Два тижні тому компанія «Укрнафта» вирішила зареєструвати місцеві потужності та сплачувати податки у місті Долина на Івано-Франківщині. Таке рішення неабияк стривожило громаду. Адже 40% їхнього бюджету – надходження із «Укрнафти».
«Вони шукають кращих методів, ефективніших методів управління, які напрямлені на зменшення витрат, я так розумію, і на збільшення прибутку. Якщо тут судити тільки за економічними мірками, забрати повністю адміністрування податку з міста Борислава, то місто буде приречене, і це може призвести до неповторних наслідків», — пояснив міський голова Борислава Ігор Яворський.
Таку процедуру планують здійснити в межах реорганізації компанії. Поки що, кажуть у міськраді, «Укрнафта» планує лише юридично перенести підприємства до іншого міста. Проте у Бориславі нафту і надалі видобуватимуть.
«Проблема в тому, що вони збираються наших людей переоформити на Долину і податки платити туди. І ті люди, які живуть в нашому місті, які користуються парком, де ми зараз перебуваємо, його нема за що упорядкувати, нашими садочками, школами, всім – будуть податки давати в іншу область», – пояснює депутатка Бориславської міськради Любов Голубіцька.
Та містяни тривожаться й за те, що незабаром «Укрнафта» припинить тут роботу взагалі. Адже схожа ситуація вже була вісім років тому.
«Ми мали управління бурових робіт, яке мало близько 49-ти станків, які розбурювали наші околиці, розбурювали околиці України, їздили навіть за межі України. На сьогоднішній день залишилося два станки і немає ніякого керівництва, хто би керував цими станками», – каже голова бюджетної комісії Бориславської міськради Богдан Городиський.
За минулий рік від «Укрнафти» місто отримало близько 36 млн грн податків. Якщо ці кошти зникнуть, діру у бюджеті не перекриють навіть районні та обласні дотації.
«У нас на сьогоднішній день дефіцит тільки в освіті – мінус 15 млн грн у рік. У медицині – мінус 9 млн грн», – додає депутат Бориславської міськради Віктор Руднєв.
На сполох забило навіть місцеве духовенство. Адже при зменшенні видобутку нафти, у місті зростає забруднення повітря супутнім газом. За останні роки загазованість зросла майже втричі – тож чим далі, тим небезпечніше тут жити.
«Ну, звичайно, ми не можемо бути осторонь. І тому ми зараз молимося за те, щоб таких речей не було. Я одного разу мав похорон на цвинтарі. Я бачив: стоїть труба, а з неї на сонечку, я бачу, так газ блистить, колихається повітря. Іде загазованість», – пригадує декан Бориславського деканату УГКЦ отець Роман Василів.
Місцеве керівництво «Укрнафти» від коментарів відмовилося.
«Це не наше рішення — тут, місцеве. Це рішення правління, воно публікувалося в газетах. Не можу поки що коментувати це рішення, тому що воно ще не виконане. Як воно дальше буде – мені про це невідомо», – пояснив у телефонному коментарі операційний менеджер підрозділу «Укрнафти» у Бориславі Андрій Барабаш.
У київському офісі компанії своїх намірів поки що теж ще не прокоментували. Тим часом Борислав вже звернувся по підтримку до президента та прем’єр-міністра України.