Бій за лічницю Шептицького

Зруйновані споруди пам'ятки передають місту у вигляді пожертви і відновлювати не збираються

13:28, 14 липня 2015

Півтора року громадські активісти через суд вимагають відновлення зруйнованої на початку 2014 року пам’ятки архітектури – лічниці Митрополита Андрея Шептицького, що на вулиці Озаркевича, 4А у Львові. Справа за позовом Львівської обласної історико-просвітницької правозахисної організації «Меморіал» до ТОВ «Розвиток нерухомості» розглядається в Галицькому районному суді Львова з лютого 2014.

Позиція суду у цій справі викликає занепокоєння у позивачів. На їхню думку, суд затягує винесення рішення у справі. Відповідач же переконує, що жодної пам’ятки архітектури не руйнував, тому відновлювати нічого не збирається. Понад те, невдовзі ТОВ «Розвиток нерухомості» передасть територіальній громаді міста Львова у вигляді пожертви ділянку на Озаркевича, 4А, очевидно, зі зруйнованим корпусом пам’ятки XVIII ст.

Історія тривалістю у п’ять років

Нагадаємо, історія із руйнуванням пам’ятки архітектури розпочалась у вересні 2010 року, коли сесія Львівської міськради виділила під житлову забудову ділянку площею 0,45 га на вул.Озаркевича, 4 А, на якій розміщено корпуси «Шпиталю імені Митрополита Андрея Шептицького «Народна лічниця» товариству «Розвиток нерухомості», яке пов’язували із тоді ще нардепом від «Партії Регіонів» Володимиром Зубиком.

Корпус «Народної лічниці» до руйнування. Фото: Варіанти

Комплекс споруд на території цієї ділянки «Розвиток нерухомості» придбав ще раніше: львівське приватне підприємство «Акватер», серед засновників якого є депутат Львівської міськради Володимир Гірняк, у січні 2008 року купило три приміщення лічниці у Курії Львівської Архієпархії УГКЦ, а вже через півроку перепродало їх «Розвитку нерухомості». За інформацією «Наші гроші. Львів», сума угоди тоді становила 75,8 тис. грн, тобто 222 грн за 1 м. кв. приміщення в історичному ареалі міста.

Восени 2013 року частину корпусу архітектурної пам’ятки кінця XVIII ст.  на вул. Озаркевича було вщент зруйновано у процесі підготовчих будівельних робіт зі зведення житлового будинку з паркінгом та адмінбудівлями.

Остаточній руйнації лічниці тоді завадили львівські журналісти та громадські активісти організації «Меморіал». Згодом, після низки протестів громадськості проти знищення шпиталю, міський голова Львова заявив, що у питанні  будівництва на Озаркевича  «поставлено крапку» і на території лічниці Шептицького ніхто і нічого будувати не буде. ТОВ «Розвиток нерухомості», за словами мера, отримало ділянку під забудову в іншому місці Львова.

Півтора року судів, а віз там, де й був

Представники організації «Меморіал», натомість, вирішили, що ставити крапку у цій справі занадто рано, а за «руйнацію пам’ятки архітектури у центрі Львова» має хтось відповісти.

В лютому 2014 року вони подали  позов, в якому просять Галицький суд Львова  зобов’язати  ТОВ «Розвиток нерухомості» за власний кошт відновити до попереднього стану будівлю лічниці Митрополита Шептицього, що датована  XVIII століттям.

Основним доводом у суді з боку позивачів є твердження, що представники ТОВ «Розвиток нерухомості» свідомо розвалили пам’ятку, бо на момент руйнації корпусу шпиталю вже були повідомлені про його виняткову архітектурну цінність.

Зруйнований корпус лічниці. Фото: Львівська газета

Зі слів адвоката правозахисної організації «Меморіал» Олега Короля, споруда на вул. Озаркевича, 4А, яку було розвалено у січні 2014 року, визначена нововиявленою пам’яткою історії архітектури та містобудування XVIII ст. рішенням консультативної ради відділу охорони культурної спадщини та культурних цінностей ЛОДА ще 27 листопада 2013 року. Тоді ж було вироблено паспорт пам’ятки, якого досі не було.

«Тобто, на момент руйнування «Розвиток нерухомості» вже був повідомлений про те, що споруда лічниці визначена нововиявленою пам’яткою, однак все ж наважився знести один з корпусів будівлі», - розповідає адвокат.

Керівник «Меморіалу» та адвокат Олег Король вступив сутичку з охоронцем об'єкту на Озаркевича. Січень, 2014 року. Фото: ЗІК

ТОВ «Розвиток нерухомості» не погоджується з таким формулюванням опонентів. За словами директора товариства Миколи Дмуха, через кілька днів після отримання наказу з ЛОДА адвокати підприємства подали до Львівського окружного адмінсуду позов про його скасування, стверджуючи, зокрема, що будівлі на Озаркевича, 4А ніколи не належали до пам’яткоохоронних. 

«Коли ми купили споруди в ПП «Акватер» – на жодному з документів, на технічних паспортах чи документації з БТІ не було зазначено, що споруди на Озаркевича, якими «Розвиток нерухомості» володів на правах власності датуються ХVIII ст. Тим більше, в жодному реєстрі пам’яткоохоронних вони не значились», - пояснив ZAXID.NET Микола Дмух. 

Згодом адвокати «Розвитку нерухомості» звернулись до суду з проханням забезпечити позов. Так, 30 листопада 2013 року, незважаючи на те, що у Львові на той час вже відбувались громадські протести проти забудови на території лічниці, суддя адмінсуду Оксана Карп’як забезпечила позов «Розвитку нерухомості» до відділу охорони культурної спадщини ЛОДА та дозволила вчиняти будь-які дії на території ділянки, яка перебувала у їхній власності.

Фактично, це рішення судді стало юридичною підставою для товариства приступити до знесення корпусів шпиталю. Хоча, згідно з чинним законодавством, суддя могла відмовити позивачу.

Фото: Львівська газета

Пізніше у Львівському окружному адмінсуді адвокати «Розвитку нерухомості» довели суду, що документи, на основі яких чиновники ЛОДА видали наказ про нововиявлену пам’ятку у листопаді 2013 року підготували з порушенням низки чинних законодавчих норм. 27 січня 2014 року суд першої інстанції задовольнив позов повністю.

Однак, менше ніж за рік, 27 листопада 2014 року, Львівський апеляційний адмінсуд, скасував рішення першої інстанції.

Зокрема, суд заслухав  думку експерта - заступника директора науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Мінкульту Миколи Гайди. Науковець переконав суддю в тому, що всі споруди, які розміщені на ділянці за адресою Озаркевича, 2, 4 та  4А входять до цілісного архітектурного комплексу «Народна лічниця», шпиталь імені Митрополита Андрея Шептицького». Відтак суд залишив в силі та без змін наказ консультативної ради ЛОДА про нововиявлену пам’ятку.

Відповідач уже подав на це рішення касаційну скаргу. Сьогодні вона перебуває у Вищому адмінсуді України.

Адреса, що приховує злочин?

Ще одним аргументом сторони позивача у справі проти  «Розвитку нерухомості» у Галицькому районному суді є твердження про те, що відповідач навмисне сфальшував адресу, до якої прикріплена споруда лічниці, аби мати можливість у майбутньому уникнути відповідальності за її знищення.

Адвокат правозахисної організації «Меморіал» Олег Король стверджує, що адреса Озаркевича, 4А, яка зазначена у проекті ухвали міськради про відведення ділянки товариству «Розвиток нерухомості» від 2010 року не існує.

За його словами, проект відведення землі при накладанні на відповідні картографічні матеріали показує, що ділянка на Озаркевича 4А включає частини територій пам’яток історії, архітектури та містобудування, які розташовані за адресами Озаркевича, 2 та 4 і які перебувають у  реєстрі пам’яток архітектури міста Львова під охоронними номерами 232, 233 відповідно до рішення від 5 липня 1985 року.

«Тобто, до 2010 року, до ухвали, адреси Озаркевича 4А не існувало. Натомість існувала пам’ятка місцевого значення, комплекс споруд шпиталю Шептицького за адресами Озаркевича 2 та 4, до якої належали і спірні споруди. Хто і коли вирішив, що частина корпусів раптом перестали охоронятись на підставі того, що їх віднесли до неіснуючої адреси, має з’ясувати суд», - резюмує Олег Король.

Директор «Розвитку нерухомості», натомість, називає цей аргумент позивачів смішним, бо, за його словами, адреса Озаркевича, 4А є умовно позначеною з метою юридичного оформлення процедури виділення землі. І ніякого злого умислу в цьому немає.

Від лукавого

Керівник управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин ЛМР Сергій Коровайник пояснив ZAXID.NET, що згідно з процедурою виділення землі під забудову, земельним ділянкам присвоюють нові адреси. Однак за споруди, які на них розміщені відповідає їхній власник.

«ТОВ «Розвиток нерухомості» у 2010 році подало нам пакет документів, де були технічні паспорти і документи на право власності на споруди лічниці. Також додавались документи про конфігурацію ділянки та її площу, які готувала землевпорядна організація на вибір «Розвитку нерухомості». На основі них ми підготували першу ухвалу про погодження виділення землі», - пояснює Коровайник.

Він зазначив, що Озаркевича 4А було визначено адресою ділянки за клопотанням ТОВ «Розвиток нерухомості».

«Разом з графічними планами ділянки вони подали нам і клопотання про присвоєння цієї адреси. Підстав відмовити їм у нас на той час не було», - пояснює керівник земельного управління ЛМР.

Окрім того, у цьому випадку до пакету документів було додано висновок управління охорони історичного середовища Львівської міськради, яке не заперечувало проти виділення ділянки. Зі слів Коровайника, без цього погодження ухвалу про виділення землі в історичному ареалі Львова не підготували б.

Нагадаємо, до першої угоди купівлі – продажу зруйнований нині корпус лічниці перебував під опікою Курії Львівської Архієпархії УГКЦ. Саме церква продала їх ПП «Авкватер» у 2008 році, яке згодом перепродало споруду «Розвитку нерухомості».

На думку адвоката позивача у справі про відновлення споруди лічниці за кошт руйнівника, саме перша угода купівлі – продажу стала причиною низки незаконних дій.

«Рішенням від 5 липня 1985 року лічниця була віднесена до пам’яток місцевого значення. І при будь-якому відчуженні у договорах купівлі–продажу це мало бути зазначено. Однак у первинному договорі купівлі «Акватером» споруди лічниці не було вказано цього факту. Відповідно це потягнуло за собою ланцюжок фактично незаконних оборудок з продажу споруди», - заначає Олег Король.

Про те, що у  церкві свідомо прийняли рішення віддати споруду пам’ятки під знесення свідчить лист Архієпископа і Митрополита Львівського Ігора (Возняка) від 24 квітня 2013 року, яким він інформує міського голову Андрія Садового про те, що Курія Львівської Архієпархії УГКЦ не має спірних питань, пов’язаних  з будівництвом на Озаркевича, не лише з ТОВ «Розвиток нерухомості, але й з ПП «Акватер».

Натомість, рішення УГКЦ не перешкоджати будівництву на Озаркевича директор «Розвитку нерухомості» Микола Дмух пояснює кількома аргументами: по – перше, споруди лічниці були в стані, непридатному для реконструкції; по – друге, «Розвиток нерухомості» пообіцяв Курії виділити після зведення будинку понад 400 кв. м. адмінбудівель у новобудові для власних потреб.

Я не я і хата не моя

Зрештою, як стверджує адвокат правозахисної організації «Меморіал» Олег Король, на одному із засідань у Галицькому районному суді Львова представники «Розвитку нерухомості» заявили, що товариство не причетне до руйнації лічниці, а в січні 2014 року споруду розвалили невідомі їм люди.

«Невідомі особи» руйнують лічницю. фото: ZAXID.NET

«Вони заявили, що не руйнували найдавніший корпус лічниці, а зробили це невстановлені особи, які проникли на територію Озаркевича незаконним шляхом. Водночас, стверджуючи це, відповідач не спростував, що на момент руйнування лічниці саме ТОВ «Розвиток нерухомості» було власником споруди. А згідно із законодавством,  саме на них лежить відповідальність за збереження та утримання у належному стані майна, власником чи орендарем якого вони є», - зазначає адвокат Олег Король.

Директор та за сумісництвом представник «Розвитку нерухомості» у Галицькому суді Микола Дмух відмовився пояснити ZAXID.NET, що саме мав на увазі, коли стверджував на слуханні, що споруду руйнували невстановлені особи, бо вважає такий коментар недоцільним.

Крапку поставить суд

7 липня у судовому засіданні у справі про відновлення споруди лічниці за кошт «Розвитку нерухомості» знову оголошено перерву - до 31 липня. Голова Галицького районного суду Львова Ірина Волоско прийняла таке рішення у відповідь на клопотання відповідача про залучення до засідань третьої сторони – Львівської міськради.

Під час судового засідання директор ТОВ «Розвиток нерухомості» Микола Дмух заявив, що територіальна громада Львова у особі міськради невдовзі отримає ділянку та всі споруди на ній на вул. Озаркевича 4А у вигляді пожертви, тому її позиція у суді має бути вислухана.

Начальник юридичного управління Львівської міськради Гелена Пайонкевич підтвердила ZAXID.NET, що ділянку зі спорудами, чи тим що від них залишилось, на Озаркевича, 4А буде передано безоплатно на баланс органів місцевого самоврядування, відповідно до ухвали ЛМР від 15 травня 2015 року.

«В першу чергу «Розвиток нерухомості» зобов’язаний безоплатно передати місту споруди на Озаркевича і, принаймні в тому стані, в  якому вони є зараз. Після набуття права власності на ці споруди ми будемо рекомендувати міському голові прийняти рішення та дозволити реалізацію проекту, який би дозволив належним чином організувати там громадський простір. Аби це історичне місце не залишалось пусткою», - пояснює юрист.

За її словами, прийняття на баланс міськради ділянки зі спорудами на Озаркевича, 4А не означає закриття судової справи про відновлення до попереднього стану корпусу лічниці, який вже більше року триває у Галицькому районному суді. Вона продовжуватиметься, і крапку зможе поставити тільки суддя. 

Водночас, Пайонкевич зазначає, що сторонам конфлікту у суді все ж необхідно шукати порозуміння, аби не стати його заручниками.

«Є один нюанс. Ще до того, як «Розвиток нерухомості» почав зносити будівлю на Озаркевича, вони вже були у непридатному для користування стані. З іншого боку, позиція громадськості про вимогу відновити історичну цінність до попереднього стану заслуговує на повагу. Однак, рішення треба знайти, аби територія в історичному ареалі не занепадала остаточно», - розповіла Пайонкевич.