаний наряд поліції. Щоби ви розуміли – в нас поліція знаєте, коли приїхала? 12:45. А слідчо-оперативна група – десь через пів години після виклику. Це пішки можна пройти до райвідділу за п’ять хвилин, і до обласної поліції п’ять хвилин.
Як ви собі можете це пояснити? Коли невідомі особи… Тим більше, що інформація, що вони будуть штурмувати Ратушу, була у всіх медіа відкритою. Реакції – нуль.
А як ви пояснюєте таку бездіяльність поліції?
А вони включені в цей процес. Тобто без прикриття поліції, прокуратури, певних представників СБУ це неможливо робити. Тому що в цивілізованому місті, країні, по-перше, такі речі були би унеможливлені. Тому що про них пішла інформація публічна – що ми будемо робити безлади. А якщо би такі безлади і почалися, були би моментально затримані учасники.
Ніхто не затриманий взагалі. Ви ж подивіться, що відбувається. П’ятниця, засідання виконавчого комітету. Нападають на виконувача обов’язків міського голови, на керівника департаменту. Обливають невідомою речовиною. У Васьківа опіки обличчя, в Бойка впав зір.
А це медично підтверджено? Вони кажуть, що то гуаш якась була…
Звичайно.
То що це за рідина була?
Я думаю, це слідство повинно проводити відповідні дії.
Медики не визначили цієї рідини?
Ну, медики фактично дали лікарняний Васьківу. Я бачив, чесно кажучи, його обличчя – в нього опіки на обличчі.
Ніхто нікого не рухає з нападників. Нападники заявляють, що вони далі будуть продовжувати свою роботу. Я про це інформую керівництво поліції області – будьте ласкаві, забезпечте безпеку, у нас 70% працівників міської ради – це жінки! Реакції ніякої немає. От вам приклад: 11:10 виклик – поліція приїжджає за півтори години. Як це можна облишити?
Ви перед цим сказали, що це криміналітет хоче захопити владу у Львові. Тобто ви хочете сказати, що криміналітет прямо пов’язаний з поліцією, з прокуратурою, з СБУ?
Безперечно – він їх фінансує. У нас велика кількість працівників правоохоронних органів знаходяться на прямому фінансуванні криміналітету.
Яким чином ви тоді хочете протистояти цій машині?
Машині? Це не машина. Це такі, знаєте, колесики, які включилися в ту машину. Якщо ми хочемо будувати правову державу, їх треба просто повикидати – і все. Для цього має бути політична воля. Є новообраний президент – подивимося, кого він буде номінувати на посаду генерального прокурора. Якщо це буде адекватна людина – моментально піде реакція. Якщо буде адекватний керівник СБУ – моментально піде реакція. А поки що це все робиться, бо хтось дозволив це робити.
Давайте поговоримо про вимоги цих пікетувальників. Я думаю, що ви чули про них. Там закидають, що три квартири коштом міського бюджету ви видали трьом чиновникам.
Так, депутати міської ради прийняли рішення надати службові квартири трьом працівникам. Перша – Ірина Кулинич, яка переїхала працювати з Франківська до Львова більше тринадцяти років тому назад, яка 13 років жила в квартирі, яку вона орендувала. Місто дало їй службову квартиру – це депутати проголосували.
Це означає, що вони залишать ці квартири, коли залишать свої посади? Перейдуть місту ці квартири?
Це вже яке рішення вони будуть приймати.
Тобто вони мають можливість їх приватизовувати?
Звичайно. Відпрацювавши на місто тринадцять років, я думаю…
Ну, тоді це не називається службові квартири.
Стоп – я вам говорю, яке рішення було прийнято...
Друга річ – це [Олег] Іщук, який приїхав до Львова працювати з Луцька. Працює вже більше дванадцяти років. [Сергій] Бабак, який приїхав працювати з Києва…
Тобто рішення було прийнято депутатами міської ради, не міським головою. Тому є претензії до депутатів, чи вони одностайно за це голосували – розумієте? Я вважаю, що це рішення було правильним.
Але наскільки загалом така практика є правильною? Топ-чиновники в міськраді, за останніми даними, отримують платню, здається, від 40 до 50 тисяч.
Ні, це не відповідає дійсності. Це буває деколи, коли є хороша премія. А впродовж всіх тих років, поки вони працювали, вони отримували дуже невеликі кошти. Але, вибачте мене, те, що вони «пахали», і то, що ми маємо достатньо хороше виконання бюджету – в цьому є їхня дуже велика заслуга. Я вважаю, що якщо ми не будемо людям платити гідну заробітну платню, то ми будемо мати корупцію в подвоєному об’ємі.
Звичайно. А чому ми не можемо платити достойну платню і не видавати квартири коштом платників податків – львів’ян?
Тому, що така політика в державі. Тому що в державі завжди вибудовувався який формат.
Ви можете виплатити їм – ну, я не знаю – 70 тисяч.
Ні, не маю права на це.
Ще одне питання. Виплати боргу по ЛАЗу вам закидають і підозрюють, що ці гроші з міського бюджету підуть безпосередньо до такого російського бізнесмена Ігоря Чуркіна.
Дивіться, в 2011 році місто отримало в ЛАЗу автобуси. За ті автобуси ми грошей не заплатили. Я спеціально робив усе можливе, щоби ці кошти не платити, тому що це російський бізнесмен. Вони з нами судилися сім чи вісім років. Пройшли всі стадії судів – і ці кошти фактично були за рішенням суду списані виконавчою службою з рахунку АТП-1. Фізично списані.
Я категорично був проти цього і робив все можливе… Я зараз звернувся в Державне бюро розслідувань, щоби вони дослідили цей факт. Тому що, на моє переконання, виконавча служба не мала права цього робити.
Але ви звернулися щойно зараз – після того, як інформацію оприлюднила опозиційна «Свобода».
Тому що я зробив максимум, що міг. Тому що коли місто отримало автобуси в 2011-2012 роках – скільки років пройшло? Сім років? Ну, ці автобуси сім років їздили по місту – розумієте? Ми пройшли всі стадії судів. Ми билися, як могли.
Ви знали, коли стягнула виконавча служба в АТП-1 ці гроші?
Особисто я – ні.
Тобто з комунального підприємства стягують більше 20 мільйонів гривень – і вони вам не звітують, що у них з рахунку зникла така сума?
Ну, це річ, до якої вони були готові впродовж двох років. Тобто вони знали, що ці кошти в них заберуть. Бо їх не забрати було неможливо.
Чому відразу, як тільки стало відомо, що зняли гроші, ви, по-перше, публічно про це не сказали, по-друге, не звернулися тоді ж в ДБР?
А чому я мав тоді це робити?
Ну, зараз ви звернулися.
Зараз звернувся, щоби ДБР дало чітке роз’яснення, чи правильно це було зроблено. Я думаю, ДБР напише, що це було зроблено правильно, тому що така норма закону. Якщо ви купили…
Тобто це щоби громаді пояснити?
Якщо ви купили продукцію, і ви сім років за неї не платили грошей – то ви маєте колись платити?
Тут немає суперечок – звичайно, що треба було платити. Але тоді питання в тому, що минулого року міська рада фактично заблокувала…
Дивіться, минулого року не то що заблокували – ми також її блокували. Минулого року місто зробило безпрецедентний крок – ми купили 150 автобусів. Всі міста України разом взяті купили 270. Тобто фактично більше половини всіх автобусів в Україні купив Львів. До речі, велика частина тих автобусів вироблялася на Львівському автобусному заводі. І зараз 50 тролейбусів – також є замовлення – виробляє «Електрон». І наступний тендер, це буде на сто тролейбусів – також, я думаю, буде виробляти «Електрон».
Ще один закид з боку цих протестувальників – ділянка в 10 «сотих», виділена громадянину Багрію виконкомом ЛМР як учаснику АТО.
Виконком ділянки не виділяє. Всі питання щодо майна та землі – це виключна компетенція депутатів міської ради.
Тобто депутати проголосували за виділення цієї ділянки?
Та ділянка не є виділена. Була тільки перша ухвала – фактично, про наміри. Другої ухвали немає, тому є певні спекуляції.
Він – учасник АТО?
Наскільки я знаю, він дійсно є учасник бойових дій, і він звернувся з такою можливістю. І таке рішення приймає виключно сесія міської ради. І ми дуже-дуже обережні. Ми у виключних випадках йдемо на такий крок. Чому? Тому що в нас банально немає для всіх землі. Тому місто прийняло рішення кожному учасникові бойових дій виділяти 100 тисяч гривень. Така програма працює тільки у Львові.
А яким чином для цього Багрія знайшлася ділянка – чи він сам її знайшов?
Деколи самі депутати лобіюють. Це дуже складний процес. Приходить депутат на сесію, починає розказувати (не депутат маю на увазі – ну, і депутат, і учасник бойових дій), що «така важка ситуація, давайте дамо, останній раз». І в нас було кілька таких випадків, щось 4 чи 5, коли депутати голосували. А що міський голова має зробити, якщо депутати вже проголосували?
Зрозуміло. Останнє питання фактично, бо вже мало залишається часу. Ви знаєте про складну ситуацію у Львівській обласній раді, правда? І ви знаєте, що була спроба усунути Олександра Ганущина з посади голови облради. Це не вдалося. І найдивніше, що це не вдалося завдяки голосам «Самопомочі».
Ні, я знаю, що питання про його відставку не стояло.
Стояло питання про незатвердження його звіту.
Ні, стояло питання… Ганущин захотів звітуватися за рік проробленої роботи. І я вважаю, це правильно.
Правильно.
А певні депутати сказали «ні-ні-ні», давайте, хай він не буде звітуватися. А чому? Як це так?
А поясність мені, що змінилося? Бо партія «Самопоміч», принаймні в облраді, принаймні два останні роки дуже жорстко критикувала Ганущина. Парасковія Дворянин навіть втратила посаду першого заступника голови через це. А зараз раптом щось змінилося.
А що змінилося? Я взагалі вважаю, що тут питання, хто правий. Голова обласної ради хоче звітувати, а частина депутатів каже «не треба». А я за то, щоби він звітував.
Питання не в тому, щоби він звітував, а в тому, що вони прийняли його звіт…
Ні, найперше вони не хотіли включати питання. Мене мої колеги питали – «Андрію Івановичу, як бути?» Я кажу – однозначно голосувати за включення того звіту, нехай голосує.
Тобто у вас зараз, я так розумію, немає жодних образ на Ганущина, який ще три місяці тому ініціював дострокове розірвання угоди про вивіз сміття…
Це не він ініціював – це ініціював Синютка. Ганущин в даній ситуації…
Він публічно про це писав, говорив…
Він – голова обласної ради, він ж не є обраний на виборах, він мусить балансувати між всіма групами і фракціями. Це міський голова обирається безпосередньо, а голова облради є одним з депутатів, який просто сьогодні виконує ті обов’язки. Але вибачте мене, коли відійшов один президент, інший ще не призначив голову обласної адміністрації, робити ці колотнечі – я вважаю, це неправильно. Це непотрібно для області.
Ви маєте якісь прогнози, хто очолить обласну адміністрацію, бо фактично вона вже кілька тижнів без голови?
Я так думаю, що пакетом будуть призначати всіх голів ОДА, тому зараз, напевно, фіналізують кандидатури.
Зрозуміло. Дякую, наш час вичерпався. Нагадаю, сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE був міський голова Львова Андрій Садовий. Мене звати Олег Онисько.