Новий український бронетранспортер «Дозор-Б» виготовляють у Львові. У Міноборони готові замовити кілька таких для Нацгвардії. Сучасні броньовані машини, які перевозять особовий склад, впали в око не лише українським військовим, а й замовникам з африканських країн. Готову продукцію обіцяють показати у вересні.
Бронетранспортер розробили харківські конструктори майже десять років тому. Допоки в Україні не було війни, розробка нікого не цікавила. Лише нещодавно Міноборони виявило інтерес до української бойової машини. На бронетанковому заводі робота кипить. Найважче робітникам працювати з бронею.
«Дуже тяжко зварювати. Ми це робимо нержавіючими дротами. Нержавійка не хоче слухатись», – розповів електрозварювальник Сергій.
Під час роботи виявилися неточності розробки, тож її відразу удосконалюють на місці. Всередині «Дозору» спеціальне кевларове покриття – в Україні його не продають. Надійність броні перевіряють фахівці із «Львівської політехніки».
Всередині машини буде система навігації, зверху зенітно-кулеметна установка. «Сучасну панель управління ми замовили в Харківському інституті. Колеса українські зі самопідкачкою», – розказав головний інженер Львівського бронетанкового заводу Віктор Андрощук.
Такий бронетранспортер вкрай потрібний нашій армії під час сучасної гібридної війни. Бронь захищає особовий склад від автоматичної зброї, підриву на міні чи фугасі. Перевозить автомобіль три члени екіпажу та вісім бійців. Завдяки мобільності та маневреності бойова машина може швидко перекидати військових з місця на місце.
«Конструкція підвіски бронемашини дозволяє долати і траншеї, і перешкоди. У порівнянні з танком, звичайно, бронювання слабше, проте від осколків і куль стрілецької зброї захищає. Також ми плануємо поставити противокумулятивний захист», – пояснив провідний інженер Олександр Котик.
У європейських арміях використовують аналогічний українському «Дозору» – «Iveco LMV», у російській – «Тигри». Броньовані машини допомагають у розвідці, під час рейдів та патрулювання.