За інформацією дирекції з будівництва Бескидського тунелю, станом на 16 червня будівельники пройшли 784 метри нижнього уступу нового двоколійного тунелю між Львівщиною та Закарпаттям.
Цей показник на понад 90 м випереджає графіки проходження нижньої частини, середня швидкість проходження – 6,5-7 метрів на добу, повідомили в прес-центрі Львівської залізниці.
Нагадаємо, поглиблювати тунель на 4,5 м розпочали наприкінці січня 2016 року, після повного проходження верхньої колоти. Щодня будівельники проводять два вибухи. Після очищення повітря на поверхню вивозять приблизно 260 м куб. породи.
Оскільки пройдено більше третини нижнього уступу, до роботи долучились й інші групи будівельників, які споруджують ніші та камери.
«Зараз повністю готові 14 із 49 ніш та 4 з 12 камер. Ніші потрібні для того, щоб тут могли знаходитись колійники під час проїзду поїзда через тунель. Камери мають трохи більші розміри та призначені для тимчасового зберігання обладнання. За нормативами, у тунелі через кожні 30 м у шаховому порядку будуть розміщені ніші і кожних 150 м – камери», – зазначив начальник дирекції з будівництва Бескидського тунелю регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» Микола Дідух.
Окрім того, на відстані 411 м від східного порталу проектом передбачено прохід між новим та старим тунелями. За сучасними нормами будівництва він необхідний для пересування персоналу та можливої евакуації людей за надзвичайних ситуацій. Будівельники планують приступити до його спорудження вже зі середини червня. Нині для його побудови формують окрему ланку працівників. Першим етапом такої роботи буде підсилення старого тунелю. А під час другого етапу будівельники механічним способом вибиратимуть породу на всій 30-метровій довжині проходу.
Водночас робота триває й на інших майданчиках. Зокрема, на західному порталі працівники Мукачівського будівельного управління вже змонтували три цистерни для пожежних резервуарів. Спорудили стінки навколо них, провели гідроізоляційні роботи. Тривають роботи з утеплення, щоб узимку вода не замерзала.
До робіт залучено й Самбірську колійну машинну станцію. Працівники підрозділу вкладають залізобетонні лотки для водовідведення. Після закінчення цієї роботи колійники відразу ж розпочнуть підготовку земляного полотна для облаштування першого етапу колійного розвитку.
Карпатський тунель має стратегічне значення, адже дозволить швидше і в більших обсягах доставляти товари в Європу. Новий тунель має бути готовим до 2018 року. За добу він зможе прийняти сотню потягів.
Додамо, що Бескидський тунель на межі Львівської та Закарпатської областей збудували ще за часів Австро-Угорщини 1886 року. Під час війни його підривали, на кілька років він став непроїзним. Зрештою, шлях відновили, та пропускна здатність була надто малою. Тож тунель вирішили реставрувати. Тепер замість однієї колії з’являться дві. Всі кошти на будівництво дав Європейський банк реконструкції та розвитку.