12 січня Львівська обласна рада спромоглася прийняти обласний бюджет. На жаль, мусимо констатувати, що попри видиму його збалансованість та досить великі суми коштів на дороги та медицину, говорити, що це справедливий і прозорий головний кошторис області не доводиться.
Для початку про проблеми, які нам створив уряд та Верховна Рада. Можна стверджувати, що державна влада вчергове у традиційну вже бюджетну ніч «кинула» мільйони людей. Якщо говорити про рівень області, то щонайменше за трьома позиціями ми матимемо великі проблеми на Львівщині.
Першою чергою це стосується професійно-технічних училищ. У нашій області їх налічується 28. Прийнявши державний бюджет, наші законотворці передали фінансування ПТУ місцевим бюджетам, «забувши» передбачити для цього джерела фінансування. Тепер область і міста обласного значення повинні в терміновому порядку шукати гроші, щоб люди отримали заробітну плату і стипендії. Вести мову про якесь переоснащення навчальних закладів, ремонти чи нове обладнання уже немає сенсу – хоча б зарплату виплатити.
Другою неприємною новацією цьогорічного головного фінансового документа країни є відсутність коштів на компенсацію пільговикам проїзду у громадському транспорті. Це при тому, що самі пільги не відмінили. Тобто, пільги є, а гроші під них «забули» виділити. Уже цьогорічного січня перевізники почали висаджувати пенсіонерів та інших пільговиків з автобусів.
Третьою з найбільш очевидних проблем є відсутність коштів на оплату праці ветеринарів, а у нашій області їх близько тисячі.
Це лише частина труднощів, які нам створила державна влада. Відповідно, місцеві бюджети, які і так тріщать по швах, повинні замість розвитку своїх територій рахувати копієчки і спрямовувати їх на покриття тих видатків, які повинна покривати держава.
Ми уже декілька років чуємо про децентралізацію. Проте можна констатувати лише збільшення централізації у країні. Насамперед це стосується бюджетної сфери, де держава забирає до 90% усіх податків і зборів, залишаючи області мізер, на який потрібно фінансувати багато чого, починаючи від медицини та освіти, і закінчуючи дорогами. Мало того, забираючи левову частку усіх грошей, державна влада щороку «кидає» своїх громадян! Цьогорічні приклади про перевезення пільговиків яскраво це ілюструють.
Інфографіка клікабельна
Тепер щодо анонсованого питання обласного бюджету. Як відомо, витрати обласного бюджету, згідно з бюджетним кодексом, складаються з трьох основних частин: прямого державного фінансування тих чи інших статей (60% усіх коштів Львівщини), коштів на утримання обласних закладів та установ (близько 32%) і так званих обласних програм (близько 8% усіх коштів).
Про державні фінанси не говорив хіба що ледачий. Пропоную трохи зупинитися на 2 і 3 частині обласного бюджету. І тут ми бачимо багато проблем. Фракція «Об’єднання «Самопоміч» в обласній раді з боями виривала у профільних департаментів обласної державної адміністрації інформацію про ті чи інші статті витрат на фінансування бюджетних установ. У результаті нам не були надані бюджетні запити більшості департаментів ОДА, не в повному обсязі надавалася інформація про детально виписані постатейні витрати на утримання різних закладів та установ. А це близько 3 млрд гривень!
Що стосується обласних програм (близько 760 млн грн), то майже половина (ремонт доріг, охорона здоров’я, спорт та інші) так і не отримали свого паспорта та чітких напрямків використання коштів. Тобто, 400 млн грн профінансовані без чіткого розуміння, куди саме підуть кошти.
Така непрозорість в обласному бюджеті викликає підозри у корупції та непрофесійності державних чиновників ОДА.
Вимога фракції «Об’єднання «Самопоміч» про постатейний розподіл усіх витрат обласних програм не була підтримана у сесійній залі. За цю пропозицію проголосувала «Самопоміч» та ще 6 депутатів.
Ми будемо вимагати прозорих правил гри при подальшій роботі з бюджетними коштами та постатейному розписі усіх обласних програм, а також жорстко контролювати, куди йтимуть кошти з обласного бюджету.