Українські книговидавці обурені, що через вільне поширення в мережі книг, зокрема підручників, вони не заробляють грошей. А відтак не можуть продовжувати займатись книговиданням та розвивати культуру й освіту українців. Про це сьогодні, 14 серпня, в коментарі ZAXID.NET заявив президент Української асоціації видавців Олександр Афонін.
Нещодавно у мережі з’явилась сторінка із онлайн-бібліотекою українських підручників за останні роки. У підбірці можна безкоштовно скачати шкільні підручники для учнів усіх класів. Вони відскановані у форматі pdf та завантажуються єдиним архівом для кожного класу. Поява такої бібліотеки викликала неабияке обурення в українських книговидавців, бо їхнього дозволу на публічне поширення авторських матеріалів ніхто не запитав.
Президент Української асоціації видавців Олександр Афонін розповів ZAXID.NET, що через безкоштовну онлайн-бібліотеку з підручниками для школярів всіх класів видавці не зможуть повернути витрачених на розробку підручників коштів. Відтак не матимуть грошей, аби в подальшому працювати над розробкою нових підручників.
«Це порушення авторських прав видавців, бо книги копіювали з метою поширення. Організатори не отримують за це коштів, але й видавець не отримує за це коштів. Зараз, до прикладу, видавництво, що друкувало підручники для вищої школи припинило свою діяльність. Із держбюджету перестали виділяти вузівським бібліотекам кошти на закупівлю книжок. Що роблять бібліотеки? Вони купляють один підручник і копіюють його по інших бібліотеках. Через це сьогодні повністю знищили школу авторів, котрі писали книги з природничих та технічних дисциплін, по інженерії», - сказав Афонін.
Він додав, що через подібні випадки піратства може припинити розвиватись і видання шкільних підручників.
«Роблячи сьогодні таку послугу - поширення безкоштовних підручників – автори проекту спричиняються до того, що завтра цих підручників вже не друкуватимуть, бо не буде кому їх писати, перевіряти на відповідність і так далі. Хай би автори цього проекту сіли і самостійно написали підручники, проілюстрували і тоді виставили в мережу. Однак вони цього не роблять», - сказав президент Української асоціації видавців.
Чоловік назвав такі дії псевдоволонтерством, оскільки автори проекту не віддали для доброчинності свою власність, а без дозволу забрали чужу.
Він також зауважив, що ті підручники, які розміщені у безкоштовному доступі на сайті Міністерства освіти, погоджені з авторами. За його словами, для компромісу між книговидавцями й творцями онлайн-бібліотеки та для допомоги тим сім’ям, які опинились у скрутному становищі й не мають можливості купити книги, волонтери мали б звернутись до видавців, описати їм проблему та взяти дозвіл на розміщення підручників.