БЮТ каталізує чергову парламентську кризу

13:15, 17 березня 2008

Оголошений Блоком Юлії Тимошенко намір будь-що домагатися невідкладного прийняття Верховною Радою рішення про звільнення з посади київського міського голови Леоніда Черновецького матиме надзвичайно серйозні наслідки для перебігу політичної ситуації в країні. Про це заявив сьогодні Глава Секретаріату Президента України Віктор Балога, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.

На його думку, прагнення БЮТ усунути столичного градоначальника створює цілком реальний ризик повторення недавнього паралічу в роботі парламенту, що ставить під загрозу прийняття важливих законопроектів, зокрема про зміни в цьогорічний Державний бюджет.

В.Балога наголосив, що питання влади в Києві потрібно вирішувати виключно в юридичній площині, а не з політичних уподобань. Саме тому Президент відсторонив Л.Черновецького від виконання посадових обов'язків на час проведення перевірки спеціально створеною комісією. Її склад, до якого входять представники головних політичних сил країни, у тому числі й БЮТ, забезпечить всебічність, об'єктивність та неупередженість вивчення діяльності влади Києва. Результат роботи комісії буде відомий менше, ніж за два тижні. "Поки не оприлюднено висновки за підсумками перевірки, досить дивно чути звинувачення від урядовців про скоєні злочини, зловживання і корупцію у Київраді. Такі вердикти може виносити тільки суд, але ніяк не політики чи міністри".

Керівник президентського Секретаріату звернув увагу, що на розгляд парламенту виноситься скандальне і емоційне питання, обговорення якого неминуче підніме градус напруги в депутатському корпусі. Це відбувається одразу після того, як з роботи Ради було знято кількатижневу блокаду. "Не хочу бути передвісником сумних подій, але ВР знову може охопити криза. Її каталізатором стане поведінка фракції БЮТ, адже ця політична сила вже оголосила ультиматум: або відставка Л.Черновецького, або блокування Ради. Вважаю такий підхід шкідливим і неприродним, бо виходить, що влада в особі частини правлячої коаліції перешкоджатиме сама собі. У нас сьогодні хто в опозиції - Партія регіонів чи БЮТ? Виглядає так, ніби БЮТ хоче опонувати коаліції, тобто собі ж. Тут варто почути й позицію коаліційного партнера - блоку "Наша Україна - Народна самооборона", з яким БЮТ, судячи з усього, не радився і не мав наміру це робити".

На думку В.Балоги, наміри БЮТ можуть мати ще й інший мотив - протидію прийняттю Закону "Про Кабінет Міністрів". Він зауважив, що питання столичної влади в пакеті першочергових законопроектів, які є частиною коаліційної угоди, стоїть аж шостим. Трійку пріоритетних рішень становлять скасування депутатської недоторканності та пільг, а також ухвалення нового Закону про уряд. "Отже, керуючись логікою тільки своєї політичної сили, а не всієї парламентської більшості, БЮТ намагається підштовхнути всю коаліцію змінити пріоритети своєї діяльності. Але це загрожує виконанню коаліцією всіх взятих зобов'язань, бо застрягнувши в темі столиці, можна надовго відкинути назад інші важливі завдання. Столичний голова - це далеко не вся країна і не уособлення всіх її проблем".

При цьому керівник Секретаріату наголосив, що коаліція має проголосувати і за пунктом угоди щодо діяльності київської влади. "Якщо до Київради і особисто Л.Черновецького виникло багато питань, у тому числі і зі сфери компетенції правоохоронних органів, то це має обов'язково стати предметом обговорення в парламенті. Недосконалість законодавства, яке регулює функціонування влади в Києві, потрібно усунути, і напевно, це буде зроблено. Однак робити це як бліцкриг, щонайменше, недоречно. Коаліція повинна виконати взяте зобов'язання щодо київської влади, однак втілити його потрібно згідно з коаліційною угодою, не хапаючись і не нервуючи. Істерик тут не потрібно, вони - нікудишній порадник у державних справах".

Окремо В.Балога прокоментував критичні висловлювання прем'єр-міністра Ю.Тимошенко про останнє рішення Конституційного Суду щодо дії норми про імперативний мандат для депутатів місцевих Рад. На його думку, слова керівника уряду про намір БЮТ домогтися звільнення з посад КС є нічим іншим, як відкритим пресингом на єдиний орган конституційної юрисдикції в державі. "Прем'єр говорить про якийсь прихований тиск на КС, водночас сама на публічній прес-конференції, по суті, погрожує суддям, тобто тисне на них, не криючись. Це неприпустимо з будь-яких позицій", - зазначив В.Балога.