Біометричний паспорт врятує Україну від терористів, - регіонал

17:55, 3 жовтня 2011

Створення системи обліку нелегальних мігрантів за допомогою біометричних паспортів допоможе запобігати ситуаціям на зразок бійні під Одесою за участю чеченського кілера Аслана Дикаєва. Таку думку висловив народний депутат від Партії регіонів Валерій Коновалюк, заявляючи, що "українське суспільство і ЗМІ в першу чергу недооцінюють ризиків нелегальної міграції та тероризму".

За його словами, в Україні досі не створено систему обліку нелегальних мігрантів. У зв'язку з цим, вважає Коновалюк, "у нашій країні назріла гостра необхідність формування біометричної системи ідентифікації мігрантів, адже сьогодні ніхто не може сказати, скільки саме в країні таких людей і чим вони займаються: торгують на ринках, або, подібно Дикаєву, який нелегально проживав в Одесі, скоюють вбивства на замовлення й розстрілюють українських міліціонерів", - заявив Коновалюк.

Він також додав, що основою для створення такої системи можуть стати біометричні карти мігранта, впровадження яких передбачає закон "Про документи, що засвідчують особу і підтверджують громадянство України", прийнятий Верховною Радою 23 вересня.

"3% населення Землі, а якщо точніше – 215 мільйонів осіб, вважаються мігрантами. Про це свідчать статистичні дані Міжнародної організації з міграції та Світового банку. За їхніми даними, минулого року кількість мігрантів в Україні коливалася в межах 5,25 мільйонів, що становить 11,6% від загальної кількості тих, хто проживає в країні", - наголосив нардеп.

Це величезна проблема. За даними депутата, лише в 2009-2010 роках українські правоохоронні органи виявили 29 тисяч нелегальних мігрантів.

"Згідно з даними дослідження міграційної ситуації, проведеного робочою групою "Наш продукт", найбільша кількість нелегалів із Кавказького регіону – на півдні та сході України. Лише в Одеському регіоні, згідно з результатами дослідження, перебуває понад 10 тис. вихідців із Чечні", - говорить депутат.

Відсутність дієвої міграційної політики в Україні, за словами Коновалюка, й "спровокувало одеські події. Якщо розібратися в суті трагедії, що сталася, то Аслан Дикаєв, у першу чергу, спочатку став нелегальним мігрантом, а вже потім отримав статус злочинця. А керівництво Державної міграційної служби фактично зірвало створення системи обліку мігрантів із використанням біометричних даних, яка могла б стати дієвим механізмом для правоохоронців при виявленні й припиненні в'їзду кримінальних елементів в Україну".

Народний депутат висловив упевненість, що біометричні документи не лише дозволять Україні сформувати грамотну міграційну політику, але й ефективно боротися з торгівлею людьми.

Як відомо, нові біометричні паспорти, за введення яких нещодавно проголосувала Верховна Рада, можуть обернутися значними неприємностями – із законом. Кожна людина має унікальний ідентифікатор. Він не дозволить сплутати її ні з ким іншим. Біометричні дані – це остання нерозкрита таємниця кожної людини. А відбитки пальців українців після введення біометричних документів найближчим часом можуть опинитися у базах даних міліції. Правозахисники з цього приводу давно стривожені. І не тільки в Україні.

Нагадаємо, у ніч на 30 вересня в Одеській області під час затримання громадянина РФ Аслана Дикаєва, який розшукувався за скоєння вбивства, в перестрілці зі злочинцями загинули двоє міліціонерів, ще четверо отримали поранення. В пошуках А.Дикаєва й двох його спільників було задіяно декілька тисяч співробітників управлінь внутрішніх справ трьох областей. Пізніше співробітники міліції встановили місцеперебування злочинців в Одесі. Там 1 жовтня майже 4 години тривала спецоперація з їх знешкодження. Двох злочинців було вбито, третьому вдалося втекти, зараз проводяться заходи щодо його затримання.