Блокування ринку нерухомості на Львівщині немає, – Багряк

15:35, 5 лютого 2013

З початку року приватні та державні нотаріуси посвідчили 800 договорів про відчуження нерухомого майна на Львівщині. «Не знаю, звідки інформація, що ринок нерухомості за січень зупинився. Відділи реєстрації речових прав на нерухоме майно і нотаріуси працюють в штатному режимі. Ніякого блокування ринку немає», – сказав начальник головного управління юстиції у Львівській області Андрій Багряк.

5 лютого на прес-конференції Андрій Багряк зауважив, що впродовж 2012 року було посвідчено 18 тис. таких документів.

«Ріелторська активність громадян зростає до кінця року. Показник січня – навіть надто хороший. Багато звернень було щодо реєстрації, яку не змогли провести в кінці 2012 року. Загалом, було понад 3 тис. звернень до нотаріусів та державних реєстраторів з початку року», – сказав Андрія Багряк.

Він наголосив, що до січня 2013 року на Львівщині було 10 бюро технічної інвентаризації, де працювали 85 державних реєстраторів. Натомість з нового року створено 24 відділи реєстрації речових прав на нерухоме майно, тут працюють 106 державних реєстраторів. Вони займаються так званою первинною реєстрацією права власності – на новостворене, новозбудоване та реконструйоване майно.

Крім того, в області працюють 419 приватних державних нотаріусів як суб’єктів державної реєстрації. Вони займаються питаннями реєстрації вторинного права власності (переходу права власності) – це купівля-продаж, набуття спадщини, оформлення суперфіції тощо. «Ці питання – це левова частка державних реєстраційних дій», – сказав Андрій Багряк.

За його словами, до 2012 року при вторинній реєстрації набувачу нерухомого майна для засвідчення договору купівлі-продажу необхідно було пройти додаткову процедуру – державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.

«Тобто треба було звертатися в БТІ, ставати в чергу і пробувати реєструвати. Зараз всі процедури відбуваються в нотаріуса в той же день», – сказав Андрій Багряк.

Начальник реєстраційної служби головного управління юстиції Львівської області Любов Ясінська зазначила, що відділи державної реєстрації працюють до 20:00, а в суботу забезпечене чергування до 16:00.

Плата за реєстрацію, кажуть державні реєстратори, не зросла і становить 120 грн за витяг з держреєстру та 119 грн держмита.

Складнощі з’явились хіба у роботі нотаріусів, каже приватний нотаріус Вікторія Антонова, адже нове законодавство вимагає зареєструвати впродовж дня документи і встигнути відправити їх поштою у відділ реєстрації – за місцем знаходження нерухомого майна, щодо якого посвідчувались документи.

Щодо реєстрації права на земельні ділянки Андрій Багряк пояснив: «Щоб зареєструвати земельну ділянку, треба отримати кадастровий номер у державного кадастрового реєстратора. Дерземагентство, за законом, може передавати відповідну документацію у відділ реєстрації речового права на нерухоме майно для посвідчення документів майнових прав». Однак, зараз у Держземагентства є технічні труднощі з електронною передачею таких документів, їх обіцяють владнати, зі слів А. Багряка, до 20 лютого.

Як інформував ZAXID.NET, у Львові новостворена служба управління юстиції, яка реєструє майнові права на будинки та землю, проводить процедури швидше, ніж це досі робили в БТІ. Реєстрація відбувається впродовж 14 робочих днів, що в порівняні з Бюро технічної інвентаризації забирало один місяць. Також новий відділ реєстрації працює довше – з 9:00 до 20:00.