"Нам необхідно зробити із мови культ, щоб люди вважали за честь розмовляти українською мовою. Почали з вишиванки, державне керівництво зробило вишиванку модною. Те саме має бути і навколо нас, якщо інвестор приходить до нас в область, він повинен розуміти мовні пріоритети", - повідомив 5 березня під час слухання на засіданні колегії Львівської ОДА питання "Про функціонування української мови як державної на території Львівської області" голова ЛОДА Микола Кміть.
"Нам необхідно допомогти управлінню захисту прав споживачів здійснювати нагляд за дотриманням мовного законодавства. Керівники всіх міст і районів повинні проводити цю роботу, почати наводити порядок із вивісками. Це не є надто складно. Якщо керівник району чи міста не хоче викликати до себе негативного ставлення, він вирішить це питання - все у головах наших керівників", - додав він.
Своєю чергою? заступник начальника головного Львівського обласного управління у справах захисту прав споживачів Василь Ріпка наголосив, що управління не може виконувати весь об’єм робіт щодо виявлення порушень мовного законодавства через невеликий штат працівників: "Є і інше питання, ми провели зустріч із керівниками супермаркетів, з їх боку є велике ігнорування мовного питання, особливо у тих, хто має торгові мережі по всій Україні. Також ми провели рейд по автосалонах, в одному з 10 салонів ми виявили автомобілі, на які не було документів українською мовою. Нами накладено штрафну санкцію у 75 тис. грн. Але основне це те, що ми не маємо права, відповідно до закону, проводити раптові перевірки, а коли людину попереджають про перевірку за 10 днів, вона встигає підготуватися".
Депутат Львівської обласної ради від БЮТ Ростислав Новоженець зазначив, що за рахунок накладення штрафів за порушення мовного законодавства можна суттєво наповнювати бюджет області: "Необхідно звільнити керівника управління захисту прав споживачів Львівщини за погану роботу".
Як підсумок розгляду цього питання, колегія ЛОДА визнала роботу виконавчих органів Львівської, Трускавецької, Моршинської міських рад та головного Львівського обласного управління у справах захисту прав споживачів щодо забезпечення функціонування української мови як державної на території області незадовільною і доручила управлінню з питань внутрішньої політики ОДА, головному управлінню освіти і науки ОДА, управлінню культури та туризму ОДА, управлінню у справах поліграфії та телерадіопростору ОДА, беручи за основу держпрограму розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки, розробити обласну програму розвитку і функціонування української мови на 2009-2012 роки для подання на затвердження сесії ЛОР.