Болгарія та Румунія можуть увійти до Шенгену вже цього року

15:10, 4 травня 2011

У Європарламенті підтримали рекомендацію щодо прийняття Болгарії і Румунії у простір відкритих кордонів. Єврокомісія вважає їх зовнішні кордони надійними, а аргументи країн, наляканих невизначеністю щодо Молдови і циганської міграції, недієвими.

У понеділок комітет з громадянських свобод Європарламенту переважною більшістю голосів прийняв рекомендацію щодо прийняття Болгарії і Румунії в простір відкритих кордонів. Ця рекомендація буде поставлена на голосування пленарній сесії Європарламенту, яка пройде 6-9 червня, а остаточне рішення ухвалить Рада ЄС, яка на рівні міністрів юстиції та внутрішніх справ розгляне її 9-10 червня, повідомляє «Дело».

Реальне відкриття кордонів, можливо, відбудеться до 2012 року. Принаймні, члени комітету з громадянських свобод сподіваються, що ця дата буде затверджена до кінця поточного року. На думку членів комітету, недоліки, що залишилися, не представляють собою перешкоди на шляху Болгарії та Румунії в шенгенську зону, але "вимагають уваги".

Перед голосуванням з доповіддю виступив португальський депутат Європарламенту Карлуш Коелью, який заявив, що Болгарія і Румунія повністю відповідають технічним критеріям приєднання до шенгенської зони. "Чи готові ці дві країни увійти до шенгенського простору? Моя відповідь - однозначно так. За деякими позиціями вони навіть краще підготовлені, ніж інші члени шенгенського простору", - заявив він.

Раніше держсекретар Франції Лоран Вок'є заявляв, що Румунія не змогла б на належному рівні контролювати східний кордон ЄС у разі її приєднання до шенгенської зони, тому що не визнає кордону з Молдовою і видає паспорти молдавським громадянам.

Найбільші протести проти входження Болгарії та Румунії в шенгенську зону були пов'язані з тим, що саме з цих країн до Франції хлинув потік мігрантів циганської національності. (Президент Франції Ніколя Саркозі навіть розпорядився 19 серпня 2010 про початок депортації циган назад. Однак під тиском Європарламенту був змушений припинити висилку мігрантів.)

А в грудні 2010 року Францію підтримала Німеччина, яка пообіцяла скористатися своїм правом вето, щоб блокувати заплановане на березень 2011 року приєднання Болгарії та Румунії до шенгенської зони. Міністри внутрішніх справ Німеччини і Франції Тома де Мезьєр і Бріс Ортфе в листі Єврокомісії заявили, що вступ двох балканських держав до шенгенської зони "передчасний". Вони звернули увагу на неусунуті Румунією і Болгарією недоліки у сфері безпеки, правосуддя, боротьби з корупцією та з організованою злочинністю.