Богдан Ступка відзначає 70-річчя

15:45, 27 серпня 2011

Український актор, Герой України Богдан Ступка сьогодні, 27 серпня, відзначає 70-річний ювілей.

Богдан Ступка відзначає 70-річчя

Український актор, Герой України Богдан Ступка сьогодні, 27 серпня, відзначає 70-річний ювілей.

З ювілеєм актора привітав Президент України Віктор Янукович, повідомили ZAXID.NET в прес-службі Главви держаи.

 «Сердечно вітаю Вас, корифея вітчизняного театру та кіно, із 70-річчям від дня народження. Високо ціную Ваш яскравий талант і безперервний творчий пошук, безмежну відданість сцені й активну життєву позицію», – йдеться у привітанні Президента.

Глава держави зауважив, що під керівництвом Богдана Ступки Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка продовжує славні традиції українського театру та з успіхом впроваджує новаторські ідеї.

«Ви є гордістю національної культури, її символом, який уособлює акторську майстерність», – наголосив Віктор Янукович.

Президент побажав Богдану Ступці міцного здоров'я, щастя, невичерпної наснаги у здійсненні майбутніх задумів.

Богда́н Сильве́стрович Сту́пка (*27 серпня 1941, Куликів, Львівська область) — український актор театру і кіно, лауреат Шевченківської премії 1993 року (за головну роль у виставі «Тев'є-Тевель» за Шолом-Алейхемом). Народний артист УРСР (1980). Народний артист СРСР (1991). Герой України (23 серпня 2011).

Народився 27 серпня 1941 у селі Куликів. До сцени звик змалку, батько його співав у хорі в оперному театрі, старший мамин брат був там же солістом, тітка — головним концертмейстером.

За кулісами Богдан Ступка побачив і почув багатьох видатних співаків повоєнного часу, зокрема Козловського і Лемешева.

Богдан вирішив вступати на хімічний факультет «за покликом доби»[1], але іспити склав невдало. Тому влаштувався в обсерваторію, працював певний час у Баку. А потім перекваліфікувався на філолога — заочно вчився у Львівському університеті.

У 1961 році Ступка закінчив акторську студію при Львівському театрі імені Марії Заньковецької (тут він тривалий час працював), а в 1984 році — заочне відділення театрознавчого факультету Київського державного інституту театрального мистецтва імені Івана Карпенка-Карого. Його наставником протягом усього творчого життя був Сергій Данченко, який у 1978 році очолив київський театр імені І. Франка й переманив туди Ступку. Після смерті Данченка Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка очолив його учень Богдан Ступка.

    1961 — Закінчив студію при Львівському театрі ім. М.Заньковецької.

    1984 — Закінчив КДІТМ (театральний факультет, театрознавче відділення).

    1999—2001 — міністр культури і мистецтв України.

У кіно Богдан Сильвестрович вперше випробував свої сили у фільмі Юрія Іллєнка «Білий птах з чорною ознакою» (1971). Ступка тоді зіграв Ореста Дзвонаря, на цю роль претендував і Миколайчук. Але оскільки стрічка була на заборонену в радянські часи тему — боротьбу загонів УПА, то влада не хотіла, аби вояком повстанської армії був Іван Миколайчук. Тож затвердили Ступку, за яким після театральної ролі Річарда III закріпився негативний імідж, але його трактування образу виявилося настільки вдалим, що роль Ореста (воїна УПА, в якого закохалася головна героїня, красуня Дана (Лариса Кадочникова), і досі одна з найкращих у списку актора.

Загалом у Ступки — понад 100 ролей у кіно та більш ніж 50 на сцені.

У його послужному списку — ряд історичних постатей: гетьмани Іван Брюховецький («Чорна рада») та Іван Мазепа («Молитва за гетьмана Мазепу»), Чингісхан («Таємниця Чингісхана»), Богдан Хмельницький («Вогнем і мечем»), Олександр Керенський («Червоні дзвони»), Борис Годунов («Кремлівські таємниці»), Остап Вишня («Із житія Остапа Вишні»).

У 2006 році на екрани вийшла російська стрічка «Заєць над безоднею» Тиграна Кеосаяна, де Ступка зіграв генсека Бежнєва (Брежнєва без літери «р»). Він знявся також у Романа Качанова в комедійному детективі «Взяти Тарантіну» (тут його партнеркою по фільму була Людмила Ґурченко). У 2007 році знявся у фільмі режисера Володимира Бортка «Тарас Бульба» (прем'єра фільму відбулася у 2009 році), де виконав головну роль.