Більшість українців проти проведення референдуму про статус Донбасу, - соцопитування

17:06, 16 лютого 2017

Відносна більшість українців (42%) не підтримують винесення питання про статус тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей на всеукраїнський референдум, тоді як за таку ініціативу виступають 35%, а 23% не визначилися. Про це свідчать дані опитування фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова, пише DT.ua

Як зазначається, ідея такого референдуму не знайшла переважної підтримки у жодному з регіонів України. За результатами дослідження, на Заході та в Центрі громадська думка ділиться майже навпіл на тих, хто «за» і тих, хто «проти» проведення референдуму з цього приводу. На Півдні, Сході та Донбасі більшість висловилися проти винесення такого питання на всеукраїнський референдум.

Підтримка ідеї референдуму з приводу статусу тимчасово окупованих районів Донеччини та Луганщини зменшилася протягом другої половини 2016 року. Якщо у травні 2016 року 43% опитаних висловлювалися за винесення цього питання на всеукраїнський референдум і 37% були проти, то вже у грудні 2016 року почала переважати думка про його недоцільність (35% – за і 42% – проти).

Також з'ясувалося, що серед громадян не існує єдиної думки щодо напряму державної політики, що її Україна має обрати для закінчення війни в Донбасі. Відносно більшу підтримку отримала орієнтація на повне і безумовне відновлення довоєнного статус-кво територій (ведення самоврядування та місцевих справ відповідно до Конституції та законів України, покарання зрадників та воєнних злочинців, економічна відбудова), яку підтримали 29% населення країни.

Інші варіанти державної політики дістали майже рівноцінну підтримку в суспільстві. Так, 17,5% опитаних згодні визнати території окупованими, ізолювати і, таким чином, практично відокремити їх. Ще 14% респондентів згодні на надання цим територіям «особливого статусу» і перетворення бойовиків у «народну міліцію», самостійне формування органів прокуратури, судів, окреме бюджетне фінансування. Інші 14% населення є прибічниками продовження нинішньої політики (режим обмежених зв'язків, наявність бойових дій, обмеження ряду прав і свобод в зоні АТО, відсутність соціальних виплати для жителів непідконтрольної території тощо). Між тим, чверть населення (25%) взагалі не змогли визначитися із тим, який саме варіант державної політики вони могли б підтримати.

Слід зазначити, що опитування проведилося Фондом «Демократичні ініціативи» спільно з Центром Разумкова 16-20 грудня минулого року серед 2 тис. респондентів за винятком окупованих територій. Теоретична похибка вибірки не перевищувала 2,3%.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що президент України Петро Порошенко має намір провести в країні референдум, на який буде винесено питання щодо вступу України у НАТО.