Богоявлення у Львові: традиції та виклики

10:04, 4 січня 2025

Йорданське водохреща у Львові має власну загальноміську традицію. З кінця XVIII ст., за австрійської влади, святкування почало відбуватися на площі Ринок. Для українців це була можливість публічно засвідчити свої національні та культурні та релігійні права. Однак тоді мова йшла про освячення води, а не пірнання в неї.

Напевне не знайдеш такого українця, чиє серце не буде зворушене при перегляді кадрів хроніки 1930-х –початку 1940-х років, коли на Йорданське водосвяття на площі Ринок збиралося стільки людей, що не було де яблуку впасти. Коли бачиш майбутнього ісповідника віри 49-літнього патріарха Йосифа Сліпого у супроводі вірних і духовенства, який крокує бруківкою вулиці Краківської, щоб звершити освячення води поблизу Ратуші, відчуваєш особливий зв’язок поколінь, який не зміг розірвати ані час, ані лютий московський звір.

Обряд загальноміського водосвяття на площі Ринок проводився навіть на початках радянської окупації, зокрема в 1946 році – комуністи не змогли так відразу проігнорувати релігійні почуття львів’ян та зневажити давній міський звичай.

У 2007 році традиція Йорданського водосвяття стала офіційним загальноміським екуменічним заходом. З того часу на Богоявлення представники християнських конфесій міста освячують воду на площі Ринок разом. Кожного року Чин освячення води почергово очолює представник іншої конфесії. Навіть у час ковідних обмежень та повномасштабного російського вторгнення ця традиція не припинялася – дещо змінювався лише її формат. Цього року, як і минулого, обряд водосвяття звершать військові капелани.

Йорданське «моржування» і безпека

З часів незалежності України традиція на Йордан пірнати в крижану воду отримала друге дихання. Попри те, що у Львові ця практика непоширена, деякі люди хочуть саме в такий спосіб відчути очищення гріхів, або ж просто отримати гострі відчуття. Лікарі щороку застерігають цього не робити: різкий перепад температури тіла, підвищення кров’яного тиску, можливий відрив тромбу… Існує багато причин не пірнати, хіба що ви досвідчений «морж».

Вже кілька років поспіль у Львові офіційно не організовують купання на Йордана, наголошуючи на духовному аспекті свята: участь у літургії, освячення води, благословення домівки та сім’ї.

Схоже, що цю практику занесло до нас північно-східним вітром. А через духовний вакуум, який утворився в душах багатьох наших людей після десятиліть панування атеїстичної ідеології, вони легко сприйняли будь-які дивні речі, приписуючи їм сакральне, релігійне або магічне значення. Святе Письмо і Церква навчають, що змити гріхи – очиститись – людина може лише покаянням.

Більше того, якщо хтось піддає своє життя чи здоров’я свідомому ризику – він грішить. Тому не варто псувати свято ані собі, ані своїм близьким.

Плекаймо власні, перевірені часом, безпечні традиції. Однією з яких є вже впродовж кількох століть загальноміський звичай освячувати воду не лише в храмах та на водоймах, але й усім разом – на площі Ринок.