Бюджет Львівщини: пріоритети «Самопомочі»

17:28, 21 грудня 2016

В четвер Львівська обласна рада готується прийняти бюджет області. Він становитиме 12 млрд грн, що на 2 млрд більше, аніж у цьому році. Тішить, що голосуватимемо бюджет ще у грудні, тобто з січня уже можна починати роботу. Проте, як і зазвичай, обласний кошторис швидше можна назвати бюджетом проїдання, способом залатати фінансові «діри», але не бюджетом розвитку.

Умовно бюджети можна розділити на два типи: проїдання та розвитку. На жаль, в проекті бюджету Львівщини власне розвитку передбачено не так багато. Ми вимушені фінансувати СБУ, МВС і пенітенціарну службу, допомагати військовим частинам – у нас війна на Сході, це наш обов’язок. Та попри це, ми не повинні забувати й про інші пріоритети.

Для того, щоб бюджет працював на розвиток територій, необхідно обрати пріоритети, над якими працювати першочергово. Фракція «Самопоміч» такі пріоритети чітко окреслила, і саме над їхньою реалізацією буде зосереджена робота наших депутатів у наступному році.

Ефективний бюджет – прозорий бюджет

Перший наш пріоритет – захищені статті, тобто заробітна плата працівників бюджетної сфери. Вчителі, медики, незахищені верстви населення нашої області – вони повинні бути впевненими у завтрашньому дні.

Ми можемо розвивати область, коли чесно і прозоро впроваджуватимемо якісні обласні програми. Це означає, що кожну програму департаменти ЛОДА повинні подавати з чіткими механізмами їх реалізації та постатейним розписом витрат. Лише тоді депутати і громадськість будуть розуміти, куди реально планують скерувати кошти і чи це дійсно буде ефективно. Тобто «Самопоміч» хоче бачити реальні механізми використання коштів, хоче розуміти, що буде з кожною цифрою кошторису далі.

Така вимога є цілком реальною, адже за схожим принципом працює програма конкурсу мікропроектів. Цьогоріч на неї виділили 54 млн грн. з обласного бюджету, і станом на сьогодні вона реалізована на 99%! Це один з найкращих показників в області, на який мають рівнятися інші програми з економічною складовою.

Якісна освіта – найкраща інвестиція

Навчальні заклади Львівщини повинні відповідати базовим сучасним стандартам, тобто мати вихід в мережу Інтернет, достатню кількість комп’ютерів. Наступним кроком має бути впровадження новітніх технологій, як от мультимедійні інтерактивні дошки. Паралельно – підготовка фахівців, які можуть з цим обладнанням працювати.

Тому ми визначили пріоритет – сучасні і комфортні опорні школи з фаховими вчителями, які ідуть у ногу з часом. Ми повинні не тільки забезпечити навчальні заклади обладнанням, але й навчити вчителів ним користуватися. Адже сьогодні відсоток педагогічних працівників, які знайомі з сучасними технологіями є не настільки високим, як би того хотілося.

Крім того ми наголошуємо на фінансуванні шкільної інфраструктури, зокрема, створенні належних вбиралень. Сумно, але в багатьох населених пунктах діти і до сьогодні користуються вуличними туалетами. Також у 2017-му необхідно вирішити проблему з «шкільними автобусами», які, попри наявність коштів, так і не змогли закупити цього року.

Медицина за сучасними стандартами

Коли мова заходить про фінансування закладів охорони здоров’я, то коштів бракує завжди. Та покриваючи поточні витрати медзакладів, керівництво області і депутати повинні пам’ятати, що необхідно вкладати кошти в розвиток лікарень. Насамперед, оновити діагностичне обладнання.

Безперечно, ми маємо забезпечити процедури гемодіалізу, лікування муковісцидозу та ряду паталогій. Але так ми не створюємо нічого нового. В багатьох лікарнях досі працює ще радянська апаратура, яка не завжди дозволяє якісно діагностувати захворювання. Однак, в обласному бюджеті прямою стрічкою нічого не передбачено на апаратуру для медичних закладів обласної власності, зате на дороги заклали аж 170 мільйонів.

Ще один наш пріоритет – агропромисловий комплекс. У владних кабінетах Львівщини часто декларують те, що ми сільськогосподарський регіон. Але для підтримки та розвитку фермерських господарств зроблено недостатньо. В проекті бюджету закладено лише 11 млн грн. на підтримку сільсько-господарських господарств – на рівні минулого року. Цього явно недостатньо...

Якщо підсумувати, то проект бюджету нагадує класичний бюджет «латання дірок». 720 мільйонів, які закладені на обласні програми, це той ресурс, який міг би давати розвиток. До прийняття обласних програм ми приступимо 27 грудня і працюватимемо цілий січень-лютий наступного року. Однак, без економічних програм та постатейного розпису витрат про реальний розвиток говорити буде важко.