Абсолютна більшість українців, які в останні п'ять років хоча б раз працювали за кордоном, (71%) хочуть повернутися туди на роботу. Як свідчать результати дослідження соціологічної групи «Рейтинг», найбільше українців хотіли б працювати у Німеччині (23%) та Польщі (22%).
Офіційно за кордоном працювали лише 35% опитаних заробітчан. При цьому найчастіше українці працевлаштовувались у сфері будівництва (43%) або на сільськогосподарських роботах (23%). Більше половини із усіх заробітчан працювали закордоном менше шести місяців.
Для збільшення клікніть на зображення
Більшість опитаних виїжджали на роботу у Польщу (36%) та Росію (25%). По 5% заробітчан працювали у Чехії та Німеччині, а 3% – в Італії. Цікаво, що близько 30% респондентів відмовилась відповідати на це запитання.
Для збільшення клікніть на зображення
Водночас 18% опитаних заробітчан особисто зустрічалися із шахрайством в Україні при оформленні документів для працевлаштування за кордоном, а майже третина респондентів особисто стикалися із невідповідністю між заявленими умовами працевлаштування і тими, які вони отримали за кордоном.
Для збільшення клікніть на зображення
Серед найпоширеніших проблем під час роботи за кордоном українські заробітчани називають мовний бар'єр та відчуття другосортності (по 27%), відсутність договору із роботодавцем (22%), погані житлові умови та проблеми з медичним забезпеченням (18%). Ще 13% скаржилися на неоплачувану понаднормову працю, а 11% стикалися із відмовою в оплаті роботи. Про дискримінацію за національною ознакою заявили ще 8% опитаних. Водночас більше третини (38%) відзначили, що вони не мали жодних проблем під час роботи за кордоном
Для збільшення клікніть на зображення
Водночас 32% респондентів відповіли, що при працевлаштуванні закордоном потребували допомоги із пошуком роботи, 28% – в отриманні візи, 25% – в медичному обслуговуванні.