«Бій на світанні - сонце і дим»

10 фільмів про війну та ЗСУ

18:40, 6 грудня 2017

День Збройних Сил України, національне професійне свято всіх військовослужбовців ЗСУ, 6 грудня відзначається з 1993 року. Проте лише за останні чотири роки, коли триває війна на Сході України цей день став вагомим не лише для військових, а й для усієї країни.

Тож не дивно, що лише останнім часом почали активно з’являтися й документальні, й ігрові фільми, що намагаються розповісти про війну в Україні, про її збройні сили, про формування нової української армії в умовах війни.

Саме Дню Збройних Сил України присвятив прем’єру свого нового фільму «Кіборги» (на фото) Ахтем Сеітаблаєв. У широкий прокат картина виходить 7 грудня. З нагоди прем’єри та Дня ЗСУ ZAXID.NET пригадує й інші фільми, які розповідають про анексію Криму та війну на Донбасі.

Кіборги

Фільм Ахтема Сеітаблаєва розповідає про два тижні оборони Донецького аеропорту. Усі герої картини мають реальних прототипів. Ними стали Олександр Трепак, позивний «Редут», Андрій Шараскін, позивний «Богема», Євгеній Жуков, позивний «Маршал», Кирило Недря, позивний «Доцент», Євгеній Межевікін, позивний «Адам». Їх зіграли актори В'ячеслав Довженко, Макар Тихомиров, Андрій Ісаєнко, Роман Ясіновський, Віктор Жданов, Олександр Піскунов, Костянтин Темляк, Роман Семисал.

Авторкою сценарію є Наталія Ворожбит. У фільмі використані пісні «Океану Ельзи». Зйомки тривали близько двох місяців.

Для того, щоб передати атмосферу Донецького аеропорту, збудували декорації, ідентичні за розмірами справжньому колишньому аеропорту імені Прокоф'єва. Декорації створювали за фото і відео, наданими самими бійцями.

З нагоди виходу фільму в прокат команда «Кіборгів» та Фонд «Повернись живим» організували ініціативу #ЯНебайдужий!. У рамках ініціативи з кожного квитка, придбаного на фільм «Кіборги» 5 гривень будуть перераховані на допомогу сім’ям загиблих у боях за Донецький аеропорт.

Одесити на Донбасі

Днями завершився прокат документального фільму «Одесити на Донбасі». Картина Олександра Авшарова присвячена долям семи жителів міста, які пішли на фронт захищати Україну.

Одеса, напевно, найкосмополітичніше місто України. Перехрестя торговельних шляхів, населене десятками національностей. Переважно російськомовний, україно-греко-єврейський вільний поліс, «порто-франко», де вирує розслаблене приморське життя. За задумом кремлівських творців «русской весны» саме мешканці міста Одеса мали бути тими, хто першими із радістю перейде під російські прапори. Але так не сталося.

У фільмі йдеться про життя сімох людей – військових і волонтера – Дмитра Олеговича, Євгена Титаренка, Романа Колдомасова, Євгена Лати, Андрія Скорохода, Дмитра Васильєва і Віктора Погодіна.

Герої розповідають, як вирішили піти на фронт, як змінила їх війна, як сприймали їх вдома, в рідній Одесі.

Війна химер

У центрі документального фільму «Війна химер» режисерок Марії та Анастасії Старожицьких – особиста історія. Режисерки, мати та донька, винайшли дже оригінальну манеру розповіді, відверту і стриману водночас.

Фільм - історія про війну, кохання та смерть, відзнята її безпосередніми учасниками. У кадрі двоє, хлопець та дівчина. Він пішов добровольцем, вона поїхала туди, звідки щойно пішла війна. Він потрапив у Іловайський котел, втратив найближчих побратимів, вона, подорожуючи розбитими містами, намагається зрозуміти сутність війни та кохання. І обоє відверто розповідають один одному, що відчувають під час військових дій, виходу з котла, спроби жити разом і нової, вже спільної подорожі на передову. Фільм - дуже особистий погляд на актуальні події.

А ще «Війна химер» входила до числа фільмів, з яких Український Оскарівський комітет обирав претендента на «Оскар» від України.

Іній

Картина литовського режисера Шарунаса Бартаса «Іній» є копродукцією Литви та України. Вона брала участь у Каннському кінофестивалі й висунута Литвою на здобуття премії «Оскар». Більшу частину фільму знімали саме в нашій країні, трохи у Києві, трохи в Дніпрі, а основну частину – біля лінії фронту, у Карлівці. Одного разу знімальна група навіть потрапила під обстріл.

Також у фільмі беруть участь українські військові. Монолог одного із них є, по суті, є і кульмінацією картини, і ключем до її розуміння.

Хоча фільм аж ніяк не є військовими хроніками, для режисера було важливо не конструювати «війну» десь у студійних павільйонах, а з документальною точністю передати її відчуття, той пік емоцій, які переживають герої.

Добровольці Божої Чоти

Картина Леоніда Кантера та Івана Яснія є однією з найемоційніших та найдинамічніших документальних картин про АТО. У ній, як і в ігрових «Кіборгах», головна увага зосереджена на бійцях, які воювали в Донецькому аеропорту і біля селища Піски.

При цьому автори фільму головним розповідають про добровольців. Щоб максимально правдиво розповісти про події, режисери довгий час жили разом з бійцями ДУК. Багато кадрів тут зняті безпосередньо під час боїв в аеропорту, що є абсолютно унікальним матеріалом.

Самі творці визнають, що фільм вийшов дещо пафосним. Але, як додають творці, «ці герої заслуговують бути оспіваними».

Десять секунд

Стрічка Юлії Гонтарук була визнана Національною спілкою кінематографістів України найкращим неігровим фільмом 2016 року, а також номінувалася на премію «Золота Дзиґа» та отримала нагороду на Docudays UA.

Рівно десять секунд тривав обстріл Маріуполя терористами в 2014 році. Стріляли з «Градів». Це сталося в будній день о десятій годині ранку. Десять секунд, які повністю змінили життя всього міста.

Сама картина знімалася через тиждень після того, як це сталося. Однак в ній використовувалися кадри, зняті відразу після трагедії. Цей фільм гранично чесно показує людей, які зараз живуть в Маріуполі. Описує те, як вони пережили цю трагедію.

Бліндаж

Проект творчого об'єднання «Вавилон'13», яке ось уже чотири роки документує події на Майдані та на війні. Проект об'єднав сили кінематографістів, які зняли уже декілька сотень документальних стрічок і роликів, близько десяти повнометражних проектів, а минулого року запустили ще й цілий серіал «Бліндаж».

Він складається з коротких (3-6 хвилин) серій, у яких з сумом і з гумором описуються випадки, які траплялись з бійцями АТО під час чергувань. В основу кожного сюжету покладена реальна історія.

«Бліндаж» є ігровим проектом «Вавилон'13», який раніше працював лише на території документального кіно. Історія сучасного українського кіно раніше ще не знала подібних прикладів того, коли по абсолютно реальними подіями з життя оперативно знімалися б ігрові фільми.

Крим. Як це було

Режисер фільму Костянтин Кляцкін так само багато знімав для «Вавилон'13». Його документальна стрічка розповідає про те, що відбувалося на оточених українських військових базах в Криму навесні 2014 року.

«Вперше з часу кримських подій український глядач має нагоду подивитися в очі людям, що були готові у непростих умовах до останку захищати територіальну цілісність батьківщини й захищають її сьогодні, дізнатися з першоджерела, що діялося на оточених військових базах і блокованих бойових кораблях. Автори фільму дивляться на історичні події в Криму крізь призму доль українських вояків, що не зрадили присязі. «Крим. Як це було» — розповідь про найвищі людські якості: честь, вірність обов’язку, мужність», - вважають автори фільму.

Край Землі. Зона АТО

Працюючи над фільмом, його автор, український режисер Крістіан Жерєгі провів на війні більш як 5 місяців. Документальна картина «Край Землі: Зона АТО» - збірка документальних портретів бійців добровольчих батальйонів, ЗСУ та Нацгвардії, які розкривають події на лінії фронту протягом 2014-го року.

Героями фільму стали дев'ять вояків, у кожного з яких своя історія. Це діалог про життя і смерть, про надії та мрії, про долю країни, який на фронті ведуть ті, кому завтра йти в бій. Це історії про життя добровольців, про мотиви, які привели їх на фронт, про їхнє минуле, сьогодення і майбутнє.

Зйомки фільму відбувались упродовж 2014-го року у Слов'янську, Маріуполі, Донецькій та Луганській областях.

Гвардія

Міні-серіал Олексія Шапарева «Гвардія» - це історія про перших добровольців, які після подій на Майдані записалися до лав Національної гвардії України. «Різні за віком, соціальним статусом, сімейним станом, вони вирушили в тренувальний табір.

Тут різношерсті, а іноді конфліктні хлопці повинні пройти школу справжнього бійця. Чи зможуть кадрові військові й новобранці, які ще вчора стояли по різні сторони барикад, стати єдиною командою, здатною захистити свою країну?», - йдеться у синопсисі.

У головних ролях - Олексій Горбунов («Хайтарма», «Фучжоу»), Ахтем Сеітаблаєв («Хайтарма»), Дмитро Ступка («Тіні незабутих предків»). Головний сценарист картини - Микола Рибалка («Хайтарма», «Двоє», «Дот», «Чемпіони з підворіття», «Куплю друга» та ін).