Український бізнес не очікує тривалої стагнації через карантин та поширення коронавірусу в світі і розраховує на швидке відновлення ділової активності. Майже 84% підприємців розглядають кризу як можливість для подальшого вдалого розвитку. Про це йдеться в дослідженні «Бізнес в час кризи», яке підготувала Львівська бізнес-школа (LvBS) Українського католицького університету.
Бізнес в Україні: майбутні витрати та повернення клієнтів
Згідно з даними опитування, яке провели серед представників бізнесу, що займаються управлінням та ухвалюють стратегічні рішення, а також спеціалістів та експертів, 28,06% респондентів планують капітальні витрати попри кризу, оскільки це «необхідно для розвитку бізнесу». Іще 31,63% готові розглянути таку можливість впродовж найближчих місяців, «щойно складеться більш сприятлива ситуація».
Найболіснішим ударом кризи для майже половини опитаного бізнесу став відтік клієнтів (43,59%), а на другому місці – зупинка інвестицій (13,33%). Це співмірне з тим, що саме бізнес вважає основними ознаками закінчення кризи: майже 60% опитаних зазначили, що «ріст споживчої активності домогосподарств і бізнесу, та повернення замовлень/контрактів на докризовий рівень» є основними показниками повернення до «нормального» життя.
Тактика виживання
Як наголосили експерти LvBS, цікавими є відповіді щодо антикризових рішень у бізнесі. Понад половина опитаних (55%) зазначили, що головним антикризовим кроком для них стало скорочення витрат на персонал (відпустки, зменшення окладів тощо). Водночас, 43% підприємців протидіють кризі, відшукуючи нові можливості (нові бізнес-моделі, продукти, ринки). Серед основних антикризових рішень – скорочення видатків на інші види діяльності (реклама, участь в подіях тощо). Найбільше компанії скоротили рекламні, подієві та адміністративні видатки (ремонт приміщень, зовнішня реклама, участь в подіях, конференціях, сувенірна продукція). Повністю від фінансування участі в різних подіях відмовилося майже 57% респондентів, від зовнішньої реклами – 50%, від виготовлення сувенірної продукції – 67%.
Криза як шанс
Майже 84% бачить кризу як шанс для їхнього бізнесу – шанс навчитися та отримати нові навички (87,59% вже це роблять, а 10% планують використовувати кризу для навчання найближчим часом). На другому місці для підприємців криза як нагода оцінити ефективність бізнесу і зрозуміти, у чому він є неефективним (68,31% це вже роблять, 23,24% – планують). На третьому – нагода змінити бізнес-моделі (майже 64% опитаних вже їх змінюють, і 30,54% – планують).
З іншого боку, для 16% опитаних, які не схильні розглядати кризу як можливість, основними перешкодами є «обставини, які від нас не залежать», брак ресурсів, знань і навичок.
Допомога у боротьбі з Covid-19
Майже 62% представників бізнесу зазначили, що їхні компанії є соціально відповідальними і вже активно допомагають вирішувати проблеми, пов’язані із пандемією Covid-19. Для 50% опитаних бізнесменів мотивацією була «неможливість стояти осторонь».
Водночас ті компанії, які не долучилися до боротьби, зазначили, що не мають змоги допомогти або вважають, що цим має займатись влада.
Бізнес налаштований оптимістично
Як зазначила керівниця Львівської бізнес-школи УКУ Ярина Бойчук, бізнес наразі оптимістично налаштований до цієї кризи і розцінює її як короткотермінову, пов’язану з неочікуваним форс-мажором.
«Одна з основних відмінностей поведінки бізнесу під час цієї кризи від того, як це відбувалося в минулому – глобальне мислення. Сучасні лідери українського бізнесу (навіть малого і середнього) намагаються розглядати себе в ширшому, глобальному контексті, впроваджувати інновації та активно реагувати на зовнішні чинники. Тішить той факт, що від попередньої кризи бізнес дуже виріс у своїй усвідомленості та проактивній готовності до змін. А це дає надію, що ми можемо не лише пережити цю кризу, а й використати її для економічного зростання країни загалом», – упевнена Ярина Бойчук.
На думку директора Центру підприємництва УКУ Івана Петренка, дані опитування свідчать про те, що більшість підприємців дивляться на вихід з кризи доволі оптимістично, оскільки вона не мала згубного впливу на важливі українські індустрії і напрямки.
«Загалом, ставлення до кризи схоже на «легко відбулись»… Разом із тим, український малий та середній бізнес стає все більш глобально орієнтованим і багато компаній розглядають цю кризу як можливість перегрупуватись, переглянути свої витрати і готуватись до повернення на ринок, що зростає. Методології з стартап-індустрії lean (концепція ощадного виробництва, - ред.) та agile (ефективна практика організації праці невеликих груп, - ред.) стають більш звичними для класичного бізнесу і відкривають нові можливості для розвитку», – наголосив він.
Дослідження «Бізнес в час кризи» (перший етап) від Львівської бізнес-школи УКУ тривало з 30 квітня по 10 травня 2020 року. Методом онлайн-опитування дослідники отримали відповіді від 261 респондента. Серед опитаних 71,66% – це люди, які займаються управлінням бізнесу та ухвалюють стратегічні рішення. Майже половина учасників – представники малого бізнесу (підприємства з кількістю працівників до 50-ти).