Львівська міська рада має намір повернути у комунальну власність 4,2 га землі у селищі Рудно, частину якої незаконно приватизував екс-депутат ЛМР від ВО «Свобода» Олександр Клюс. Свого часу депутат привласнив земельну ділянку, де зобов'язався збудувати дитячий садочок, втім завдяки різним маніпуляціям змінив цільове призначення під житлове будівництво. Зараз на цій ділянці збудовані котеджі і йде будівництво багатоповерхівки. Натомість депутати планують створити на цій території міський парк.
У середу, 8 вересня, секретар Львівської міської ради та член ВО «Свобода» Маркіян Лопачак повідомив про те, що в селищі Рудне, яке входить у Львівську МТГ, незаконно приватизували 4,2 га землі. За його словами, на цій території збудували котеджі, хоча мали звести дитячий садочок. Цю інформацію, повідомив Лопачак, вдалося з'ясувати під час виїзду на місце з депутатом ЛМР від «Самопомочі» Євгеном Бойком.
Йдеться про територію між вулицями Міцкевича і Озерною фактично в центрі селища Рудно. Євген Бойко розповів ZAXID.NET, що зараз на цій території ведеться незаконне будівництво, через яке підтоплює багато приватних будинків, що розташовані поруч.
«На доручення міського голови ми з Маркіяном Лопачаком мали робочий виїзд у Рудно до місцевого мешканця. Він скаржився на те, на його подвір'ї почала збиратися вода. Як виявилось, ця вода стала збиратися через незаконне будівництво, яке ведеться навпроти його будинку. Це будівництво поміняло ландшафт і змінилося русло невеликої річки, яка там протікала. Це стало причиною підтоплення великої кількості будинків на цій вулиці», – розповів Бойко.
За словами Євгена Бойка, на паркані недобуда відсутній паспорт об'єкту, тому невідомо, яка організація займається будівництвом. Зараз на ділянці збудовані два поверхи.
«Ми проаналізували документи і виявили, що будівництво ведеться на території, яка раніше вважалась парком. Натомість зараз там вже визначені ділянки під дачі, котеджі тощо, і це руйнує паркову зону», – розповів депутат.
Частина земельних ділянок у Рудному, про які згадують Маркіян Лопачак і Євген Бойко, перебувають у власності колишнього депутата Львівської міської ради Олександра Клюса. Ще кілька років тому поліція підозрювала його в організації земельної афери з цими землями.
Зокрема, у листопаді 2005 року між Рудненською селищною радою та Олександром Клюсом був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки площею 0,8 га. На той момент цільове призначення ділянки було для будівництва та обслуговування приватного дошкільного садочка. У договорі купівлі-продажу було прописано, що покупець зобов’язується використовувати землю за цільовим призначенням.
Всупереч цим умовам Олександр Клюс змінив цільове призначення землі на будівництво житлових будинків. При цьому у нього не було відповідного рішення селищної ради та технічної документації. Окрім того, Клюсу вдалося розділити одну земельну ділянку на 12 дрібніших. Вісім ділянок він залишив собі, а чотири успішно продав.
У 2014 році Рудненська селищна рада видала містобудівні умови і обмеження на будівництво шести зблокованих 4-поверхових будинків на цій території. А через чотири роки земельними махінаціями у Рудному почала займатися поліція. У 2018 році суд наклав арешт на ділянки Клюса, а селищна рада одразу скасувала містобудівні умови і обмеження. Справа про землі Олександра Клюса досі розслідується, а у червні 2021 року Залізничний районний суд скасував арешт його земель.
За даними Держгеокадастру, зараз Олександру Клюсу належить вісім ділянок на цій території, а решта поділені між підприємцями Віталієм Герасимчуком, Іванною Семенюк, Іваном Котисом та викладачкою Львівського університету внутрішніх справ МВС Олександрою Хитрою. Призначення усіх ділянок – під будівництво і обслуговування житлового будинку.
Щоб унеможливити подальшу забудову цих земель на сесію депутатів Львівської міської ради 16 вересня винесуть ухвалу, якою планують зарезервувати землі загальною площею 4,2 га у Рудному під парк, в тому числі ділянки Олександра Клюса. При цьому земельне управління міської ради не має погоджувати будь-які питання, пов'язані з ділянками на цій території. Паралельно з цим Львівська мерія готує звернення до поліції.
«Наші земельники зараз з'ясовують походження цих афер. Міська рада паралельно скерує всі відповідні матеріали для притягнення до відповідальності і повернення земель Львівській МТГ», – повідомив Євген Бойко.
Колишній селищний голова Рудного Ігор Форманчук відмовився коментувати ситуацію з земельною аферою та спірним будівництвом у селищі, пояснивши це
«Нехай коментують зараз ті, хто при владі. Щоб мені коментувати, треба бачити документи. Як я можу коментувати без документів? До мене вчора телефонували, і сьогодні ви телефонуєте, то я пригадав за нього [Олександра Клюса]. Але так щоб сказати, що я пам'ятаю, як воно відбувалося 5 чи 10 років тому, я без документів не можу», – заявив Форманчук.
Хто такий Олександр Клюс?
У 2010 році Олександр Клюс став депутатом Львівської міської ради від ВО «Свобода», а в 2014 році покинув фракцію після конфлікту керівництвом партії і ще рік пробув депутатом у статусі позафракційного. Він був членом депутатської комісії із землекористування.
Олександру Клюсу разом з дружиною належить ресторан «Стожари» на вул. Шептицького у Рудному та вілла «Леонтія» у Східниці.