Битва за університет

Вибори ректора ЛНУ: два кандидати, 9 годин голосування і 10 днів очікування

22:24, 27 травня 2014

Вибори ректора ЛНУ ім. І. Франка Міністерство освіти і науки оголошувало двічі. Вперше – у червні минулого року, вдруге – у березні цього року. На посаду керівника вишу подали документи семеро: четверо деканів і троє завідувачів кафедр. Збори колективу 27 травня повинні були дати відповідь на питання, що хвилювало усіх понад рік: хто ж очолить університет?

Вибори ректора ЛНУ ім. І. Франка Міністерство освіти і науки оголошувало двічі. Вперше – у червні минулого року, вдруге – у березні цього року. На посаду керівника вишу подали документи семеро: четверо деканів і троє завідувачів кафедр. Збори колективу 27 травня повинні були дати відповідь на питання, що хвилювало усіх понад рік: хто ж очолить університет?

Вибори 27 травня виявилися дуже цікавими і досить несподіваними. Нового керівника університету обирали аж 9 годин - з 10:00 до 19:00.

На конференцію трудового колективу делегували 350 представників: 42 студентів, 283 викладачів і 35 інших працівників університету. Спочатку досить довго вирішувались процедурні питання: обирали лічильну, мандатну комісії, головуючого, пізніше міняли тимчасові посвідчення делегатів на мандати. Кожен крок підтверджувався голосуванням.

Після цього семеро кандидатів презентували свої програми. На посаду ректора подали документи: декан юридичного факультету Андрій Бойко, декан філологічного факультету Ярослав Гарасим, декан механіко-математичного факультету Михайло Зарічний, завідувач кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби Маркіян Мальський, декан філософського факультету Володимир Мельник, завідувач кафедри банківського і страхового бізнесу економічного факультету Сергій Реверчук, завідувач кафедри новітньої історії України історичного факультету Олексій Сухий.

Після представлення своєї програми Олексій Сухий здивував присутніх тим, що попросив зняти його кандидатуру, а усіх, хто його підтримує, попросив голосувати за Андрія Бойка. Відтак, до бюлетенів Сухого не включали і голосували за шістьох претендентів.

Бойко набрав 55 голосів, Гарасим – 45 голосів, Зарічний – 42 голоси, Мальський – 103 голоси, Мельник – 92 голоси, Реверчук – 6 голосів. Двоє не підтримали жодного кандидата, а два бюлетені визнали недійсними. Загалом проголосували 347 людей.

Маркіяну Мальському, який набрав понад 29% не вистачило 2 голоси, щоб його могли рекомендувати на затвердження Міністерству освіти. Начальник управління роботи з персоналом та керівними кадрами Міністерства освіти і науки України Микола Легенький зазначив, що претендент повинен набрати 30% і тільки тоді збори колективу можуть рекомендувати на посаду ректора. Тому відразу вирішили провести другий тур виборів.

У другому турі голосували 345 делегатів. Більшість колективу обрала Володимира Мельника, віддавши йому 195 голосів. Маркіян Мальський набрав 141 голос. Семеро не підтримали нікого і знову два бюлетені були зіпсованими.

Незважаючи на те, що у другому турі був переможець, вирішили рекомендувати обох на посаду ректора, оскільки двоє набрали понад 30% голосів. Хоча, як зазначив Микола Легенький, перевага голосів – це буде ваговий фактор, на який звертатимуть увагу в міністерстві. Затвердити когось із кандидатів у міністерстві повинні через 10-12 днів.

Володимир Мельник у коментарі журналістам зазначив, що «тут повинен перемогти університет, адже перед ним стоять фундаментальні виклики». Він сказав, що не вважає, що сьогодні хтось програв,а всі кандидати дуже достойні.

«Ми всі повинні працювати на Україну, на національну ідею, на науку, на молоду людину, яка б гордилася, що закінчила університет Франка», - вважає Володимир Мельник. За його словами, якщо його таки оберуть ректором, готовий співпрацювати із всіма своїми опонентами.

У випадку, якщо його затвердять ректором, Володимир Мельник одним із перших кроків бачить завершення літньої сесії та отримання гідного держзамовлення. «Міністерство не повинно робити нам преференцій, а повинно адекватно оцінити наші можливості. Ті держзамовлення, що були у минулі роки – це не піддається жодній критиці. За цим стоять люди: професори, доценти, молоді викладачі. Якщо немає держзамовлення, то вони не мають майбутнього в університеті», - додав Володимир Мельник.

Довідка

Маркіян Мальський. Джерело фото: Ярослав Іваночко/iPress.ua

Маркіян Мальський народився 16 березня 1954 року в с. Геленків Тернопільської області. У 1977 закінчив Львівський національний університет ім. І.Франка, географічний факультет. У 1983 закінчив аспірантуру за спеціальністю економічна і соціальна географія. Кандидат географічних наук (1983), доцент (1987), доктор економічних наук (1995), професор (1997). Працює в університеті з 1983 року.

З 1993 — директор програми «Балтійський університет» (Львів — Уппсала, Швеція). З 1998 по 2000 — професор-гість Женевського центру політики безпеки (Швейцарія). З 1992 по 2002 — лектор, професор-гість в університетах Великобританії, Канади, Німеччини, Польщі, США, Швейцарії, Швеції, учасник багатьох міжнародних конференцій, симпозіумів і нарад. З 1996 — учасник програми для дипломатів і науковців «Дослідження миру і розв'язання конфліктів» (МЗС Швеції, Уппсала, Швеція). З 26 липня 2010 року по 19 березня 2014 року — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Польща.

Володіє іноземними мовами: англійською, польською, російською. Автор і співавтор понад 150-ти наукових і навчально-методичних праць.

Володимир Мельник. Джерело фото: facebook.com/franko.lviv.ua

Володимир Мельник народився 25 листопада 1952 року у с. Плисків Вінницької області. Кандидат філософських наук (1983), доцент (1986), доктор філософських наук (1995), професор (1997),заслужений професор університету (2010).

Закінчив Львівський політехнічний інститут (1974). В ЛНУ працював з 1976 року. Також викладав у Київському університеті та у Львівському медичному університеті. У 2002-2003 р.р. заступник голови Львівської ОДА з гуманітарних і політико-правових питань.

Наукові інтереси: філософські проблеми науки, техніки, технікознавства. Кількість наукових праць – понад 200 наукових і навчально-методичних праць,в тому числі 10 монографій і 7 підручників.