Бюджетний переворот

Місцеві бюджети отримають більше грошей і свободи

20:30, 8 грудня 2014

Кабінет міністрів на засіданні завтра, 9 грудня планує розглянути зміни до Бюджетного кодексу. Чиновники обіцяють, що запропоновані нововведення дозволять місцевим бюджетам додатково отримати ще ₴39-40 млрд. Наприклад, ресурси Львова збільшаться на 30%. ZAXID.NET зібрав найголовніші зміни, які хочуть запровадити в Україні.

Місцевий бюджет — не прив'язаний до держбюджету ні в часі, ні в показниках

Затвердження місцевого бюджету не залежатиме від термінів прийняття держбюджету. Щороку готувати та затверджувати місцеві бюджети можна буде не пізніше ніж 25 грудня, не залежно від того, чи ухвалили закон про держбюджет на відповідний рік, чи ні.

«Ці зміни приведуть до того, що місцеві бюджети більше не будуть прив'язані ні в часі, ні в показниках до ухвалення закону про держбюджет України. Незалежно від того, буде ухвалено чи ні закон про держбюджет України на відповідний рік, у місцевих бюджетів буде можливість не пізніше за 25 грудня затвердити і прорахувати власні бюджети. Зокрема, і щодо обсягів дотацій і трансферів із держбюджету, які має бути перераховано», - пояснив перший заступник міністра фінансів України Ігор Уманський.

Якщо ухвалення держбюджету на відповідний рік затягуватиметься з якихось причин, то вже після його ухвалення у регіонів буде можливість відкоригувати свої показники.

«Міністерство фінансів більше не буде встановлювати і доводити показники у бюджети всіх рівнів. Згідно з формулами, місцеві бюджети зможуть це робити самостійно», - каже Ігор Уманський.

Місцевому бюджету – 60% податків з доходів фізосіб

Раніше Львів отримував 75% з податків з доходів фізосіб. Ще 25% - йшли в обласний бюджет. Проектом передбачається, що бюджети міст обласного значення отримуватимуть 60%, обласний бюджет – 15%, держбюджет – 25%. Надходження на території Києва розподілятимуть по-іншому: 75% - в держбюджет, 25% - в бюджет Києва.

Зміни до Бюджетного кодексу (фото Сегодня)

Як пояснив ZAXID.NET директор департаменту фінансової політики Львівської міськради Олег Іщук, доходи зменшать, але водночас на субвенції з держбюджету заберуть школи і заклади охорони здоров’я. «Це збільшить ресурс міста на 30%», - каже він.

Замість казначейства — банк

На місцях отримають право самостійного вибору установи з обслуговування коштів бюджету розвитку та власних надходжень бюджетних установ. Наразі існує монополія – Державне казначейство, яке створювало, зокрема і у Львові, великі «висячі» платежі, каже Олег Іщук.

«Якщо не надамо можливість нашому місцевому самоврядуванню відкривати рахунки в державних банках, це означає, що нічого не буде. Ті гроші , які сьогодні є у місцевого самоврядування, вони не можуть ними скористатися, тому що ці гроші не видає вчасно казначейство», – сказав віце-прем'єр-міністр України Геннадій Зубко.

Він додав, що органи місцевого самоврядування отримають право відкривати рахунки в держбанках, однак тоді вони не матимуть змоги користуватися запозиченнями з казначейських розрахунків.

Податок на нерухомість

Місцеві бюджети отримуватимуть 100% плати за надання адміністративних послуг, 100% держмита, 10% податку на прибуток підприємств. Утім, каже Олег Іщук, значно більше вигоди Львів отримає від податку на нерухомість, який сплачуватимуть в місцевий бюджет. Розмір податку встановлюватимуть депутати міськради.

Окрім того, Кабінет міністрів планує ввести новий податок — збір з роздрібного продажу підакцизних товарів за ставкою від 2 до 5% вартості реалізованого товару. «Це так званий місцевий акциз, який буде стягуватися в доходи місцевих бюджетів. Через цей інструмент ми, безумовно, даємо можливість збільшити дохідну базу», - зазначив Уманський.