Букові праліси

Унікальна природна зона ЮНЕСКО, де впродовж майже півтисячоліття природа залишається незмінною

09:04, 22 грудня 2015

В Україні букові праліси Карпат — єдина пам'ятка природи, що входить до світової спадщини ЮНЕСКО на рівні із водоспадом Ніагара чи горою Кіліманджаро. У цій зоні ліси залишаються недоторканими впродовж століть. Це чи не єдине місце, де дерева не зрубують. Деяким з них вже понад 500 років. 

Тому у букових лісах можна побачити ліс у справжньому розумінні цього слова – не посаджені рівними рядками одновікові дерева, як звично бачити всюди, а багатовікові різноярусні деревостани. Одні з них велетенські та могучі, щоб обійняти стовбур такого потрібно, щоб у коло стали з десяток дітей.

А просто поруч біля цих велетнів ростуть зовісім малесенькі деревця - такі хиткі і тендітні. Буки звідси не вивозять. Дерева, що впали чи зламались, залишаються у лісі. Це додає певної екзотики та дикості природи до загального вигляду лісу. Згодом старі дерева перетрухлявіють і стануть підживою для проростання молоденьких деревець. 

Це місце особливо гарне навесні, зранку, коли ще не зійшов туман. Товсті стовбури дерев, здається, кутаються в мох, неначе в ковдру, а їхні високі крони ховаються ген-ген високо. У тумані й не побачити їх. Здається, що ліс ще дрімає. Однак мине півгодини - туман розійдеться, сонячні промені проб'ються до низу кріз широкі крони дерев, десь поряд зашумить потічок, зацвірінькають пташки і здаватиметься, що ліс ніколи і не спав. 

Букові праліси - це міжнародна пам'ятка природи, що простягається від Балтійського узбережжя у Німеччині до високогір'я українських Карпат. Згальна площа цієї пам'ятки природи - близько 96 072 гектарів.На території України знаходиться майже 70% букових пралісів, що охороняються ЮНЕСКО.

В українських Карпатах букові праліси простягаються на території Рахівських гір і Чорногірського хребта. Далі стежки букових лісів ведуть до гір Буковські Верхи та Вирголат у Словаччині. Українсько-словацький об'єкт «Букові праліси Карпат» займає площу 77 971 га, з яких 29 278 га — заповідне ядро. 

Букові праліси зростають на всіх ґрунтотвірних породах, що трапляються в Карпатах - кристалічні породи, вапняки, фліш, андезит. У цих лісах росте близько 123 видів рослин. Вони володіють значним біологічним різноманіттям у порівнянні з іншими лісами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.