Слова великого українського класика Тараса Григоровича Шевченка є як ніколи актуальними для нашого сьогодення. Наша країна пережила другий Майдан та вийшла на шлях становлення нової «європейської» свідомості українців.
Як на мене, однією з найбільших проблем нашого суспільства є застарілий радянський стереотип: «держава має дати все». Саме очікування «месії», який прийде і все за нас зробить, є найбільшою нашою проблемою. Як казав ще один класик: «Розруха в наших головах», і я не можу з ним не погодитись, адже саме в наших головах криються відповіді на всі наші запитання. І для того, щоб отримати їх, кожен повинен розпочати з себе, адже лише навівши лад в своїй голові, своїй квартирі, в своєму дворі і т.д., ми зможемо отримати порядок в державі. Ми повинні рухатись від малого до великого, а не навпаки!
Виступаючи в багатьох містах України перед студентською молоддю, я завжди запитую їх, що таке на їхню думку держава, що є її основою? І завжди чую відповідь – народ. Так чому ж ми продовжуємо жити так, наче держава – це якась «стара поважна пані», яка сидячи на великому троні, велично озирається на свій народ і вирішує його долю?
Ви мене запитаєте: «який шлях слід обрати для подолання цих проблем?». Відповідь одна – активна громадська позиція, публічне та прозоре управління, постійний жорсткий контроль влади з боку громадськості та небайдужість кожного з нас. Реальні зміни можливі лише тоді, коли люди будуть готові брати на себе відповідальність. До цього моменту ми можемо ще дуже довго очікувати «когось», хто прийде і зробить усе для нас і, головне, без нашої участі.
Але не все так погано, як може здаватись. З кожним роком з’являються нові громадські активісти та організації або ж просто небайдужі люди, які, беручи на себе величезну відповідальність, займаються вирішенням різних суспільно-важливих проблем.
Яскравим прикладом у цьому напрямку є події, які розгортались в минулому році навколо ФСТ «Динамо» у Львові. Звичайно, знайдуться скептики, які скажуть, що глобально вирішити існуючі проблеми не вдалось, але тим не менше цей приклад є актуальним, оскільки деякі важливі для спортсменів та тренерів питання все таки вдалось вирішити!
Найважливішим з них є закупівля нового інвентарю в зал важкої атлетики «Динамо» (інвентар не оновлювався ще з 90-х років) на загальну суму понад 146 000 грн. Це стало можливим завдяки згуртованості тренерів з різних видів спорту, які взявши на себе відповідальність, публічно заявили про проблеми, які в них існують та заручившись підтримкою громадських активістів (ГО «Еволюція суспільства», ГО «Green Family»), а також небайдужих чиновників та депутатів – вирішили це питання. Цей приклад є добрим підтвердженням того, що наша доля – в наших руках, і тільки ми можемо і повинні дбати про покращення нашого життя, адже великі зміни починаються в свідомості кожного з нас! В єдності – сила!