Більшість львівських маршруток від’їздили по 400-700 тисяч кілометрів

19:37, 13 вересня 2017

Відвалюються колеса та відмовляють гальма ‒ це останні випадки на дорогах за участі львівських маршруток. Стан жовтих автобусів плачевний вже не лише візуально, а й технічно. Деякі від'їздили вже понад 10-15 років день у день. Відтак, зізнаються перевізники, своє вони вже відпрацювали кілька разів.

Колеса в один бік ‒ маршрутка в інший. Це зовсім свіжий випадок, коли Новороздільська маршрутка на ходу сіла на черево. Трохи раніше на Турківщині в автобусі «Еталон», який прямував до Львова, зірвало кришку розширювального бачка системи охолодження двигуна. Окріп під тиском ошпарив пасажирів. Водій та четверо пасажирів, серед яких двоє дітей, тоді отримали термічні опіки.

«З дитиною сіли коло шофера, де стоїть мотор і мотор закипів, вода закипіла ‒ вистрілило і нас опекло», ‒ розповіла потерпіла пані Галина.

Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею карного кодексу про «випуск в експлуатацію технічно несправних транспортних засобів».

На Львівщині з початку року маршрутки фігурували у майже 130 ДТП. І це вже більше ніж за весь минулий рік, коли зафіксували 114 подібних аварій. Винні, щоправда, не лише водії автобусів. Проте на статистику таки впливає плачевний стан транспортних засобів та безвідповідальність самих водіїв, певні львівські активісти.

«До сорока відсотків транспортних засобів не ночують на території АТП і частина із них ‒ чи 20, чи 30 відсотків, залежно від дня, виїжджають на маршрут, не заїжджаючи на території АТП. Тобто, вони не проходять техогляду, не проходять медогляду», ‒ розповів у коментарі ZAXID.NET активіст ГО «За якісний транспорт» Святослав Товстига.

Про це щонайменше свідчать нещодавні випадки, коли у маршруток відмовляли гальма. Спершу автобус із пасажирами мало не з'їхав із серпантину у Винниках. Інший «Еталон» теж не зміг загальмувати і розбив п'ять автомобілів. Контролювати стан автобусів не можуть ні транспортники, ні поліція. Адже вже кілька років в Україні мораторій на перевірки.

«Згідно з законодавством, кожне підприємство має здійснювати щоденно ранковий технічний огляд і вечірній технічний огляд кожного автобуса. На превеликий жаль, ми не можемо це перевірити, оскільки сьогодні ми не можемо зайти на підприємства, перевіряємо тільки на рейді», ‒ каже начальник обласного управління Укртрансбезпеки Сергій Небесний.

На комунальному АТП 50% рухомого складу зовсім нові автобуси. Тут чи не найкраща ситуація серед автопідприємств. Але решта ‒ техніка з чималими пробігами. Механіки зізнаються, автобуси, яким вже більше 10 років, своє від'їздили.

«Пригородній автобус, який працює за містом, він має більший ресурс, то міський автобус менший ресурс приблизно в три рази», ‒ говорить головний інженер АТП Богдан Карпій.

Тим часом в Асоціації перевізників області констатують: на сьогодні у Львові нового транспорту не більше 15 відсотків. Все решта ‒ старі автобуси з пробігами 400-700 тисяч. Капітальний ремонт одного такого автобуса ‒ це щонайменше 250 тисяч гривень. Перевізники виправдовуються, що не мають таких грошей.

«Умови, в яких працюють АТП Львова, дуже не приглядні. І не помилюсь, що в Україні таких умов, як у Львові, немає ніде», ‒ зазначив у коментарі ZAXID.NET голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка.

Маршрутники пропонують місту обмежити проїзд пільговиків, як це вже є у Києві, до 2 людей. Або знову піднімати тарифи ‒ хоча б до 5 гривень.