Бюджет області на наступний рік. А що всередині?

16:45, 23 грудня 2020

Львівщина з бюджетом. І це добре. Бо безвідповідально було б іти в новий рік, не маючи головного фінансового документа. Саме тому фракція «Самопомочі» вирішила голосувати за бюджет-2021. Але мова про голосування в цілому. Що ж до програм обласної ради – питання. Тут слід добре проаналізувати цифри та стрічки, куди і кому виділяються кошти.

А поки що давайте поглянемо на пріоритети фінансового документа Львівщини та уважно вчитаємось у формулювання. Там є дещо цікаве.

ПРО ЦИФРИ

Слухаючи доповідачів і тих, хто цей бюджет формував, я так і не почув – яка головна ідея, які пріоритети головного кошторису області. Я розумію, що бюджет області – це математичні розрахунки. Додали 1+1, вийшло 2, додали 7% умовного росту і отримали бюджет. Напевно, зробили, що могли.

Але нас чекають непрості часи – коронавірус, який буде ще не один рік, російська агресія, яка нікуди не зникла, стовідсоткове покриття області об’єднаними громадами. І все це вимагає від нас пошуку нетипових, неформатних варіантів. Я не побачив цього ні від ОДА, ні від бюджетної комісії. На жаль.

Багато хто нарікає, що через реформу децентралізації бюджет області поменшав. Фактично, його скротили на третину. Не вважаю, що це погано. Навіть більше. Те, що кошти спустились на рівень громад, правильно. Як свідчить теорія і практика саме там, у громадах вони більше потрібні та більш ефективні. Час вже забути про практику радянських часів, коли обком КПРС керував грошовими потоками, а громади були поза процесом.

Реформа відбулась, громади мають кошти, тішимось і допомагаємо чим можемо.

МЕДИЦИНА VS ДОРОГИ

Коронавірус? – Ні, не чули. Недостатнє фінансування медицини. Ось, що привертає увагу. Таке враження, що в Києві сказали: COVID йде спад, треба ремонтувати дороги. А Львівщина повірила і виконує. До слова, основні пропозиції бюджету робить облдержадміністрація. І це багато чого пояснює. Але ж обласна рада не мусить і точно не повинна сліпо виконувати те, на що вказали пальцем з Києва. Але, зрештою, зважаючи на сформовану на обласному рівні коаліцію між ЄС, Слугою народу та сателітами, то це зрозуміло.

Так-от, повертаючись до фінансування медицини. На Департамент охорони здоров’я область закладає 714 мільйонів, натомість на Департамент дорожнього господарства - майже 900 мільйонів. «Велике будівництво» в дії? Наскільки доцільно в час активної фази коронавірусу саме так розставляти пріоритети? Невже всі лікарні області вже забезпечені всім необхідним для лікування коронавірусних пацієнтів? Є всі ліки, кисневі концентратори?

Чекайте, ще пару місяців тому виборчі ролики одного активного кандидата в мери нас запевняли: «За 4 попередні роки на Львівщині ми відремонтували 1700 кілометрів доріг»… То що виявилось, масштаби зробленого були вже й не такими масштабними?

ПРО ГРУ СЛОВАМИ

Ну і на кінець - кілька формулювань відразу в кількох пунктах проекту бюджету, які не можуть не викликати занепокоєння.

Наприклад, пункт 7.4. «Фінансування замовлень головних розпорядників коштів бюджету розвитку обласного бюджету на будівництво, реконструкцію і реставрацію, капітальний ремонт відповідних об’єктів (видатків) погоджується з головою постійної комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Львівської обласної ради».

Наче все ок, але чому погодження з головою бюджетної комісії, а не з комісією? Чи не закладено у цьому корупційні ризики? Я не дипломований фінансист, тому дивлюсь проект бюджету Івано-Франківської області, наприклад. Але ж ні, там такі фінансові зміни виписано таки з погодженням не голови бюджетної комісії, а з комісією. Тобто такі важливі рішення мають прийматися колегіально.

Може, у Львові просто недогледіли, ненавмисне? То варто таки поправити, щоби не було жодних спокус. Зрештою, бюджетний кодекс це передбачає.

І те, що так було і в бюджетах за попередньої каденції – аж ніяк не аргумент.

А загалом очікую, що найцікавіші інсайди на нас чекають, коли побачимо комплексні бюджетні програми облради, так би мовити в деталях.