Бюлетені на місцевих виборах – позбавлені захисту кольорові папірці, - нардеп

17:56, 22 жовтня 2010

Виборчі бюлетені на місцевих виборах не мають належної системи захисту, що відкриває широкі можливості для маніпуляцій і підробки. Про це 22 жовтня під час прес-конференції у Львові розповів голова Європейської партії України, нардеп Микола Катеринчук.

"Бюлетені сьогодні друкує сама територіальна виборча комісія будь-де і у будь-якій кількості. Контролю ніякого не існує. Бюлетені не є захищеними – там немає водяних знаків, нічого такого. Це – просто кольорові папірці, які можна роздрукувати на будь-якій фабриці або ксероксі – скільки завгодно", - зазначив Катеринчук на прес-конференції.

Таку інформацію підтверджує і виконавчий директор ЛОГО "Комітет виборців України" Оксана Дащаківська, підкреслюючи, що така ситуація із захистом бюлетенів завжди була притаманна для місцевих виборів.

"Це пов’язано із тим, що бюлетені друкуються у друкарнях місцевого значення, які переважно не володіють технологіями, які дозволяли б забезпечувати масштабний захист для бюлетенів", - наголосила вона у телефонному коментарі для ZAXID.NET .

За її словами, єдиною реальною формою захисту виборчих бюлетенів буде печатка виборчої комісії, яка їх видаватиме. "Тому ми вкотре застерігаємо, що виборець, який буде отримувати бюлетень, повинен перевірити, чи вказаний там номер округу, чи стоїть там печатка ДВК. До того ж, член ДВК, який видає бюлетень, зобов’язаний поставити на ньому свій підпис, прізвище та ініціали. В іншому випадку бюлетень буде визнаний таким, що не підлягає врахуванню", - сказала представниця КВУ.

Водночас голова Львівської міської виборчої комісії Ігор Сліпецький у коментарі для ZAXID.NET сказав, що насправді певним захистом виборчі бюлетені все-таки забезпечені.

"Ясна річ, що у нас немає такого захисту, який був би, якби бюлетені друкували на монетному дворі, де випускають гроші. Немає такого паперу, це – правда. Але захист все одно є. І кількість друку також буде контролюватися нами, Службою безпеки України і міліцією. Наскільки ми можемо захистити виробництво бюлетенів, ми це робимо максимально", - повідомив Сліпецький.

"Які саме інші захисти, окрім водяних знаків, передбачені, я розповідати не можу, бо в такому випадку система захисту не буде працювати", - додав він.

Окрім проблеми із захистом бюлетенів, на вищевказаній прес-конференції Микола Катеринчук наголосив також на тому, що Закон про місцеві вибори відкриває можливості для купівлі голосів суб’єктами виборчого процесу.

"В нас узаконена скупка виборців. Сьогодні можна надати будь-яку начебто агітаційну продукцію, вартість якої не перебільшує 45 грн. Тобто до 45 грн. можна абсолютно легально, згідно чинного закону, купувати голоси", - зазначив лідер ЄПУ.

Тим часом виконавчий директор ЛОГО "КВУ" Оксана Дащаківська у коментарі для ZAXID.NET висловила думку, що власне ці побоювання можуть бути перебільшеними, оскільки навряд чи сьогодні знайдеться багато людей, готових продати свій голос за 45 грн.

"Виборці вже привчені до того, що їм треба, аби їм щось дали. Одне з питань, яке ставлять кандидатам на зустрічах із виборцями – "А що ви нам дасте?" Сьогодні закон десь легалізував оцю вимогу виборців, але, на моє переконання, ця норма не зобов’язує виборців голосувати. Навпаки, вона стримує бажання кандидатів дати більше і дійсно купити голос", - зазначила вона.

Нагадаємо, що на згаданій вище прес-конференції Микола Катеринчук також закликав виборців залишатися у ніч голосування якомога ближче до виборчих дільниць, аби не допустити спотворення результатів голосування.