«BlaBlaCar - не для грошей»

Як мережа спільних поїздок в Україні бореться із комерційними перевізниками

14:29, 5 червня 2015

Спільні поїздки на авто, від яких виграють і водії, і пасажири, з кожним роком стають в Україні все популярнішими. Цей процес значно пришвидшився з появою на українському ринку сервісу BlaBlaCar у 2014 році. На сьогодні в ньому вже зареєструвалось кілька сотень тисяч українців. 

Водій при використанні сервісу отримує часткову компенсацію витрачених на бензин коштів, а пасажир - часто нижчу вартість проїзду, ніж під час комерційних рейсів. Однак охочі підзаробити на перевезеннях також не оминули сервіс своєю увагою - і, замість легковика, часто можна натрапити на комерційного перевізника.

ZAXID.NET спробував розібратися, як не потрапити на перевізника і не переплатити, а також, як із комерційними «заробітчанами» бореться керівництво сервісу BlaBlaCar.

Маршрутка замість легковика

Львів'янин Андрій Меаковський нещодавно спробував вперше доїхати зі Львова до Києва за допомогою сервісу BlaBlaCar. На його здивування, замість легкового автомобіля, в пункті призначення його чекала маршрутка.

«Не те щоб це було погано, але був момент деякого конфузу», - каже Меаковський. Відтак іншим охочим скористатися із послуг BlaBlaCar він радить звертати увагу на модель машини.

Колаж Андрія Меаковського

«Нічого дивного в тому, що водії маршруток намагаються скористатися із додаткових можливостей знайти пасажирів, адже сайт BlaBlaCar дозволяє це зробити досить легко», - розповідає ZAXID.NET керівник BlaBlaCar в Україні Олексій Лазоренко. Однак такі намагання, за його словами, категорично суперечать як філософії, так і правилам користування сервісом.

«Сервіс передбачає соціальне використання - певною мірою компенсування ціни на бензин водію, але, в жодному випадку не заробіток», - каже Лазоренко.

За його словами, на офіційному сайті BlaBlaCar постійно блокуються десятки, а в деякі дні - навіть сотні комерційних перевізників. Однак Україна у цьому випадку не унікальна - така ж ситуація на початках впровадження BlaBlaCar була і в інших країнах Європи.

«В Україні цей сервіс лише розвивається, і приватні перевізники ще не зрозуміли, що заробляти на цьому не можна. Однак, після того, як вони будуть заблоковані перший, другий, п'ятий раз, вони зрозуміють, що цей сервіс - не для них. А наново реєструватись - досить втомливо, бо кожна нова реєстрація вимагає нової SIM-картки», - каже Лазоренко.

Чоловік налаштований оптимістично - ще три-чотири місяці, каже він, і український сервіс BlaBlaCar стане практично чистим від охочих підзаробити.

Найпопулярніший напрямок

Комерційні перевізники, утім, знаходять способи обійти систему - не вказують марку автомобіля, або ж зазначаючи неправдиву - нижчу, ніж в реальності ціну.

У цьому довелось переконатись і кореспондентові ZAXID.NET - вже перший номер телефону у графі пропозицій «Варшава-Львів» був від комерційного перевізника. При цьому, ціна виявилась практично втричі вищою від зазначеної на сайті - 500 грн проти 187 грн.

Ситуація повторилась при спробі зв'язатись з іншими водієм по цьому ж напрямку  - чоловік, що представився Романом, зазначив, що їздить від Львова до Варшави постійно, а в бусі в нього 8 місць. Ціна - знову ж таки, відрізняється від зазначеної на сайті - 500 грн замість 270.

«Там система не дає ставити більше, тому ми змушені вказувати нижчу ціну. Ну не може проїзд від Львова до Варшави при нинішніх цінах коштувати 270 гривень», - обурюється водій. Аргументи про те, що сервіс BlaBlaCar - не для заробітку, враження на нього не справили. 

Олексій Лазоренко

«Цікаво, що практично всі комерційні водії зосереджені саме в цьому напрямку Івано-Франківськ-Львів -Польща», - підтверджує Лазоренко. Хоча додає, що насправді відсоток комерційних водіїв щодо загальної кількості тих, що зареєстровані, невеликий - близько 2%.

Найдієвіший спосіб з ними боротися, за словами Лазоренка, - залишати негативні відгуки.  

Довідка

BlaBlaCar - це найбільша у світі спільнота попутників, що об'єднує водіїв і пасажирів, яким по дорозі. Сьогодні мережа нараховує близько 20 млн. зареєстрованих користувачів у 19 країнах світу.

В Україні сервіс з'явився у 2014 році, після того, як французька компанія «BlaBlaCar» придбала український стартап «Подорожники». Засновник «Подорожників» Олексій Лазоренко сьогодні є керівником BlaBlaCar в Україні та Росії. В Україні користування сервісом наразі безкоштовне, однак в деяких країнах Європи стягується відсоток за кожне заброньоване місце.