БЮТ вигнав Королевську через провокацію?

13:44, 15 березня 2012

Українська опозиція не припиняє дивувати. Перебуваючи перед обличчям найбільш серйозної кризи довіри з боку виборців за останні 20 років, опозиціонери замість того, щоб шукати спільну мову, займаються з’ясуванням стосунків між собою та усуненням політичних конкурентів.

Уранці 14 березня фракція «БЮТ - Батьківщина» виключила із своїх лав народного депутата і лідера Української соціал-демократичної партії Наталію Королевську.

Того самого дня заяви про вихід написали ще два народні депутати – її однопартійці по УСДП Євген Суслов і Олексій Логвиненко. Відразу після виходу депутатів з фракції БЮТ-Б, політрада партії також ухвалила рішення залишити лави КОДу.

На думку експертів, внутрішні «розборки» в БЮТ працюють на послаблення опозиції в цілому. А значить, навмисно чи ні, але сприяють владі, яка зацікавлена в тому, щоб опозиційні сили були не тільки роз’єднані, але й конфліктували між собою.

Офіційно Королевську виключили «за порушення фракційної дисципліни». Яким же чином парламентар порушила дисципліну? Напередодні виключення, Королевська, яка є одним з найбільш активних українських політиків в соціальних мережах, повідомила на своїй сторінці в Facebook про крадіжку її депутатської картки для голосування. А ще пообіцяла звернутися до керівництва парламенту за дозволом оформити дублікат на заміну вкраденої картки. «Сьогодні хтось вкрав картку для голосування – довелоось зробити дублікат. Також направила листа В. Литвину, щоб зарахували мій голос за внесення до порядку денного проектів Постанов про заходи щодо реалізації рекомендацій і вимог ПАРЄ (Резолюція ПАРЄ №1862 (2012) від 26.01.2012 р. «Функціонування демократичних інституцій в Україні») (№10055, 10078)», – зробила запис політик. Королевська додатково підтвердила крадіжку своєї картки на власному брифінгу, назвавши всю ситуацією, що склалася, «провокацією».

Але такого пояснення, чому картка Королевської не голосувала, керівництву БЮТ виявилося, очевидно, замало. Хоча, якщо врахувати, що за рішення голосували всі фракції та воно набрало понад 400 депутатських голосів, виходить, що голос Королевської в цьому випадку нічого не вирішував. Крім того, саме Королевська виступила одним з ініціаторів збору підписів під Зверненням до ПАРЄ про визнання Тимошенко та Луценко політв’язнями. Тому було б дуже дивно, якби вона навмисне проігнорувала голосування з питань, на яких, власне, і «спеціалізується».

Одночасно з Королевською догану оголосили її колезі Євгену Суслову, який того ж дня написав заяву про вихід з фракції. Також на знак солідарності з колегами фракцію «БЮТ - Батьківщина» залишив і народний депутат Олексій Логвиненко.

Пояснюючи свій вчинок, Суслов зазначив, що виключення Королевської – це фактичне руйнування Блоку Юлії Тимошенко. У свою чергу, народний депутат Олексій Логвиненко пояснив свій вихід з фракції тим, що рішення виключити Королевську – це порушення принципів, які відстоює сама Юлія Тимошенко. За його словами, рішення фракції є порушенням закликів Тимошенко до зміцнення та об’єднання опозиційних сил. Логвиненко підкреслив, що своїм рішенням фракція «БЮТ-Батьківщина» продемонструвала, що «найбільш яскравий молодий політик у фракції не може перебувати, оскільки це становить конкуренцію партійним функціонерам. «В українському політикумі спостерігається дуже загрозлива тенденція: одні мужі саджають за грати найбільш яскравого політика-жінку, інші мужі наслідують їх та виключають з фракції найбільш яскравого політика-жінку. Мені не хотілося б думати, що цілі цих людей збігаються, однак є певна аналогія та ситуація така, яка вона є», – зазначив він. «Мені з такими людьми не по дорозі», – резюмував опозиційний депутат.

У чому ж справжня причина виключення з БЮТ однієї з найбільш яскравих «нових облич» української політики? На думку політологів, в цьому випадку доречно говорити про політичні ревнощі з боку старих функціонерів БЮТ. Адже нападки на Королевську почалися не вчора –керівники фракції вже оголошували нещодавно їй догану, причому навіть самі як слід не змогли пояснити її причини.

Виключення Королевської з фракції «БЮТ - Батьківщина» – це безумовне послаблення блоку, здійснене руками політиків, які бажають жити на відсотки від політичного капіталу Юлії Володимирівни, вважає керівник центру «Третій сектор», політолог Андрій Золотарьов.

«Я бачу боротьбу політичних рантьє в керівництві БЮТ з потенційно сильними конкурентами в своїх лавах, і усунення цих конкурентів. Королевська – це політик, який володіє харизмою, вміє діяти на стику парламентської і вуличної політики. – вважає політолог. – І для нинішнього керівництва БЮТ вона є небажаним конкурентом. Саме це лежить в основі її виключення з фракції, а не якісь об’єктивні причини. Формальні приводи можуть бути різними, але основа - це усунення конкурента, внутрішньовидова боротьба».

Очевидно, що вихід з фракції відразу трьох народних депутатів, які займали активну політичну і громадську позицію – це безумовне послаблення української опозиції, які й без того переживає нелегкі часи. А значить, і робота на інтереси влади, яка зацікавлена в тому, щоб удари в спину опозиції завдавалися руками самих опозиціонерів.