Безвізовий режим з ЄС. Що далі?

Як тепер подорожуватимуть українці

16:13, 6 квітня 2017

Позитивне голосування Європарламенту за безвізовий режим із Україною поставило крапку у дискусіях навколо цього питання. До запровадження безвізу залишилось ще декілька формальностей, але вже сьогодні постало питання про те, як українці подорожуватимуть до Євросоюзу і які документи їм для цього знадобляться.

У тонкощах безвізового нововведення для наших громадян детально розібралась експерти «Європейської правди».

Коли реально запрацює безвізовий режим для України?

Рішення щодо надання Україні безвізового режиму має двічі затвердити Рада Євросоюзу – на рівні послів країн-членів та міністрів. Очікується, що це відбудеться 26 квітня. Документ також повинні підписати президент Європарламенту та головуючий у Раді ЄС представник Мальти. Рішення набуде чинності на 20-й день після опублікування. Таким чином вже у другій половині червня безвізовий режим для України вступить в дію.

Хто зможе скористатись безвізовим режимом?

Повною мірою безвізовим режимом зможуть скористатись лише власники біометричних паспортів, які містять відбитки пальців та підпис його власника.

Також до ЄС зможуть безперешкодно їздити ті українці, які мають закордонні паспорти старого взірця із чинними шенгенськими візами. Усі видані до дати набуття безвізового режиму візи будуть дійсні упродовж усього свого терміну. Більше того, посольства і консульства країн Шенгенської зони й далі видаватимуть візи тим українцям, у яких нема біометричних паспортів.

Звичайно, безвізом не зможуть скористатись особи, депортовані з території ЄС за ті чи інші порушення або ті, кому заборонено в’їзд до ЄС.

Безвізовим режимом також не зможуть скористатись ті, хто планує виїхати до країн ЄС, щоб працювати там – їм, як і раніше, доведеться отримувати робочу візу.

Безвізовий режим також не надає права проживання та навчання в ЄС.

Як перетинати кордон у безвізовому режимі?

Насправді після запровадження безвізового режиму для українців порядок перетину кордону не зміниться. Вимоги до тих, хто має візи і власників біометричних паспортів однакові, тому прикордонники можуть вимагати засвідчити платоспроможність, бронювання готелю і таке інше.

У «Шенгенському прикордонному кодексі» є п'ять вимог, які поширюються як на «візових», так і на «безвізових» іноземців. В’їзд до країн ЄС дозволений тим громадянам, які:

1. Мають на руках документ для перетину кордону (закордонний чи дипломатичний паспорт, проїзний документ дитини тощо);

2. Можуть обґрунтувати мету та умови свого перебування в ЄС;

3. Мають достатні фінансові засоби як для перебування в ЄС, так і для повернення в Україну, або ж здатні отримати їх законним чином (це – пряма цитата із прикордонного кодексу);

4. Не перебувають у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;

5. Не становлять загрозу для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин.

Які документи вимагатимуть в українців на кордоні із Євросоюзом?

Перелік документів, які вимагають європейські прикордонники у тих, хто перетинає зовнішній кордон ЄС не зміниться.

Для бізнес-поїздок (відряджень) це: запрошення на зустріч, або інший документ, який підтверджує торговельні чи ділові відносини, або квиток на виставку чи зібрання, якщо метою поїздки є їх відвідування.

До слова, зверніть увагу, що для бізнес-поїздок зворотний квиток не входить до переліку обов’язкових документів, і це логічно – часом бізнес-візит може затягнутися. Але будьте готові пояснити цю потребу прикордоннику.

Для туризму або приватних поїздок прикордонники спитають про: бронювання проживання або запрошення (не офіційне «візове», а довільне!), якщо ви збираєтеся зупинитися у друзів; зворотний квиток (якщо ви подорожуєте автомобілем, це не є вимогою); маршрут чи план вашої поїздки.

Зовсім не потрібно показувати на кордоні довідки про доходи або виписки з банку.

«Шенгенський прикордонний кодекс» дає подорожуючому кілька опцій для підтвердження власної платоспроможності:

1. Готівкові кошти (але майже ніхто в ЄС не возить значні суми готівкою)

2. Тревел-чеки (застарілий та неактуальний варіант)

3. Сплачене проживання та квитки

4. Фінансові гарантії запрошуючої сторони

5. Кредитні картки.

У які країни буде дозволено в’їзд українцям?

Йдеться про всі країни Шенгенської зони: Австрія, Бельгія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія, Швеція.

Проте частина країн ЄС не входять до Шенгенської зони. Це Велика Британія, Ірландія, Болгарія та Румунія.